$
בשולי החדשות

אמזון ו־PayPal סוגרות לוויקיליקס את הברז

שתי חברות הענק הודיעו כי האתר לא יוכל להתאחסן על שרתי אמזון. החברות: "זו החלטה שלנו, הממשל לא ביקש מאיתנו"

סוכנויות הידיעות 23:2104.12.10

 

הולכת ומתארכת שורת הנזקים שסופג אתר ההדלפות ויקיליקס בעקבות המבוכה הנוראית שגרמו חשיפותיו לצמרת הממשל והצבא בארה"ב. בסוף השבוע ספג האתר

את אחת הפגיעות הקשות בתולדותיו, לאחר ששירות התשלומים PayPal החליט לחסום את הגישה לאתר והצטרף בכך לענקית המסחר האלקטרוני אמזון, שהסירה את האתר משרתיה.

 

PayPal הקפיאה את החשבון, המשמש את ויקיליקס לקבלת תרומות, בשל "הפרת מדיניות השימוש המקובלת", זאת לאחר שממשלת ארה"ב אמרה כי הפעילויות של ויקיליקס הן בגדר עבירה על החוק — כך מסר דובר מטעם PayPal, שהוסיף כי החברה החליטה לחסום את החשבון על דעת עצמה ולא בעקבות פנייה של גורם ממשל כלשהו. ויקיליקס קיבל בשנה האחרונה תרומות בהיקף של יותר ממיליון דולר דרך שירות התשלומים של PayPal. חסימת חשבון ה־PayPal היא סמן נוסף להחמרת הצעדים שנוקטות חברות שונות נגד ויקיליקס, שפרסם כ־250 אלף מברקים מסווגים ובהם מידע רגיש על מדיניות החוץ של ארה"ב ויחסיה עם בנות בריתה.

 

דובר אמזון הצהיר בסוף השבוע כי האתר הסיר את ויקיליקס משרתיו בשל הפרת תנאי השימוש. הוא מסר כי מדובר בחומר מסווג בעל פוטנציאל "לסכן את חייהם של חפים מפשע, שלוויקיליקס אין זכויות היוצרים עליו או זכויות ההפצה שלו". דבריו נאמרו בתגובה לטענות שההחלטה התקבלה בעקבות לחצים מצד הממשל האמריקאי או מתקפות האקרים.

 

לאחר שבתחילת השבוע שעבר נפלו שרתי ויקיליקס בשבדיה בעקבות מתקפת האקרים, העבירו אנשיו את קובצי האתר לשרתי הענן של חברת אמזון, ובהם המסמכים האחרונים שנחשפו. מאמזון נמסר כי היא אמנם אינה מסננת את החומר שמועלה אליה, בדומה ליוטיוב ולשורה של אתרים אחרים, אך היא מגיבה לתלונות ומסירה תכנים על פי דרישה.

 

החלטתה של אמזון גררה ביקורת נוקבת. ארגון זכויות הגולשים EFE מחה על כך שאמזון "פגעה בזכויות לגישה למידע, על פי התיקון הראשון לחוקה", והגדיר את פעולותיה "מאכזבות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x