שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

חיים סבן נקשר בהונאת מס מהגדולות בהיסטוריה של ארה"ב

בית משפט בסיאטל מעמיד לדין חברת השקעות מסיאטל שסייעה לסבן ולאחרים להימלט ממסים באופן לא חוקי; סבן והלקוחות האחרים לא היו מודעים להונאה ואינם עומדים לדין

סוכנויות הידיעות 22:2405.06.09

בית משפט פדרלי בסיאטל מעמיד לדין שלושה אנשים באחת מהונאות המס הגדולות בהיסטוריה של ארה"ב. מדובר במקלט מס שסייע לפילנתפרופ רוברט ווד, איל התקשורת ההוליוודי חיים סבן וללקוחות עשירים נוספים, להימלט ממסים על רווחים בהיקף של 1.3 מיליארד דולר.

 

ההאשמות הגיעו שלוש שנים

לאחר שדו"ח של הקונגרס חקר את דרכי הפעולה של חברת ההשקעות מסיאטל - קוואלוס גרופ, (Quellos Group). לדברי התובעים, לקוחות החברה לא קיבלו מצג מלא ומדוייק לגבי טיבו של מקלט המס. כמו כן, הם שילמו 400 מיליון דולר שהיו חייבים בגין הונאת המס.

 

ג'פרי גרינסטיין, המנכ"ל הקודם של החברה שהונתה את רשויות המס והלקוחות, לצד עו"ד המסים של החברה, צ'רלס ווילק, עומדים בפני האשמות של קשירת קשר להונאת רשויות המס, התחמקות ממס וייעוץ שגוי ללקוחות בענייני מיסוי. העו"ד מתיו קריין מלוס אנג'לס מואשם כי קישר בין סבן לחברה וקיבל בשל כך עמלה של 36 מיליון דולר.

 

עסקאות פיקטיביות ליצירת הפסדים

 

"אנו מודעים היטב להבדל בין תכנון מס אגרסיווי להונאת מס בוטה. אנו מבינים מה קורה ובדעתנו לעצור את זה", אמרה איליין מאיר, העומדת בראש מחלקת החקירות של מס ההכנסה בארה"ב. גריסטיין, בן 47 ממרסר איילנד, הינו בעל ניסיון עשיר בטיפול בעסקאות פיננסיות מורכבות, וייסד את החברה שלו ב-94. המואשם השני, ווילק, בן 51 מסיאטל, עבד בעבר בפירמת רואי החשבון PWC, ועמד בראש מחלקת 'העברת העושר' של החברה בדרום-מערב ארה"ב.

 

התובעים מאשימים את השניים, בכך שניצלו לרעה את חוקי הסודיות הפיננסית במדינות זרות, כמו אוסטריה והאי מאן, תוך שהם יוצרים עסקאות פיקטיוויות בשם לקוחותיהם ב-2000 וב-2001. העסקאות נועדו להראות, כי הלקוחות הפסידו כסף באופן שמחק את רווחיהם כליל, וצימצם את חבות המס שלהם. יועצי המס גבו עמלה של 2% על כל הפסד שהלקוחות ביקשו להציג, ובכך קיבלו עשרות מיליוני דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x