שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

השיטפונות באוסטרליה: היבולים נהרסו, ומחירי המזון יזנקו ב-30%

הנזק האדיר שגרמו השיטפונות ליבולים צפוי להשפיע גם על המחירים באסיה; האספקה העולמית של פחם קוק ירדה ב־5%

סוכנויות הידיעות 23:1912.01.11

השיטפונות האדירים שמציפים את מדינת קווינסלנד באוסטרליה מטביעים בדרך, כך נראה, גם את אחד מסיפורי ההצלחה הבודדים שרשמו מדינות מתפתחות מאז המשבר הכלכלי.

 

"עבור אוסטרליה, זהו אסון בממדים חמורים יותר מהנזק שהסבה סופת קטרינה לארה"ב", אמר ל־CNN וורוויק מקיבן, ראש
מחלקת מחקר כלכלי באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה.

 

בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן מסר כי הוא צופה עלייה חדה של כ־30% במחירי המזון. סטיבן וולטרס, הכלכלן הראשי של הבנק באוסטרליה, אמר ל־BBC כי 50% מהיבולים ניזוקו מהשיטפונות ו־20% מהם הושמדו לחלוטין. לדבריו, לעליות המחירים באוסטרליה עשויה להיות גם השפעה עצומה על מחירי המזון באסיה. תושבים רבים בבריסביין, העיר השלישית בגודלה באוסטרליה, מיהרו לאגור כמויות גדולות של מזון לקראת המשך השיטפונות ועליית המחירים הצפויה.

 

השיטפונות החמורים ביותר שידעה אוסטרליה זה 50 שנה - שגבו עד כה 22 קורבנות ועשרות רבות של נעדרים - הגיעו הלילה לשיאם. אף שהנזק הכלכלי הישיר מוערך כרגע ביו תר מ־13 מיליארד דולר, ראש הממשלה ג'וליה גילארד פסלה את האפשרות לשנות את התקציב בהתאם.

 

"התקציב יהיה ביתרה ב־2012–2013, אבל בהחלט נידרש לקבל החלטות קשות", אמרה, "איש אינו יכול לדעת מה יהיה היקף הפגיעה המלא. נדע זאת רק אחרי שמפלס המים ירד".

 

על פי ההערכות, הנזק העצום שספגו מכרות הפחם בקווינסלנד עשוי להוריד את התמ"ג האוסטרלי ב־1%. היקף האספקה העולמית של פחם מסוג קוק - שכמעט מחציתו מופק באוסטרליה - ירד ב־5% מאז תחילת השיטפונות, ומחיר הפחם התרמי זינק לשיא של שנתיים.

 

אנליסטים מעריכים כי מחירי הפחם יעלו בשליש או יותר, מאחר שהנזקים וההרס לתשתיות ייצור הפחם רק הולכים ומחמירים. "התאוששות מגזר הנפט תיקח חודשים רבים, וזאת בהנחה שהגשמים יפסיקו, אף שנותרו חודשיים לסוף העונה הרטובה", מסר בנק CBA האוסטרלי.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x