$
בשולי החדשות

באילו מדינות תוחלת החיים הגבוהה ביותר?

על פי מחקר שנתי שעורך ה-CIA, מונקו מדורגת במקום הראשון עם תוחלת חיים ממוצעת של 89.68 שנה, זאת בזכות האווירה הרגועה במדינה. אבל גם היפנים יכולים להיות גאים עם תוחלת חיים ממוצעת של 83.91 שנה. ומה לגבי הישראלים?

סוכנויות הידיעות 17:3229.03.12

במסגרת מחקר שעורכת סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA) על מדינות העולם ושתוצאותיו מתפרסמות מדי שנה בספר העובדות העולמי (World Factbook), מסווגים מיליוני תעודות פטירה על פי גורמים כגון גזע, מין, סיבת הפטירה וכדומה כדי לקבוע מהי תוחלת החיים הממוצעת לכל מדינה. השנה קבעה הסוכנות שתוחלת החיים הכלל עולמית היא 67.59 שנה והיא מזהה אילו אוכלוסיות חיות במשך הזמן הארוך ביותר.

 

בארצות הברית למשל, תוחלת החיים הממוצעת היא 78.49 - הרבה מעל הממוצע העולמי. מומחים רבים תולים את הסיבה לכך בהתפתחויות הרפואיות שנותנות כיום מענה לבעיות אשר בעבר היו מקצרות את תוחלת החיים שלנו. ולעומת זאת, מדינות המפגרות מבחינה רפואית מדווחות על תוחלת חיים נמוכה בהרבה. אוכלוסייתה של צ'אד לדוגמא, יכולה לצפות לתוחלת חיים ממוצעת של מעט פחות מ-50 שנה בלבד.

 

קניות בטסקו בארה"ב קניות בטסקו בארה"ב צילום: בלומברג

 

על אף תוחלת החיים המכובדת של ארה"ב, היא מדורגת רק במקום ה-50 ברשימה.

 

להלן עשר המדינות בעלות תוחלת החיים הגבוהה ביותר בעולם, לפי ספר העובדות העולמי של CIA

 

10. איטליה

תוחלת חיים ממוצעת: 81.86 שנה

מומחים רבים תולים את תוחלת החיים הארוכה בארץ המגף לדיאטה הבריאה של תושביו הכוללת יותר מפסטה, גבינות ובשר בלבד. הצריכה הגבוהה של שמן זית ויין אדום תורמת לרמה טובה של נוגדני חמצון, שומרת על רמה נמוכה של כולסטרול ומונעת קרישי דם ומחלות לב. גם צמחי התבלין והשום המצויים לרוב בבישול האיטלקי תורמים לבריאותם הטובה של האיטלקים. 

 

כרם ענבים באיטליה כרם ענבים באיטליה צילום: shutterstock

 

9. אוסטרליה

תוחלת חיים ממוצעת: 81.90 שנה

את תוחלת החיים הגבוהה באוסטרליה ניתן לייחס לשיעור נמוך יחסית של עישון והשמנה ולאורח חיים פעיל של תושבי היבשת. אך מומחים במערכת הבריאות האוסטרלית טוענים שהסוד טמון בנגישותה של מערכת הבריאות במדינה המעניקה לכל תושבי היבשת שירותי בריאות ללא תלות בתנאי העסקה שלהם, כנהוג בארה"ב.

 

8. הונג קונג

תוחלת חיים ממוצעת: 82.12 שנה

תושבי הונג קונג חיים בממוצע ארבע שנים יותר מהאמריקאים וזאת בזכות התזונה המקומית המבוססת בעיקר על אורז, ירקות, טופו ומצרכים לא מעובדים וכן בזכות אורח חיים פעיל השומר על שיעורי השמנה נמוכים בחצי האי.

 

הונג קונג הונג קונג צילום: shutterstock

 

7. גרנזי (איי התעלה)

תוחלת חיים ממוצעת: 82.24 שנה

אי זה השוכן בתעלה האנגלית אינו חבר בממלכה המאוחדת או באיחוד האירופי ולכן גם לא הושפע מהמצב בכלכלי העגום השורר ביבשת. ומה זה קשור לתוחלת חיים? השערה אחת היא שתושבי האי חיים זמן רב יותר משכניהם פשוט משום שהם עשירים, מה שמקנה להם שירותי בריאות איכותיים יותר ותזונה בריאה יותר. את הכנסותיהם הגבוהות חבים תושבי האי למס הכנסה נמוך מחד גיסא ומשכורות גבוהות מאידך גיסא.

 

6. אנדורה

תוחלת חיים ממוצעת: 82.50 שנה

רבות ההשערות בדבר הסיבות לתוחלת החיים הגבוהה במדינה זעירה זו. יש הסוברים שמיקומה בין צרפת, ספרד והפירנאים מעודד אורח חיים פעיל במיוחד. במדינה ישנה גישה למסלולי טיולים וסקי ותושביה מבלים שעות רבות בטבע, מה שמוריד באופן משמעותי את רמות הלחץ הנפשי ואת שכיחות בעיות הלב, אומרים מומחים. ה-CIA טוען שרמות ההשכלה הגבוהות של האוכלוסייה תורמת לאבטלה נמוכה, לתזונה טובה ולשירותי בריאות ברמה גבוהה.

 

5. סאן מרינו

תוחלת חיים ממוצעת: 83.07 שנה

למדינה השלישית הקטנה באירופה תוחלת חיים גבוהה מזו בארה"ב ב-4.5 שנים הן הודות לרמות הכנסה גבוהות ביותר והן הודות לאופיו של שוק העבודה המקומי הכולל בעיקר תיירות ובנקאות ועל כן שכיחות מקרי המוות הקשורים לעבודה נמוכים משמעותי ממדינות אחרות.

 

4. סינגפור

תוחלת חיים ממוצעת: 83.75 שנה

תזונה בריאה ואוויר נקי הם מהגורמים החשובים התורמים לתוחלת החיים הגבוהה במדינה נמרצת זו. כמו בהונג קונג, גם אוכלוסיה זו נהנית מתזונה בריאה המבוססת על אורז וירקות. הממשלה הסינגפורית אף אוכפת חוקים סביבתיים מחמירים ומציעה שירותי בריאות מתקדמים לקשישים.

 

3. יפן

תוחלת חיים ממוצעת: 83.91 שנה

היפנים מתגאים בשיעור השמנה נמוך מאד - 3.1 אחוזים לעומת 33.9 אחוז בארה"ב – וזאת הודות למטבח היפני המבוסס על מרכיבים כגון ירקות טריים, אורז והכי חשוב – דגים שהם מקור עיקרי לחומצות אומגה 3 השומרות על לחץ דם תקין ומונעות שבץ ומחלות לב. אורח החיים ביפן תורם אף הוא לתוחלת החיים הגבוהה – יפנים מעדיפים ללכת ברגל ונמנעים מאכילת יתר.

 

סופרמרקט ביפן סופרמרקט ביפן צילום: בלומברג

 

2. מקאו

תוחלת חיים ממוצעת: 84.43 שנה

כמו מדינות אחרות ברשימה זו, מקאו יכולה לייחס את תוחלת החיים המכובדת של אוכלוסייתה לכלכלתה המשגשגת. מקור ההכנסה העיקרי של המדינה הקטנטונת הוא לא פחות מהימורים. הממשלה טוענת ש-70% מרווחי ההימורים מושקעים במערכת הבריאות במדינה.

 

1. מונקו

תוחלת חיים ממוצעת: 89.68 שנה

תושבי מונקו חיים במשך כמעט עשור יותר מעמיתיהם האמריקאים. בין הסיבות לתוחלת החיים הגבוהה במדינה הם כלכלתה המשגשגת ומערכת בריאות ממלכתית טובה. תושביה של מונקו אף נהנים מתזונה ים תיכונית התורמת לשיעורים נמוכים של מגוון מחלות. אך הדעה הרווחת היא שהאווירה הרגועה והאוויר הבריא במדינה ים תיכונית זו הם התורמים יותר מכל לשנות החיים הארוכות של תושביה.

 

ומה לגבי תוחלת החיים בישראל? על פי ה-CIA, מדורגת ישראל במקום ה-18 בעולם עם תוחלת חיים ממוצעת של 81.07 שנה (נשים 83.36 שנה וגברים 78.88 שנה).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x