$
המזרח התיכון

ביקוש מוגבר בסיני למוצרי צריכה מתוצרת ישראל

מוצרים תוצרת ישראל מוברחים דרך רצועת עזה למצרים. המבוקשים: שמנת, אבקת חלב, ביסקוויטים וחומוס. ומה המחיר?

דורון פסקין 21:4915.12.11

בעוד בישראל הולך וגובר החשש מהוואקום הביטחוני בסיני, מסתבר כי מישהו שם מצא דרך קלה להתעשר מהביקוש הגובר למוצרים ישראליים. עיתון מצרי מדווח כי בימים האחרונים החלו יותר ויותר מוצרים ישראליים להופיע בשווקים העיקריים בצפון סיני - רפיח, אלעריש ושיח' סוויד.

 

מקור המוצרים
הישראלים הוא ממנהרות עזה, אולם תושבים מקומיים טוענים כי האחראים על האספקה בשווקים המקומיים מעודדים את התושבים לרכוש מוצרים ישראליים. הלהיט העכשווי בשוק של סיני הוא השמנת הישראלית - המקומיים מדווחים כי תאריך הייצור של השמנת הישראלית הוא מלפני יומיים. מחיר גביע שמנת ישראלית הוא יקר יחסית בסיני ומחירו מגיע ל-5 לירות (קצת פחות מדולר), בעוד ברצועה מחיר גביע שמנת עומד על שקל אחד (1.5 לירה מצרית).

 

למרות המחיר הגבוה, הביקוש למוצרים הישראליים הנחשבים איכותיים גבוה ולכן עוד ועוד מוצרים מוצעים למכירה ברחובות הערים. מוצר נוסף מתוצרת ישראלית שזוכה לביקוש גבוה הוא אבקת חלב, הנמכרת ב-25 לירות מצריות בסיני לעומת 8 שקלים ברצועה (קרי 12 לירות מצריות). עוד מוצרים ישראליים שזוכים לעדנה כיום בשוקי סיני הם שמפו, ביסקוויטים, ממרח חומוס, שוקולד וחלווה.

 

סוחרים מקומיים טוענים כי המוצר הישראלי זוכה לביקוש גבוה בשל איכותו. לטענתם, בעבר היו מסתירים את התווית "תוצרת ישראל", אולם בימים האחרונים אין צורך בכך נוכח הביקושים הגבוהים.

 

לעומת זאת, עבדאללה קנדיל, יו"ר לשכת המסחר בצפון סיני, פחות נלהב מהתופעה. "הברחת המוצרים הישראליים מהמנהרות היא תופעה שמדאיגה אותנו". לדבריו, התרופפות הביטחון בסיני היא שגורמת להתרופפות הבקרה באזור הגבול עם הרצועה.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x