$
המזרח התיכון

גם לסורים יקר: מחיר הסוכר הגיע ל-1.5 דולרים לק"ג

הממשלה הסורית מתעקשת שהגורם לעליית המחירים הוא המגמות בבורסות הסחורות בעולם

דורון פסקין 23:2922.06.11

בשווקים בדמשק מורגש באחרונה משבר בתחום הסוכר. הכמויות המוצעות למכירה קטנות יחסית והמחירים מאמירים. כיום, נמכר קילו סוכר בדמשק במחיר של כ-70 לירות סוריות (קרוב ל-1.5 דולרים). יצוין כי המחיר המומלץ של הרשויות עומד על לא יותר מ-45 לירות סוריות לקילו סוכר, אך בשוק המצב שונה

לחלוטין.

 

מוחמד נידאלשעאר, שר התעשייה הסורי, וכן עימאדאסיל יו"ר הארגון להגנת הצרכן במדינה, מיהרו להסביר כי עליית המחירים אינה קשורה למהומות במדינה אלא במגמות עולמיות. השר אף הבטיח כי הממשלה עושה מאמץ להגביר את אספקת הסוכר לשווקים. גורמים בסוריה ציינו גם כי חברת הסוכר הממשלתית הפסיקה לייצר סוכר בשל אי הגעת משלוחים של סוכר גולמי מברזיל .

 

השר ציין כי בשל עליית מחירי הסוכר בבורסות הסחורות העולמיות, חלה גם עלייה במחירים בשוק המקומי. עם זאת, גורמי שוק בסוריה שללו את דבריו מכל וכל. הם ציינו כי בעבר כשמחיר הסוכר האמיר בשווקי העולם למחיר של 800 ואף 900 דולרים לטון המחיר בשוק המקומי מעולם לא חצה את רף 55 הלירות הסוריות.

 

אבל נראה שלא רק הסוכר נמצא במשורה בשווקים הסורים. גורמי שוק במדינה מוסרים כי מחירם של מוצרים בסיסיים נוספים נמצא בעלייה והחנויות מעלות מחירים של מוצרים כמו שמן ופסטה.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x