$
עולם

ארה"ב מטילה סנקציות על קבוצת עופר בשל "סחר עם איראן"

ממשל אובמה צירף היום שבע חברות זרות, בהן קבוצת האחים עופר וחברת נפט בבעלות ונצואלה, לרשימת החברות הצפויות לסנקציות בשל קשרים עם אירן המסייעים לתוכנית הגרעין שלה

סוכנויות הידיעות 19:4324.05.11
ממשל אובמה צירף היום שבע חברות זרות, בהן קבוצת האחים עופר וחברת נפט בבעלות ונצואלה, לרשימת החברות הצפויות לסנקציות בשל קשרים עם אירן, המסייעים לתוכנית הגרעין שלה. בה בעת, הממשל הטיל סנקציות נפרדות על יותר מ-15 גורמים פרטיים וחברות בסין, איראן, צפון קוריאה, סוריה ומקומות
אחרים באשמת סחר בלתי חוקי בטכנולוגיית טילים ובנשק להשמדה המונית.

 

הסנקציות בעיקר ימנעו מהחברות הללו כינון עסקים עם ארה"ב, אף כי סטיינברג אמר כי העונשים תוכננו כך שיותאמו לכל חברה בנפרד. חברת האחים עופר, למשל, ביחד עם טנקר פסיפיק מסינפגור, מואשמות בכך כי לא נהגו זהירות ושיקול דת הולמים כאשר השתתפו במכירת מכלית נפט לחברת הספנות הלאומית של אירן ב-2010, אשר נמצאת כבר תחתסנקציות אמריקאיות ואירופיות.

 

משרד החוץ דיווח על הטלת הסנקציות על רקע הרחבת טווח הצעדים הננקטים נגד חברות המספקות או מעבירות תוצרי נפט מזוקקים, כולל דלק, לאירן. ההודעה באה יום לאחר שהנשיא אובמה חתם על צו מיוחד המעניק למשרד האוצר ולמשרד החוץ האמריקאי יותר חופש פעולה בהתנהלות מול חברות המעורבות בסקטור האנרגיה האירני. זאת במטרה להגביר את הלחץ המופעל על אירן להתיישר מול הדרישות הבינלאומיות ולהוכיח כי תוכנית הגרעין שלה מיועדת למטרות שלום.

 

הסנקציות הן הראשונות מסוגן הקשורות ישירות ליצוא נפט מזוקק לאירן מאז החוק המאפשר צעדים מסוג זה אושר בשנה שעברה על ידי הקונגרס ונחתם על ידי הנשיא אובמה. תשע חברות נוספות נפגעו מהסנקציות תחת סעיפים רחבים יותר של החוק.

 

החברות הכלולות בסנקציות הן בין השאר, פטרוליאוס דה ונצואלה, טנקר פסיפיק מסינגפור, קבוצת האחים עופר מישראל, אסושיאייטד שיפברוקינג ממונקו, רויאל אויסטר גרופ מאיחוד האמירויות וספידי שיפ מאיחוד האמירויות ואירן.

 

"כל החברות הללו עסקו בפעילות הקשורה לאספקת נפט מזוקק לאירן, כולל אספקה ישירה של דלק ומוצרים נלווים", אמר סגן שר החוץ ג'יימס סטיינברג בהודעה רשמית. "מי שממשיכים באופן בלתי אחראי לתמוך בסקטור האנרגיה האירני יתייצבו בפני השלכות חמורות", הוסיף.

 

 

דובר אחים עופר בישראל מסר בתגובה :" אנו מעולם לא מכרנו אוניות לאיראן. הגורמים הרשמיים והמוסמכים של מדינת ישראל יאשרו את דברנו במלואם".

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x