$
כלכלה ומדיניות

האיחוד האירופי הוריד את תחזיות הצמיחה: "הצמיחה נעצרה, סיכון למיתון חדש"

תחזית הצמיחה לשנת 2012 עודכנה מטה מ-1.6% ל-0.5% בלבד. על פי נציב האיחוד האירופי יחס החוב לתמ"ג הממוצע של מדינות גוש היורו יעמוד על 90.4%

בלומברג 14:0410.11.11

נציב האיחוד האירופי לעניינים כלכליים ומוניטריים אולי ריין כתב היום בדוח שלו כי הצמיחה באירופה נעצרה וכי קיים סיכון למיתון חדש.

 

האיחוד האירופי הוריד את תחזית הצמיחה לגוש היורו בשנה הבאה ביותר ממחצית והודיע כי הסיכון למיתון נוסף עימו יאלצו המנהיגים להתמודד עלתה.

התמ"ג של מדינות האיחוד האירופי צפוי לצמוח ב-1.5% השנה וב-0.5% בשנה הבאה, כך מעריך נציב האיחוד האירופי. מדובר על ירידה בתחזית הצמיחה אחרי שקודם העריך האיחוד האירופי כי כלכלת גוש היורו תצמח ב-1.6% השנה ו-1.8% בשנה הבאה.

 

גוש היורו צועד לקראת מיתון, בעוד הממשלות מחפשות דרכים לסיום המשבר הכלכלי שמזעזע את שוקי ההון ברחבי העולם. באיטליה, הנשיא, סילביו ברלוסקוני, לא הצליח לשכנע את המשקיעים באג"ח שהנפיקה המדינה כי איטליה יכולה להפחית את נטל החובות. הנציבות האירופית מעריכה כי הסיכון להתכווצות כלכלית לא זניח וכי יש סיכונים פיסקאליים.

 

יחס החוב לתמ"ג הממוצע של מדינות האיחוד האירופי יעמוד על 90.4% בשנה הבאה, עלייה מ-88% השנה. בשנת 2013 מעריכים באיחוד האירופי כי יחס החוב לתמ"ג יעמוד על 90.9%. יחס הגירעון לתוצר בשנת 2011 יעלה ל-4.1% מהתמ"ג השנה, טרם יירד ל-3.4% בשנת 2012, כך עוד עולה מההערכות של האיחוד האירופי. מדובר בשיעורים גבוהים בהשוואה לגבול היעד העליון שהציבו המדינות בגוש היורו על פי אמנת מאסטריכט - 3%.

 

לגבי יוון, מאמינים באיחוד האירופי כי יחס החוב לתמ"ג צפוי לעמוד בשנה הבאה על 198.3%, עלייה לעומת התחזית הקודמת ל-162.8%. יחס החוב לתמ"ג של איטליה צפוי לעלות ל-120.5%.

 

באשר למדינות נוספות באיחוד האירופי שנקלעו למצוקה פיננסית מציין ריין שפולין, מלטה, הונגריה קפריסין ובלגיה צריכות להביא ראיות משכנעות עבור תקציבי 2012 כי דרכן להידוק החגורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x