$
חברה וסביבה

אובמה הודיע על נסיגה מוחלטת מעיראק עד סוף השנה

כל 40 אלף לוחמים אמריקנים המוצבים בעיראק יעזבו את המדינה עד סוף השנה, לאחר שנכשלו המגעים על המשך נוכחותם של החיילים

ynet 19:2621.10.11

עכשיו זה נגמר באמת. כמעט תשע שנים אחרי שארצות הברית פלשה לעיראק, פתחה במלחמת המפרץ השנייה והפילה את משטרו של סדאם חוסיין, הכריז הערב (יום ו') נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, כי אחרון החיילים האמריקנים שהוצבו בעיראק למטרה זו יעזוב את אדמתה עד סוף השנה. וושינגטון תסיג מעיראק

את כל 40 אלף חייליה, למעט כמה מאות חיילי מארינס שיפעלו תוך שהם זוכים לחסינות דיפלומטית של מחלקת המדינה, כדי להגן על השגרירות האמריקנית בבגדד.

  

ארה"ב קיוותה להמשיך להחזיק בעיראק כמה אלפי חיילים, שאמורים היו לייעץ לעיראקים, אולם היא לא הגיעה להסכם עם הממשלה בבגדד. וושינגטון קיוותה שעל-ידי השארת החיילים האלה, היא תוכל גם להתמודד עם ההשפעה ההולכת וגוברת של איראן בתוך עיראק. ראש ממשלת עיראק, נורי אל-מליכי, הודיע היום בשיחת טלפון לאובמה כי הפרלמנט העיראקי אינו מוכן להאריך את החיסיון שניתן עד כה לכמה אלפי חיילים אמריקנים לפעול על אדמת עיראק, והמשמעות המעשית של ההודעה הזו היא שכל חייל אמריקני שיירה על אדמת עיראק החל מ-1 בינואר 2012 צפוי לעמוק לדין לפי החוק העיראקי.

 

"כמועמד לנשיאות הבטחתי לשים קץ למלחמה בעיראק. עם כניסתי לתפקיד הודעתי על הוצאת כל הכוחות עד סוף שנת 2011. לפני שנה הכרזתי על הפסקת הפעילות הקרבית, והוצאתי מאה אלף חיילים, ועכשיו - כמובטח - אני מחזיר הביתה את כל החיילים עד סוף השנה", הודיע אובמה. הוא הבהיר כי ארה"ב עוזבת את עיראק בראש מורם ובעמדת כוח, והזכיר כי היא מתחילה גם בהוצאת כוחותיה מאפגניסטן.

 

"אחרי עשור של מלחמות, המדינה שאותה אנחנו צריכים לבנות עכשיו היא המדינה שלנו", הצהיר אובמה, שלפי הסקרים שיעור האהדה הציבורית לו מוסיף להיות נמוך יחסית, במיוחד לנוכח הכלכלה האמריקנית שממאנת להתאושש עדיין מהמשבר שפקד אותה. בשנים האחרונות מתחו מתנגדי אובמה ביקורת על כך שחרף המשבר הכלכלי החמור בארה"ב, זו ממשיכה להשקיע בבניית אפגניסטן ועיראק.

 

 

 

הממשל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x