$
חברה וסביבה

הערכות: הנזק מאיירין עלול להגיע עד 46 מיליארד דולר

עם זאת הערכות אחרות מדברות על נזק נמוך בהרבה - 5 עד 10 מיליארד דולר. הכל תלוי בעוצמת הסופה

סוכנויות הידיעות 20:1927.08.11

האיפקט הכלכלי של סופת ההוריקן איירין תלוי בהיקפה ובמקומות המדויקים בהם תפגע. "כנראה שהיא תגרום לנזק רב", חוזה רוברט פילקי, מרצה באוניברסיטת קולורדו וחבר במוסד הקואופרטיבי למחקר במדעי הסביבה. מודל ממוחשב של פוטנציאל ההרס העריך את הנזק שתגרום הסופה ב-4.7 מיליארד דולר,

לפי פייקי.

 

המודל הזה מורכב מניתוח השוואתי של 27 סופות מ-1913, וכולל פרמטרים כמו הרס לבתים, מכוניות, תשתיות ציבוריות ורכוש ציבורי אחר. המספר הזה לא משקלל אובדן מכירות של מסעדות שנסגרו, בתי קזינו וקניונים שוממים, חנויות שלא נפתחו וטיסות שבוטלו. כל אלה יכולים להוסיף מיליארדי דולרים לתחשיב.

 

הסטטיסטיקאי מייט סילבר, טוען בבלוג שלו בניו יורק טיימס שההערכת הנזק הגרועה ביותר היא 35 מיליארד דולר, חצי מהתקציב השנתי של העיר ניו יורק. זה יקרה אם איירין תחתוך ישירות דרך מנהטן, במהירות של 160 קמ"ש. בעוד הסיכויים לפגיעה ישירה בעיר קלושים, סופה בקטגוריה 2 שחולפת במהירות 80 קמ"ש בדאונטאון תגרם לנזק של 10 מיליארד דולר, לפי המודל של סילבר.

 

חלק מהמומחים משווים את הסופה להוריקן ניו אינגלנד ב-1938, שכונה "הלונג איילנד אקספרס". הסופה ההיא צברה רוחות של 160 קמ"ש כשפגעה בניו יורק והרסה 8,900 בתים בדרום ניו אינגלנגד, אם סופה בעוצמה זהה תפגע בחוף היום - נזקי הרכוש שתגרום נאמדים ב-46.2 מיליארד דולר, כך לפי פילקי, זאת משום שאזור החוף בו פגעה הסופה ההיא הוא כעת מקום מושבם של הרבה יותר בתי עסק ובתי מגורים יקרים.  

 

"כולם רוצים לגור ליד האוקיינוס", אומר כריס האקט, מנהל בהתאחדות ביטוחי פגיעות הרכוש של אמריקה. לדבריו, שני שלישים מערך הרכוש המבוטח בניו יורק, ממוקמים לאורך קו החוף.

  

ואולם יש גם סערות שחוללו פחות נזק בחוף המזרחי. ב-1985, הוריקן גלוריה הסתיים בנזק של 2.5 מיליארד דולר (מותאם ל-2011), אחרי שנחת בלונג איילנד, ניו יורק, כסופה מדרגה 1, במהירות רוחות של 137 קמ"ש. הוריקן בל, שפגע בניו יורק ב-1976, גרם לנזק של 570 מיליון דולר בלבד, למרות רוחות במהירות 145 קמ"ש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x