$
תעשייה ופיננסים

תכירו: 147 החברות ששולטות בכלכלה העולמית

מחקר חדש אישר החששות של המפגינים נגד הקפיטליזם: קבוצה קטנה של תאגידים, בעיקר בנקאיים, מחזיקה בכוח לא פרופורציונלי. ומי עשרת המובילים?

סוכנויות הידיעות 16:1723.10.11
ההפגנות נגד המדיניות הכלכלית במדינות שונות כבשו בשבוע שעבר את העולם, ואף קיבלו במקביל תמיכה ממקור בלתי צפוי: המדע. אותו מדע אישר את חששותיהם הגדולים ביותר של המפגינים באמצעות מחקר שבדק את מערכות הקשרים של 43 אלף תאגידים בינלאומיים זיהה קבוצה קטנה יחסית של חברות, בעיקר בנקים, שמחזיקים בכוח לא פרופורציונלי של הכלכלה העולמית.

 

המחקר, שנערך על ידי שלושה חוקרים במכון השוויצרי הפדראלי לטכנולוגיה בציריך, הוא הראשון שהולך מעבר לאידיאולוגיה ומזהה באופן אמפירי את רשת הכוחות הפועלת. הוא משלב את המתמטיקה שבשימוש למדידת מערכות ניטרליות עם מידע תאגידי מקיף על מנת למפות את מפת הבעלות של התאגידים הבינלאומיים.

 

 

הרשת הקפיטליסטית עפ"י "ניו סיינטיסט": הנקודות האדומות הן החברות המקושרות ביותר, הכתומות -  מקושרות והצהובות הן חברות מקושרות יחסית. הקווים מייצגים את הקשרים ביניהן הרשת הקפיטליסטית עפ"י "ניו סיינטיסט": הנקודות האדומות הן החברות המקושרות ביותר, הכתומות - מקושרות והצהובות הן חברות מקושרות יחסית. הקווים מייצגים את הקשרים ביניהן

 

"המציאות כל כך מורכבת שעלינו להתרחק מתיאוריות קונספירציה או שוק חופשי", אומר אחד החוקרים גיימס גלטפלדר. "הניתוח שלנו מבוסס על המציאות". מחקרים קודמים מצאו שחברות בינלאומיות מחזיקות בחלקים נרחבים מהכלכלה העולמית, אולם הם כללו רק מספר מוגבל של חברות ולא כללו בעלות עקיפה, כך שלא היה באפשרותם לקבוע כיצד הממצאים משפיעים על הכלכלה העולמית, כלומר אם הם הופכים אותה ליותר או פחות יציבה.

 

הצוות מציריך כן יכול לעשות זאת. מאורביס 2007, מאגר מידע הכולל 37 מיליון חברות ומשקיעים ברחבי העולם, הם ליקטו את 43,060 החברות הבינלאומית ואת אחוזי הבעלות המחברים ביניהן. בשלב הבא הם יצרו מודל בעלות של חברות באמצעות רשתות אחזקת המניות, בשילוב עם ההכנסות התפעוליות של כל חברה, כדי למפות את המבנה של הכוח הכלכלי.

 

המחקר מצא 1,318 חברות עם בעלות משולבת. לכל אחת מהחברות הללו היו קשרים לשתיים או יותר חברות, ובממוצע היו קשורות ל-20 חברות אחרות. יתרה מכך, אף שהן מייצגות 20% מההכנסות התפעוליות העולמיות, 1,318 החברות החזיקו באופן קולקטיבי באמצעות המניות שלהן במרבית חברות הייצור והטכנולוגיה, המייצגות 60% נוספים מההכנסות העולמיות.

 

המשך הבדיקות לגבי רשת הבעלות חשפו כי ישנה "ישות על" של 147 חברות משולבות היטב – הבעלות על כל אחת מהן היתה בידי שאר החברות בישות העל – ששלטו ב-40% מכלל ההון של הרשת. "למעשה פחות מ-1% מהחברות שלטו על 40% מהרשת כולה", מסביר גלטפלדר. לרוב מדובר היה במוסדות פיננסיים. 20 החברות המובילות כוללות את בנק ברקליס, ג'י.פי.מורגן וגולדמן זאקס.

 

ריכוז הכוח בפני עצמו אינו טוב או רע, מסבירים החוקרים, אך הקשרים הפנימיים החזקים של החברות בישות העל עשויים לפגוע בכלכלה. כפי שהעולם למד ב-2008, רשתות כוח מסוג זה אינן יציבות. "אם חברה אחת תיקלע לבעיות, הן יתפשטו", אומר גלטפלנדר.

 

 

אלו 10 החברות המובילות ברשימת 147 חברות ישות העל:

ברקליס

קפיטל גרופ קומפניס

FMR

AXA

סטייט סטריט

ג'י.פי.מורגן

Legal & General Group

וונוגארד גרופ

UBS

מריל לינץ'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x