$
כלכלה ומדיניות

ביום ההולדת ה-233 של ארה"ב מגיע החוב הלאומי ל-11.4 טריליון דולר

מדובר בחוב של 37 אלף דולר לכל אזרח אמריקאי, והוא צפוי לגדול השנה בעוד טריליון דולר. תשלומי הריבית על החוב עמדו בשנה שעברה על 452 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות 09:0604.07.09

החוב הלאומי של ארה"ב הוא מסורת ארוכת שנים, עוד מימי האבות המייסדים. המדינה נקלעה לחוב הראשון שלה כשמימנה את מלחמת העצמאות נגד בריטניה. מאז החוב רק הלך וגדל ומסתכם כיום ב-11.4 טריליון דולר, כלומר 37 אלף דולר לכל אזרח אמריקאי, והוא צפוי לגדול השנה בעוד טריליון דולר. כלכלנים

מזהירים כי החוב הגבוה יכול בקלות ליצור את המשבר הכלכלי הבא, אם וושינגטון לא תתערב בקרוב.

 

"אם לא נציג מחויבות אמיתית ליציבות כספית בטווח הארוך, לא נזכה ליציבות פיננסית ולא לצמיחה כלכלית בריאה", אמר לאחרונה נגיד הפדרל רזרב, בן ברננקי.

 

מסים גבוהים יותר, הפחתת ההטבות והשירותים הממשלתיים, או אפילו שילוב בין שניהם, הם כנראה בלתי נמנעים.

 

החוב מקשה על המאמצים של הנשיא ברק אובמה והקונגרס להתמודד עם המשבר הכלכלי הקשה ביותר בעשורים האחרונים, מכיוון שהוצאות התמריצים והחילוצים יחד עם שיעורי מס נמוכים יותר, רק הרחיבו אותו. תשלומי הריבית על החוב עמדו בשנה שעברה על 452 מיליארד דולר - קטגורית ההוצאות הממשלתית הגדולה ביותר אחרי ביטוח רפואי, ביטוח לאומי וביטחון. ובינתיים משרד האוצר מתקשה למצוא מלווים חדשים.

 

החוב ממומן ברובו על ידי מכירת אג"ח. אפילו היום, בעיצומו של המשבר הכלכלי, הן עדיין נחשבות לאחת ההשקעות הבטוחות בעולם. אג"ח מתאימות למשקיעים פרטיים ופופולריים בקרב מדינות אחרות, בייחוד סין, יפן ומדינות המפרץ הפרסי. אולם, במידה והמחזיקים הגדולים של האג"ח ינטשו, תהיה לכך השפעה רבה על הכלכלה העולמית, ושיעורי הריבית יעלו בחדות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x