$
כלכלה ומדיניות

הצעה בבריטניה: רשתות המזון הגדולות יחויבו לתרום עודפי מזון לצדקה

הצעת החוק, שזוכה לתמיכה גורפת מצד כל המפלגות בפרלמנט, נועדה לשים קץ לכמות המזון השערורייתית שנזרקת בממלכה המאוחדת מדי יום, בייחוד בתקופה שבה מספר הסובלים מחוסר ביטחון תזונתי במדינה הולך וגדל

סוכנויות הידיעות 08:3315.03.12

סופרמרקטים ויצרניות מזון יחויבו לתרום עודפי מזון לצדקה כדי להפחית את הכמות "הבלתי מוסרית" של מזון שמגיעה מדי יום למזבלות בריטניה, כך על פי הצעת חוק שהגישה אתמול חברת פרלמנט ממפלגת הלייבור.

 

"הגרדיאן" מדווח כי הצעת החוק נגד השלכת מזון זוכה לתמיכתן הגורפת של שתי המפלגות הגדולות ושל ארגוני הסביבה והמזון הגדולים בבריטניה, וגם אם לא תגיע בסופו של דבר לספר החוקים, תומכיה סבורים כי היא תסב את תשומת הלב הציבורית לבעיה הסביבתית המחמירה הזו.

 

על פי יוזמת החוק, חברת הפרלמנט קרי מקארת'י, כ־50% מכלל המזון האכיל והבריא באיחוד האירופי מושלך לאשפה, והנתון רק צפוי לעלות אלמלא האיחוד האירופי ינקוט פעולה בנושא. במסגרת החוק יוענקו תמריצים גם לעסקים קטנים יותר שיתגייסו לתרום את עודפי המזון שלהם לעניים.

 

"העובדה שאוכל טוב ובריא מושלך לאשפה בשעה שמצוקת המזון הולכת ומחריפה אינה מוסרית", אמרה מקארת'י, והוסיפה כי "כאשר יש עודפים גדולים של מזון שלא נאכל, תעשיית המזון העולמית רק מחריפה את הלחץ על הקרקעות והמשאבים ההולכים ומידלדלים, מחמירה את תופעת בירוא היערות ופליטת הגזים הרעילים ומעלה את מחירי המזון".

 

על פי הערכות מומחים, לנוכח העוני המחריף בבריטניה חצי מיליון מתושבי המלכה המאוחדת יהיו תלויים בתרומות מזון עד שנת 2015.

 

לנוכח הבעייתיות בכל הכרוך לאחריות החברות על טיב המזון שנתרם, מקארת'י מציעה שבריטניה תקבע גם חוק מקביל ל"חוק השומרוני הטוב" שקיים בארה"ב, שנועד להקל על עסקים לתרום לארגוני סיוע במזון ולבנקי מזון.

 

החוק מגן על התורם מאחריות על תרומות לארגונים ללא מטרת רווח ופוטר אותו מאחריות משפטית אזרחית או פלילית במקרה שהמוצר שנתרם מתוך כוונה טובה גרם נזק כלשהו לנזקק אשר צרך אותו. יש לציין כי רק 6% מסך המזון שנזרק בבריטניה מגיע מהרשתות הקמעונאיות. למעשה, 50% מהמזון נזרק על ידי משקי הבית.

 

מהלך נוסף שעשויה להיות לו השפעה מכרעת על מגזר קמעונאות המזון בבריטניה מגיע מרשת הסופרמרקטים הגדולה במדינה, טסקו. הנהלת החברה מסרה שלשום ל־200 אלף עובדיה כי בכוונתה להעלות את גיל הפרישה בשנתיים, מ־65 ל־67.

 

טסקו היא החברה הגדולה ביותר בבריטניה שהעלתה עד כה את גיל הפרישה של עובדיה, וקרוב לוודאי שחברות גדולות נוספות ילכו בעקבותיה. אף שהעלאת גיל הפרישה לא תכפה על העובדים להמשיך לעבוד עד גיל 67, אם יחליטו לפרוש קודם לכן קצבת הפנסיה שלהם תיפגע.

 

בטסקו מתכוונים להתחיל ליישם את המהלך ב־1 ביוני, והצהירו כי הוא דרוש כדי למזער סיכונים כמו עלייה בלתי צפויה בתוחלת החיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x