$
כלכלה ומדיניות

קרנות הפנסיה של קליפורניה דרשו התפטרות מרדוק ובניו

בעקבות שערוריית האזנות הסתר, קלפרס וקלסטרס, המחזיקות כל אחת בכ־0.2% מניוז קורפ, טוענות כי ענקית התקשורת זקוקה ליו"ר בלתי תלוי

סוכנויות הידיעות 19:0816.10.11

 

שתיים מקרנות הפנסיה הציבוריות הגדולות בארה"ב הגבירו בסוף השבוע את הלחץ על רופרט מרדוק ובניו לפרוש ממועצת המנהלים של תאגיד התקשורת ניוז

קורפ שהקים מרדוק האב, יומיים בלבד לפני שהמשפחה תתייצב בפני ישיבת בעלי המניות השנתית של החברה שתתקיים ביום שישי וצפויה להיות טעונה במיוחד — כך מדווח "הדיילי טלגרף".

 

את הקריאה השמיעו קרן גמלאות המורים הממשלתית של קליפורניה (Calsters) החולשת על 146.6 מיליארד דולר, וקרן עובדי המגזר הציבורי בקליפורניה (Calpers) המחזיקה ב־226 מיליארד דולר. היא מגיעה על רקע ההתמודדות של רופרט מרדוק עם שערוריית האזנות הסתר בצהובון "ניוז אוף דה וורלד" שהתפוצצה בקיץ האחרון. לפי הדיווח, אסיפת בעלי המניות הקרובה צפויה להיות הקשה והטעונה ביותר שמולה ניצב מרדוק בכל שנותיו.

 

"לאור היעדרם של דירקטורים עצמאים, הפכה הנהגה יעילה של מועצת המנהלים בניוז קורפ לקריטית במיוחד, זאת כדי לספק לחברה את ההשגחה הראויה", אמרו בקלפרס. הקרן, שמחזיקה ב־5 מיליון ממניות ניוז קורפ (0.27%), מאמינה ש"יו"ר בלתי תלוי יוכל לספק לחברה את ההנהגה שהיא צריכה". קלסטרס, המחזיקה ב־3.8 מיליון מניות (0.21%), קיימה בקיץ פגישה עם בכירים בניוז קורפ ודרשה כי כל מועצת המנהלים תוחלף, כולל בניו של מרדוק, ג'יימס ולקלאן. במהלך המוגדר "חריג", קלפרס אמרה כי היא תשלח נציגים מטעמה לישיבת בעלי המניות כדי לדרוש את הצבתו של יו"ר בלתי תלוי חדש בראש מועצת המנהלים.

 

לפי הדיווח, השליטה של משפחת מרדוק בדירקטוריון מתסכלת זה זמן רב בעלי מניות בחברה, אך הדבר קיבל ביטוי אקוטי במיוחד כאשר פרשת האזנות הסתר עלתה בהתפטרותם של שני בכירים ובסיכולה של עסקת השתלטות על רשת הטלוויזיה BBSkyB, שנאמדה ב־7.8 מיליארד ליש"ט. שתי הקרנות מצטרפות לבעלי מניות נוספים הקוראים לערוך שינויים מרחיקי לכת במבנה הוועד המנהל של החברה. חברת הרמס, למשל, המנהלת את קרן הפנסיה של בריטיש טלקום, הודיעה כי תתנגד להמשך מינוים של אנדרו נייט וארתור סיסקינד כחברים במועצה, בטענה כי הם תלויים מדי במשפחת מרדוק.

 

בכך לא מסתיימות הצרות של ניוז קורפ: בשבוע שעבר דיווח "הגרדיאן" כי אחד מבכירי החברה באירופה נאלץ להתפטר, בעקבות חשדות שלפיהם השתמש בשיטות לא חוקיות כדי להגדיל את תפוצת הנכס המוביל, יומון העסקים האמריקאי "הוול סטריט ג'ורנל". לפי מידע שהגיע ל"גרדיאן", "הוול סטריט ג'ורנל" העביר כסף באמצעות חברות אירופיות כדי לרכוש בחשאי אלפי עותקים של העיתון במחירים מוזלים ולהטעות בכך את הקוראים ואת המפרסמים בנוגע לנתוני התפוצה האמיתיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x