$
תעשייה ופיננסים

קרן המטבע: ההפסדים ממשבר האשראי עשויים להסתכם ב-4.1 טריליון דולר

לפי התחזית החדשה שפורסמה היום, עשויים המחיקות וההפסדים מהלוואות "רעות" ברחבי העולם לחצות את גבול 4 טריליון הדולרים בסוף 2010. 61% מההפסדים יספגו הבנקים

סוכנויות הידיעות 16:5321.04.09

 ההפסדים מהלוואות "רעות" ונכסים מאוג"חים, הקשורים למשבר האשראי ברחבי העולם, עשויים להצטבר ל-4.1 טריליון דולר, עד סוף שנת 2010, בעוד המיתון ומשבר האשראי ימשיכו לגבות מחיר יקר ממוסדות פיננסיים. כך נמסר בתחזית שפרסמה היום (ג') קרן המטבע הבינלאומית.

 

לפי

הקרן, בנקים ברחבי העולם יספגו כ-61% מההפסדים, כאשר חברות ביטוח, קרנות פנסיה ושאר מוסדות לא- בנקאיים יספגו את השאר, נכתב בדו"ח, שעסק במצב השוק הפיננסי העולמי. הקרן צופה הפסדים של 2.7 טריליון דולר במוסדות פיננסיים - עלייה משמעותית בהשוואה לתחזית הקודמת, שפורסמה בינואר, וצפתה הפסדים של 2.2 טריליון דולר בלבד. תחזית אחרת של הקרן, מאוקטובר 2008, צפתה שההפסדים ברחבי העולם לא יעלו על 1.4 טריליון דולר.

 

עוד נכתב בדו"ח הקרן, כי בלי שיינקטו צעדים פיסקאליים ותיווצר פעילות ממשלתית אחרת, הבנקים יקצצו, ככל הנראה, בהלוואות שהן מעמידים ובכך יחמירו את המשבר העולמי, החמור ביותר זה שישה עשורים.

 

"ייצוב המערכת הפיננסית נשאר בעדיפות עליונה ולמרות ההתקדמות שנעשתה, יידרשו עוד צעדים מצד קובעי המדיניות", נכתב בדו"ח. "מבלי לנקות את מאזני הבנקים מנכסים "רעים", צעד שצריך להיות מלווה בארגון מחדש והיוון מחודש, היכן שיידרש, תימשך הסכנה של זליגת בעיות הבנקים למגזרים אחרים, מה שיגרום להפעלת לחץ על הפעילות הכלכלית".

 

הערכת ההפסדים ב-4.1 טריליון דולר היא הראשונה של קרן המטבע, הכוללת הלוואות וניירות ערך שמקורם באסיה וביפן. קרנות פנסיה וחברות ביטוח חשופות גם הן להפסדים מסוג זה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x