$
חברה וסביבה

הפגנה מנומסת ושקטה

משטרת ניו יורק נאלצת לחפור עמוק בספרי החוקים כדי למצוא עילה לעצור מפגינים

טלי שמיר, ניו יורק 21:2116.10.11

מאז פרוץ המחאה השקטה בוול סטריט כבר נעצרו מאות בני אדם. חלקם על סעיפים סבירים, כמו הסגת גבול או תקיפת שוטר, אבל עבור אחרים נאלצה משטרת ניו יורק, לא פעם, לחפור עמוק בספרי החוקים ולבצע מעצרים בעקבות פשעים חמורים, כמו כתיבה בגיר על מדרכה או חבישת מסכה (על סמך איזשהו חוק

משונה מ־1845).

 

ביום שבת, כשהמחאה עלתה מדרגה והוציאה אל הרחובות רבבות מפגינים בכ־900 ערים בכל העולם (וכ־20 עד 50 אלף בניו יורק), החליטה גם משטרת ניו יורק לטפס מדרגה עם לפחות 17 מעצרים על אישום מסוג חדש: ניסיון לסגור חשבון עו"ש (כך לפחות לפי עדי ראייה).

 

על פי גרסת עדי הראייה, הכל התחיל עם שני אנשים שבסביבות שתיים בצהריים נכנסו לסניף סיטיבנק בניו יורק במטרה לסגור את חשבונות הבנק שלהם, כחלק מהמחאה על חוסר ההגינות שבו מנהלים הבנקים את עסקיהם. כשהתבקשו השניים לעזוב, הם התחילו ללכת לכיוון היציאה, אבל ננעלו בפנים על ידי האבטחה. בינתיים הגיעו למקום שוטרים, שתוך זמן מה החלו להוביל כ־20 מוחים אזוקים מסניף הבנק אל הזינזאנות. במצעד המעצרים הזה צפו כ־10,000 צופים בכל העולם בשידור ישיר באתר של המחאה באינטרנט, בזמן שעשרות פעילים ששהו במקום קראו: “שחררו אותם! שחררו אותם!”.

 

זה לא היה רגע יחסי ציבור מוצלח במיוחד עבור סיטי (שהמנכ"ל שלו ויקראם פנדיט דווקא אמר לאחרונה בארוחת בוקר שארגן מגזין "פורצ'ן", כי תחושות המפגינים "מובנות לחלוטין"), ומיד לאחר היוודע הסיפור עלו ברשתות החברתיות ובבלוגים קריאות להחרים את הבנק, לשלוח מכתבי מחאה ולסגור שם חשבונות עו"ש.

 

על פי גרסת הבנק, ששחרר תגובה רשמית כשמונה שעות אחרי המעצרים, המוחים לא נעצרו משום שהגיעו כדי לסגור חשבונות אלא משום ש"הפריעו מאוד וסירבו לעזוב אחרי בקשות חוזרות ונשנות, מה שגרם לצוות לקרוא למשטרה". בהצהרה גם מגלגל הבנק את האחריות לפתחם של השוטרים וטוען שהמשטרה היא שביקשה לסגור את הסניף “עד שיתאפשר לפנות את המוחים".

 

לא משנה מי פה צודק, הבנק או המוחים, בשני המקרים, מי שיוצא רע זו משטרת ניו יורק. למרות שהטענה שהמשטרה פה משרתת את האינטרסים של בעלי ההון חוזרת ונשמעת, בינתיים נראה שהיא משרתת היטב גם את האינטרסים של המוחים. כי מיצגים אבסורדיים שכאלה רק מחזקים את ההנחה שרוב המפגינים הם שקטים ומנומסים ושצריך לחפור מתחת לאדמה כדי למצוא סיבות לעצור אותם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x