$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב תמכור מטוסי F15 לסעודים, ללא מערכות נשק לטווח ארוך

זאת בעקבות התנגדות ישראל, מחשש שהעסקה עלולה לסכן את היתרון הצבאי שלה. היקף העסקה: 30 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות 20:1209.08.10

ממשל אובמה מתכנן למכור מטוסי קרב מדגם F15 לסעודיה אך לא יצייד אותם בנשק לטווח ארוך בצל התנגדותה של ישראל, כך הודיעו בכירים ודיפלומטים.

 

עסקת ה-30 מיליארד דולר ל-10 שנים שעשוייה להיות אחת הגדולות מסוגה, היוותה מקור למתיחות מאחורי הקלעים במהלך חודשי המשא ומתן שקדמו

לה. בכירים ישראלים הדגישו את חששותיהם מכך שארה"ב מסכנת את היתרון הצבאי שלה בחימוש של מתחרות איזוריות במטוסי קרב עם טכנולוגיות מתקדמות.

 

בכירים בארה"ב אמרו לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, כי  הם סיפקו לישראלים הבהרות בנוגע לעסקה. מקורבים לעסקה אמרו, כי ישראל עדיין עומדת על מספר השגות בנוגע למכירה אך לא צפוייה לקיים לובי לטירפוד המהלך בקונגרס, במה שעלול להוביל לביטול העסקה או לפחות לעיכוב שלה.

 

הממשל יודיע לקונגרס על תכניותיו בנושא בחודש הבא לכל המוקדם. שיתוף המידע עם ישראל הוא חלק מהתחייבותה של ארה"ב לאורך השנים לקיום יתרון צבאי למדינה במזרח התיכון. לקונגרס יש יכולת לחסום כל מכירת נשק שתצמצם את היתרון הזה.

 

מדובר במהלך שממחיש את המדיניות הרגישה של הבית הלבן באיזור. הממשל הנוכחי מקדם מכירת נשק מתקדם למדינות המפרץ כדרך להציב משקל נגד לאיראן. לצד סעודיה, ארה"ב פעלה למכירת נשק לאיחוד האמירויות ומדינות אחרות כמ גם צבא לבנון וכוחות הבטחון של הפלסטינים בגדה המערבית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x