$
חברה וסביבה

מתי יגיע השפל הכלכלי הבא?

ממחקר של MIT עולה כי צפויה קריסה כלכלית אם לא יינקטו אמצעים להגנה על הסביבה: "העולם עושה את דרכו לעבר אסון"

סוכנויות הידיעות 17:5005.04.12
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת MIT מצא שהעולם עלול לסבול מ"קריסה כלכלית גלובלית" ו"צניחה חדה בשיעורי האוכלוסיה" אם ימשיך לכלות את משאביו הטבעיים של כדור הארץ.

 

הפיזיקאי האוסטרלי גראהם טרנר טוען במגזין Smithsonian כי "העולם עושה את דרכו אל עבר אסון" ושהעדויות הנוכחיות

עולות בקנה אחד עם ממצאי מחקר אקדמי משנת 1972 בשם "גבולות הצמיחה". "יש פה נורת אזהרה ברורה" אומר טרנר, "זה מסלול הרסני".

 

החוקרים שערכו את המחקר יצרו מודל ממוחשב כדי לחזות תרחישים שונים של שיעורי צמיחת האוכלוסייה העולמית וצריכת משאבים גלובליים. המחקר אף בדק רמות שונות של ייצור חקלאי, פיקוח על ילודה, ומאמצי שמירה על איכות הסביבה. המחקר הופץ ב-12 מיליון עותקים ב-37 שפות.

 

על פי רוב התרחישים שיצר המחשב, אוכלוסיית העולם והצמיחה הכלכלית יעלו בהתמדה עד 2030. אך לפי תרחישים אלו, אם לא ינקטו "אמצעים דרסטיים להגנה על הסביבה", ישנו סיכוי גדול לקריסת האוכלוסיה ולקריסה כלכלית.

 

עם זאת, המחקר מצא ש"צמיחה כלכלית בלתי מוגבלת" עדיין אפשרית בתנאי שממשלות העולם יאמצו מדיניות מתאימה ויבצעו השקעות בטכנולוגיות ירוקות שירסנו את התפשטותה של טביעת הרגל האקולוגית שלנו.

 

במגזין מצוין כי כמה מומחים מתנגדים נמרצות לממצאי המחקר "גבולות הצמיחה", ובכללם הכלכלן הנודע מאוניברסיטת ייל הנרי וווליך, אשר כיהן כנגיד מועצת המחקר הפדראלית של ארה"ב והיה המומחה הראשי לכלכלה בינלאומית של המועצה במשך 12 שנה. בזמנו טען ווליך שכל ניסיון לכפות רגולציה על צמיחה כלכלית "תדון מיליארדים של אנשים לעוני נצחי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x