$
בשולי החדשות

אנשי המערות, הגרסה המודרנית

מהבית הענק של משפחת סליפר במיזורי, ועד העיר האוסטרלית שכמחצית מתושביה גרים במערות. יש חיים מתחת לאדמה

סוכנויות הידיעות 22:5027.09.10

הייתם רוצים לגור במערה? ייתכן שתשקלו לעבור לגור מתחת לאדמה - לאחר שתבחנו את הנכסים הבאים, שהם בעלי יעילות אנרגטית גבוהה, ידידותיים לסביבה וזולים.

 

במשך עשרות אלפי שנים אנשים חצבו מערות והפכו אותן לבתיהם. למרות שרבים מהמבנים העתיקים הללו עדיין קיימים, רק במעט מהם מתגוררים אנשים. 

 

אולי תופתעו לדעת שרבים מבתי המערות כוללים את כל הנוחות שמציעים החיים המודרניים, מערכת אוורור ואפילו נוף מרהיב; זאת ועוד - המחיר של רובם נמוך מזה של בית ממוצע.

 

כל מי שאי פעם ביקר במערה טבעית יודע שחללים מתחת לאדמה הם שקטים מטבעם ושומרים על טמפרטורה קבועה: קרירים בקיץ וחמימים בחורף. בנוסף, המבנה העיקרי שלהם מורכב מחומרים טבעיים. בתי מערות לא נמצאים בכל מקום, אך הם מהווים תזכורת טובה לאפשרויות הדיור הקיימות כשחושבים מחוץ לקופסה.

 

חמישה בתי מערות מעניינים:

 

מערת סליפר - בתוך חור בגודל 1,580 מ"ר שנפער במכרה של אבני חול בעיר פסטוס במיזורי, ארה"ב, ממוקם הבית המרווח והיפה של וויליאם "קורט" סליפר, אשתו דברה ושלושת ילדיהם. הבית, בעל שלושה חדרי שינה כמעט שעוקל על ידי הבנק, אך לאחרונה הם זכו למימון ממשקיע פרטי לאחר חשיפה בתקשורת.

 

סליפר קייב. בית ידידותי לסביבה סליפר קייב. בית ידידותי לסביבה

 

"אנחנו מרגישים שהבית שלנו ידידותי לסביבה", סיפר קורט לדיילי גרין. הוא הסביר שאינו זקוק להסקה או קירור, שכן הבידוד הטבעי של קירות המערה שומר על האוויר בפנים בטמפרטורות של 18-23 כל השנה. המשפחה גם קולטת מים ממכשיר אוסף לחות - המשמשים להשקיית התרנגולות והגינה.

 

בית משפחת סליפר מואר בנורות פלורוסנט והרצפה מורכבת מעץ אלון ממוחזר. פנים הבית מזכיר במראה המרווח שלו לופט, שממקסם את האור הטבעי בזכות חלונות גדולים. הוא אפילו כולל בריכת דגי זהב ומעיין טבעי. בני הזוג קישטו את החלל העצום עם רהיטים עתיקים, שמעניקים לו תחושה על זמנית, בזמן שהם נהנים מהטבות מודרניות כמו חדר כביסה.

  

קובר פדי - העיר הקטנה ממוקמת במדבר בדרום אוסטרליה. קובר פדי מכונה לעתים בירת האופל של העולם, מאחר שהאזור הוא המקור ל-80% מהאבנים הנוצצות הללו. השם קובר פדי עצמו מיוחס לתרגום קלוקל משפת האבוריג'ינים של "גברים לבנים במחילות", מאחר שהאוסטרלים כורים שם מאז 1916. כמחצית מאוכלוסיית העיר עדיין מתגוררת במערות. בין היתר ניתן למצוא שם כנסיות, אכסניות ומוזיאונים תת-קרקעיים.

 

קובר פדי. "גברים לבנים במערות" קובר פדי. "גברים לבנים במערות" צילום: cc by mapu

 

בתי המערות זולים יותר ודורשים מעט מיזוג אוויר, יתרון באזור שבו הטמפרטורה הממוצעת נעה סביב 38 מעלות בקיץ. קובר פדי והנוף המדברי הסובב אותה שימשו תפאורה באינספור סרטים, ממקס הזועם ועד פריסיליה מלכת המדבר.  

בתי סלעים בבריטניה. השראה לסיפורי ההוביטים? בתי סלעים בבריטניה. השראה לסיפורי ההוביטים? cc by: Ilona Bryan/Flickr

 

 

בתי סלעים בבריטניה - במשך שנים אנשים התגוררו בבתים שנחצבו באבני חול במדרון קינוור אדג' בגבול של וורצ'סטשיר וסטפורדשיר באנגליה. קבוצת הבתים המפורסמת ביותר מוקמה תחת הולי אוסטן רוק, שבשלב מסוים אף שוכן שם מנזר.

 

שוכני המערות האחרונים עזבו בשנות ה-50, אך האתר נמצא תחת אחריות הקרן הלאומית, ששימרה כמה מבתי המערות בתקופה הויקטוריאנית.

 

יש מטיילים שהעלו את ההשערה ולפיה ייתכן שבתי המערות והגינות הקטנות הצמודות אליהם היוו השראה לסיפורי ההוביט של ג'.אר.אר. טולקין, שגדל לא רחוק משם.

  

בתי מערות בים התיכון - בתי מערות זכו לפופולריות באזור הים התיכון: טורקיה, ספרד, יוון ומרוקו. במחוז אנדלוסיה בספר, ניתן למצוא כמה מודעות לבתי מערה נוחים העומדים למכירה או השכרה, לרוב במחירים הנמוכים מאלה של הבתים שנבנו מעל פני האדמה.

 

בתי מערה. זול יותר בתי מערה. זול יותר cc by: morocco-cave-house-lg

 

 

גני פורסטייר התת קרקעיים - כיום מדובר באטרקציה תיירותית בפרזנו קליפורניה, אך גני פורסטייר עוצבו ונבנו על ידי המהגר הסיציליאני בלתאזר פורסטייר. החל מ-1906 פורסטייר בילה 40 שנה בחציבת מעבר תת קרקעי מסתורי - מפלט מהחום האימתני של עמק סאן חואקין. פורסטייר  יצר רשת של גנים וחדרים מוארים, כולל מטבח, חדר שינה ובריכת דגים.

 

רשת מערות וגנים תת קרקעיים רשת מערות וגנים תת קרקעיים cc by: Matthew E. Cohen/Flickr

 

המתחם מתפרש על פני 40 אלף קמ"ר, ומוגדר כאתר היסטורי של קליפורניה. הוא מוכיח שלא רק שניתן לחיות בנוחות מתחת לאדמה - אלא שאפשר גם לגדל עצים (פורסטייר גידל עצי הדר, תמרים, זית ועוד).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x