שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אובמה הציג תוכנית כלכלית: "המובטלים לא יכולים לחכות 14 חודשים עד לבחירות"

בנאום בבית הנבחרים הציג אובמה את התוכנית שלפיה יוקצו 477 מיליארד דולר על מנת לעודד יצירת מקורות עבודה חדשים ויחוקק חוק סיוע להגדלת מספר מקומות העבודה. הוא איים על הרפובליקנים לסייע לו, אחרת הוא יגיע למחוזות הבחירה שלהם להציג את התוכנית שלו

ynet וסוכנויות הידיעות 07:2309.09.11

התוכנית שתבריא את המשק האמריקני? נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, לחץ הלילה (יום ו') על חברי בית הנבחרים לאשר מייד חקיקה על תוכנית שאינה שנויה במחלוקת בין המפלגות, כדי לשפר את מצב התעסוקה במשק האמריקני. על-פי התוכנית יוקצו 477 מיליארד דולר על מנת לעודד יצירת מקורות עבודה

חדשים, על-ידי הפחתת מסים.

 

אובמה התקבל במחיאות כפיים בבית הנבחרים. בנאומו הוא אמר בין היתר כי זה "בלתי נסלח" שדרכים וגשרים רבים נמצאים במצב לא טוב, כשלאנשי תחזוקה רבים אין עבודה. הוא גם אמר שתוכניתו תחזיר למערכת החינוך עשרות אלפי מורים, שיעניקו חינוך טוב יותר לתלמידים.

  

"ייתכן שחלק מכם החליטו שהפערים הם גדולים ואנחנו יכולים לפתור אותם רק בבחירות, אבל הבחירות הבאות יהיו רק בעוד 14 חודשים והאנשים ששלחו אותנו לכאן לעבוד בשבילם - אין להם את הלוקסוס לחכות 14 חודשים. חלקם חיים משבוע לשבוע, מתשלום לתשלום, לפעמים מיום ליום. הם משתוקקים לעזרה והם זקוקים לה עכשיו", האיץ הנשיא אובמה בקונגרס, להעביר מייד חוק סיוע להגדלת מספר מקומות העבודה במשק האמריקני.

 

בנאום בפני הקונגרס האמריקני איים הנשיא האמריקני על הרפובליקנים בבית הנבחרים, להצביע עבור חוק סיוע להוספת מקומות עבודה, אחרת הוא יגיע למחוזות הבחירה שלהם להציג את התוכנית שלו. ואכן בקרוב מתכוון אובמה לבקר באוהיו, שממנה מגיע יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר וגם בוירג'יניה שממנה הגיע מצליף הרפובליקנים אריק קנטור.

  

צומת דרכים לאובמה

 

האירוע הלילה בקונגרס הוא צומת דרכים לנשיא האמריקני, בדרך לבחירות לנשיאות בשנה הבאה. באימייל לתומכיו לפני שהגיע לגבעת הקפיטול, כתב אובמה שהוא מתכוון "ללחוץ על הקונגרס לפעול, או שהם ישאו באחריות אם לא". הנשיא זוכה אמנם לתמיכה דלה של 44 אחוזים על פי הסקרים האחרונים, אבל הקונגרס נהנה מתמיכה חסרת תקדים של 16 אחוזים בלבד.

 

"אזרחי המדינה הזו עובדים קשה כדי לעמוד בהתחייבויות שלהם. השאלה הלילה היא האם אנחנו ממלאים את ההתחייבויות שלנו. השאלה היא האם לאור המשבר הלאומי המתמשך, אנחנו יכולים להפסיק את הקרקס הפוליטי ולעשות משהו מעשי לעזור לכלכלה. האם אנחנו יכולים לחדש חלק מההגינות והביטחון שהגדירו את האומה שלנו מראשיתה", הוא אמר.

 

הנשיא האמריקני אמר בנאום ש"אנחנו כאן לא יכולים לפתור את כל הצרות של המדינה שלנו. בסופו של דבר ההתאוששות תבוא לא מוושינגטון, אלא מהעסקים שלנו והעובדים שלנו. אבל אנחנו יכולים לעזור. ישנם צעדים שאנחנו יכולים לנקוט מייד עכשיו לשפר את החיים של האנשים".

  

אובמה דיבר אל חברי הקונגרס, אבל מעל ראשם לציבור האמריקני. "אני שולח לקונגרס תוכנית שאתם צריכים לאשר מייד. היא נקראת חוק העבודה לאמריקנים. לא צריכה להיות שום מחלוקת לגבי החקיקה הזו. מדובר בהצעות שנתמכו על ידי דמוקרטים ורפובליקנים - לרבות רבים שיושבים כאן הלילה. והכל בחוק הזה ממומן כבר".

 

הנשיא אובמה אמר כי "מטרת החקיקה הזו היא פשוטה: להחזיר יותר אנשים לעבודה ויותר כסף לכיסי העובדים. זה ייצור יותר מקומות עבודה לעובדי בניה, יותר ג'ובים למורים, יותר ג'ובים לוותיקים ויותר ג'ובים למובטלים זה תקופה ארוכה".

 

אובמה ניסה לשכנע את חברי הקונגרס והבטיח: "אני אתן הנחות מס לחברות שישכרו עובדים חדשים, וזה יחתוך בחצי את מס המעסיקים לכל עוסק זעיר. זה יספק את הדחיפה לכלכלה ויתן לחברות ביטחון שהן יכולות להשקיע ולשכור עובדים, ושיהיו לקוחות למוצרים שלהם ושירותים. אתם צריכים לאשר את תוכנית העסקה זו מייד".

 

הרפובליקנים: "יש לשקול את ההצעות"

 

הרפובליקנים, שניסו להימנע מתדמית שלילית, לא מיהרו לדחות את התוכנית וטענו כי הם מוכנים לשקול את ההצעות. יו"ר בית הנבחרים, גון ביינר, פרסם הצהרה פייסנית למדי לאחר הנאום, והכיר בתסכול הציבורי סביב הריבים הפוליטיים. "יש לשקול את ההצעות שהציג הנשיא. אנחנו מקווים שהוא שקל ברצינות גם את הרעיונות שלנו. תקוותי היא שנוכל לפעול ביחד לסיום חוסר הוודאות וליצירת סביבה טובה שתאפשר צמיחה ארוכת טווח ויצירת מקומות עבודה בסקטור הפרטי".

 

עם זאת מנהיג הרפובליקנים בסנאט, מיץ' מקונל, העביר ביקורת על תוכניתו של אובמה: "הנחישות הנראית לעין של הנשיא ליישם את אותן מדיניות שנוסו בעבר ונכשלו היא המפתיעה ביותר. זוהי לא תוכנית למציאת מקומות עבודה. זוהי תוכנית לבחירה מחודשת לנשיאות".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x