$
חברה וסביבה

זיהום-פיצוי: קרן של 20 מיליארד דולר לנפגעי הדליפה

קרן שהקימה BP החלה לפעול השבוע וכבר נשמעות האשמות על כללים לא הוגנים. מנהל הקרן: "כאן תזכו לטיפול נדיב יותר מאשר בביהמ"ש"

סוכנויות הידיעות 13:1223.08.10

קרן פיצוי בגובה 20 מיליארד דולר לקורבנות הכלכליים של דליפת הנפט במפרץ מכסיקו החלה את פעולתה השבוע, על רקע ההאשמות שהכללים שקבע מנהל הקרן אינם הוגנים.

 

אולם, קנת' פיינברג שמנהל את הקרן הודיע כי אנשים שספגו הפסדים כלכליים בשל הדליפה רשאים לדרוש פיצויים, והוא הבטיח שהתובעים יזכו לטיפול נדיב יותר מאשר אם יבחרו לתבוע פיצויים מענקית האנרגיה בעצמה.

 

BP הקימה את הקרן ביוני לאחר שהופעל עליה לחץ מצד הבית הלבן למצוא פיתרון להפסדים שנגרמו לתעשיות הדייג, תיירות ואחרות לחופי מפרץ מקסיקו, במהלך הדליפה שנמשכה קרוב לשלושה חודשים.

 

דליפת הנפט במפרץ מכסיקו. פיצוי תוך 48 שעות דליפת הנפט במפרץ מכסיקו. פיצוי תוך 48 שעות צילום: אי פי אי

 

"המטרה היא לנסות ולהסביר לתובעים הזכאים: זה לא לטובתכם להיגרר במשך שנים בבתי המשפט כשיש למעשה אלטרנטיבה יעילה יותר", אמר פיינברג במהלך מסיבת עיתונאים שכינס אתמול (א'). "המטרה היא לשלם כל תביעה אינדיבידואלית בתוך 48 שעות מהגשתה ותביעות עסקיות בתוך שבעה ימים".

 

פיקח על הפיצויים לנפגעי אסון התאומים

 

פיינברג מונה למנהל הקרן בעקבות המוניטין שיצא לו כאיש הוגן לאחר שפיקח על הקרן שהוקמה לקורבנות התקפות הטרור ב-2001 וקבע את שכר המנהלים של חברות שזכו לחילוץ ממשלתי. אולם, ניהול קרן הדליפה עשויה להתגלות כמשימה מורכבת במיוחד. מומחי ביטוח מזהירים שחישוב תביעות העסקים נחשבות כקשות.

 

כמו כן, בששת החודשים הקרובים יוכלו המתלוננים גם לתבוע במקביל את BP בבית המשפט, אך לאחר מכן מגישי בקשות הסיוע ייאלצו לוותר על הזכות הזו. תנאי זה מעורר מחלוקת. התובע הכללי של פלורידה ביל מקולום אמר כי הוא למעשה תומך מראש ב-BP. "התהליך הנוכחי נראה עוד פחות נדיב לתושבי פלורידה מאשר תביעת החברה. תוצאה כזו אינה מקובלת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x