$
תעשייה ופיננסים

מפייסבוק - לנוליווד: טייגר גלובל משקיעה בתעשיית הסרטים הניגריים

עלויות הפקה נמוכות ושיעור צמיחה שנתי ממוצע של 18% הביאו את קרן הגידור להזרים 8 מיליון דולר לחברת ההפצה הגדולה ביותר של סרטים ניגריים

סוכנויות הידיעות 20:0407.04.12

תשכחו מהוליווד: טייגר גלובל, קרן גידור המנוהלת בידי אחד המשקיעים הראשונים ברשת החברתית פייסבוק ובענקית המשחקים החברתיים זינגה, השקיעה בסוף השבוע 8 מיליון דולר בחברה המפיצה סרטים ניגריים ברחבי העולם - צעד המדגיש את חשיבותה העולה של תעשייה זו כעסק בעל פוטנציאל צמיחה גלובלי עצום.

 

לפי דיווח של "הדיילי טלגרף", תעשיית הסרטים הניגרית - המוכרת גם בשם נוליווד - רשמה בשנים האחרונות קצב צמיחה ממוצע של 18% בשנה, ושווייה ב־2010 היה 300 מיליון דולר. כמו כן, לפי דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי ושות', תעשייה זו ייצרה כ־2,000 סרטים חדשים ב־2010, ומספר זה גדל בשיעור של כ־15% בכל שנה.

 

חנות למכירת סרטים מקומיים בלאגוס, ניגריה חנות למכירת סרטים מקומיים בלאגוס, ניגריה צילום: KRT

 

עלותו הממוצעת של סרט נוליוודי היא בין 15 אלף דולר ל־40 אלף דולר, סכום נמוך מאוד בהשוואה להשקעה הנדרשת בהפקת סרטים בהוליווד. עם זאת, תעשייה זו עדיין מאוד לא מאורגנת ולא מופעלת עליה רגולציה משום סוג, וערוצי ההפצה שלה מצומצמים בהתאם.

 

טייגר גלובל קנתה כעת נתח מחברת iRoko פרטנרס, חברה שנוסדה בידי ג'ייסון נג'וקו, בוגר אוניברסיטת מנצ'סטר שבבריטניה, כדי להפיץ סרטים נוליוודיים באמצעות האינטרנט. ההפצה מתבצעת הן באמצעות אתר ייעודי של החברה — irokotv.com — והן באמצעות פלטפורמות אחרות, ובהן גם חנות התוכן של אפל, אייטיונס סטור.

 

לפי הדיווח, iRoko נחשבת לחברת האינטרנט הצומחת ביותר בניגריה, והיא מחזיקה בבעלותה את הרישיון להפצת הכמות הגדולה ביותר של סרטים נוליוודיים: היא מחזיקה בספרייתה יותר מ־3,000 כותרים שונים של סרטים ניגריים שיצאו בשנים האחרונות, ומספר זה הולך וגדל מדי שנה. כמו כן, החברה נחשבת לשותפת התוכן הגדולה ביותר של יוטיוב ביבשת אפריקה, ויש לה הסכמי הפצה עם אתרי שיתוף או מכירת תוכני וידיאו כגון דיילימושן, אייטיונס, וימאו ואמזון.

 

ב־2011 הגיע מספר הצפיות בסרטים השונים שמציע האתר ל־152 מיליון, ומספר זה צפוי לעלות ל־250 מיליון ב־2012. הנתון המעניין ביותר הוא שיותר מ־90% מצפיות אלו הגיעו מארצות שאינן אפריקאיות, ובמלזיה בלבד יש יותר צפיות בסרטים הניגריים מאשר בניגריה.

 

בראש קרן טייגר גלובל עומד המשקיע המיליארדר צ'רלס צ'ייס קולמן ה־3, וקרן זו רשמה תשואה מרשימה של 45% ב־2011. קולמן ידוע כאחד מצאצאיו של פיטר שטויווסאנט, מי ששימש כמושל ההולנדי האחרון של ניו יורק, כשזו עוד היתה מושבה הולנדית בארה"ב קודם לעצמאות המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x