$
כלכלה ומדיניות

מספר הפירמידות הפיננסיות שקרסו בארצות הברית זינק פי 4 ב-2009

זאת לעומת 2008. במהלך השנה החולפת נחשפו 150 פירמידות לעומת 40 הונאות שנחשפו אשתקד

סוכנויות הידיעות 15:3129.12.09

מספרן של פירמידות פיננסיות שקרסו במהלך 2009 היה גבוה פי 4 לעומת 2008. סך הפירמידות שנחשפו עמד השנה על 150 לעומת 40 אשתקד. נתונים אלו פורסמו היום (ג') על ידי סוכנות הידיעות AP. "המשבר הכלכלי סייע לחוקרים לחשוף את ההונאות הגדולות", מסביר לארי בראור, עוזרו של התובע הכללי

של ארה"ב.

 

כל הפירמידות נבנו על פי הדגם של הונאת פונזי, ההונאה בה היה מעורב ברנרד מאדוף, כאשר למשקיעים הובטחו תשואות גבוהות במיוחד אשר שולמו מתוך כספים שיופקדו בפירמידה על ידי המשקיעים הבאים בתור. כל הנוכלים שהפעילו את הפירמידות בחרו בדרך זו במקום לפעול בצורה חוקית, להשקיע את הכספים ולשלם החזרים מתוך תשואה שהתקבלה מהשקעה ריאלית בשוק ההון.

 

אנליסטים מעריכים כי מספרן הרב של פירמידות שקרסו בשנה האחרונה נובע מהעובדה שזרם המשקיעים הצטמצם על רקע המשבר הכלכלי, בעוד ששיעורם של אלה המבקשים למשוך את כספם עלה באופן ניכר.

 

מנתוני ה-FBI עולה כי במהלך 2009 נחשפו 2,100 הונאות הקשורות בניירות ערך, זאת לעומת 1,759 בלבד אשתקד. כמו כן, הרשות לניירות ערך בארה"ב הגדילה ב-82% את כמות האיסורים וההגבלות לנוכלים, אשר הורחקו לצמיתות מהפעילות בשוק ההון. הרשות למסחר בחוזים עתידיים מצידה מסרה שמספר התיקים שנפתחו נגד מפירי הנהלים עמד על 31 – כפול לעומת אשתקד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x