$
המזרח התיכון

הערכות: מותו של קדאפי עשוי להביא לירידת מחירי הנפט בעולם

כיום מפיקה לוב 390 אלף חביות נפט ביום - לעומת 1.6 מיליון לפני שהחלה מלחמת האזרחים. אנליסט: "קדאפי היה בהחלט מקור אחד של חוסר יציבות; ואולם הבעיה הגדולה יותר עשויה להיות משחקי הכיסאות בין הקבוצות השונות בקרב המורדים"

סוכנויות הידיעות 09:2021.10.11

יעברו עוד כמה חודשים עד שכמויות הנפט שמייצאת לוב יחזרו לרמתן לפני פריצת מלחמת האזרחים בתחילת השנה. ואולם לפי ההערכות כעת, הריגתו של המנהיג לשעבר מועמר קדאפי אתמול עשויה להפחית את הקשיים הצפויים - ולהביא לירידת מחירי הנפט בשווקים הבינלאומיים בטווח הבינוני.

 

סוג

הנפט הגולמי שמייצרת לוב, שנחשב קל ומתוק יותר, הוא נדיר למדי. אחד מיתרונותיו הוא שקל יותר לבתי הזיקוק להפוך אותו לדיזל ולדלק.

 

לפני המלחמה, לוב, המחזיקה בעתודות הנפט הגדולות ביותר באפריקה, הפיקה 1.6 מיליון חביות ביום. התפוקה קרסה בקעבות הלחימה - וכיום המדינה מפיקה 390 אלף חביות ביום. על פי הערכות, תוכל המדינה לעלות את הקצב ולייצר 600 חביות נפט ביום עד סוף השנה; במחצית השנייה של 2012 צפוי הקצב לעלות חזרה ל-1.6 מיליון חביות.

 

עם זאת ייתכן כי לוב בכל זאת תתקשה לחזור לקצב הייצור הרגיל של הנפט, שכן הממשלה נמצאת בתחילת דרכה, ואין לה פרלמנט, חוקה או מוסדות לאומיים פועלים.

 

"קדאפי היה בהחלט מקור אחד של חוסר יציבות", אומר האנליסט הלימה קרוסט מברקליס קפיטל. "ואולם הבעיה הגדולה יותר עשויה להיות משחקי הכיסאות בין הקבוצות השונות בקרב המורדים".

 

אחד המכשולים הגדולים יהיה להחליט כיצד לחלק את הכנסות הנפט בקרב יותר ממאה השבטים במדינה, אומר פרנק וראסטרו, העומד בראש תוכנית האנרגיה וביטחון לאומי במרכז למחקר אסטרטגי ובינלאומי. כמו כן, החברות הבינלאומיות ירצו לקבל ערובות לכך שהממשלה החדשה לא תפר את החוזים עימן.

 

בינתיים, חברת הנפט האיטלקית אני הודיעה כי חזרה לתפוקה מלאה בלוב; לעומתה, חברת הנפט הספרדית רפסול מסרה כי לא תחזור לפעילות לפני שיוחלט סופית האם האזור בטוח.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x