$
כלכלה ומדיניות

היועץ הכלכלי של אובמה קיבל מיליוני דולרים מגופים שקיבלו סיוע פדרלי

לורנס סאמרס הרוויח 5 מיליון דולר מקרן השקעות, וקיבל יותר מ-2.7 מיליון דולר מהרצאות בפני גופים כמו סיטיגרופ, שקיבלו מאוחר יותר כספי סיוע מהממשל

סוכנויות הידיעות 11:1904.04.09

לורנס סאמרס, היועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא אובמה, הרוויח מיליוני דולרים מעבודתו בקרן גידור ומהרצאות שנתן לבנקים, בהם סיטיגרופ, שמאוחר יותר קיבלו כספי סיוע פדרליים.

 

קרן הגידור די.אי. שואו (D.E. Show) שילמה לסאמרס יותר מ-5 מיליון דולר במהלך 16 החודשים האחרונים – כך לפי מסמך שפרסם הבית הלבן בסוף השבוע. סאמרס, ששימש מנכ"ל בחברה שבסיסה בניו יורק, הרוויח גם יותר מ-2.7 מיליון דולר מהרצאות.  

 

"התעורר עניין רב במשנתו הכלכלית", אמר בן להבולט, דובר מטעם הבית הלבן. "סאמרס ניצב בחזית פעולות הממשל להצלת המערכת הפיננסית ולהפעלת מסגרת רגולטורית שתחזק את המערכת הפיננסית", הוסיף. 

 

סאמרס דיבר בפני סיטיגרופ, גולדמן זאקס וליהמן ברדרס פעמיים במהלך השנה שעברה. ליהמן, שקרס בספטמבר, שילם לסאמרס 67,500 דולר על הרצאה ב-30 ביולי. סאמרס תרם לצדקה שכר בגובה 45 אלף דולר שקיבל ממריל לינץ' על הרצאה ב-12 בנובמבר, כך לפי המסמך. כאשר נודע לכלכלן כי מריל יקבל סיוע מכספי משלם המסים בעקבות המיזוג עם בנק אוף אמריקה, הוא ניסה לבטל את ההרצאה ואז החליט לתרום את הכסף, כך לפי גורם בבית הלבן.

 

"בזמנים רגילים, העובדה כי מומחה לכלכלה מקבל תשלום מבנקים אמריקאים ומקרנות גידור לא תגרום להרמת גבה", אומרת רוגאן קרש, מומחית למגזר הציבורי באוניברסיטת ניו יורק. "אבל אלה אינם זמנים רגילים והכעס על הסקטור הבנקאי ועל קרנות הגידור ממשיך להתפשט. סאמרס יצטרך לתת פה הרבה הסברים ככל הנראה".

 

הבית הלבן פרסם פרטים פיננסיים על בכירים נוספים בבית הלבן. ראש צוות הבית הלבן רם עמנואל החזיק לפי המסמך במניות AIG בסכום של פחות מ-1,000 דולר. לפי הבית הלבן הוא לא מחזיק כיום בבעלות על מניות החברה. אשתו, כך מדווח, רכשה ב-2007 מניות של החברה בסכום שבין 1,000 ל-15 אלף דולר. אחזקות שוליות נוספות של עמנואל הן מניות של וול מארט בפחות מ-1,000 דולר ומניות של לימיטד בראנדס בסכום שבין 1,000 ל-15 אלף דולר. "מדובר בסכומים קטנים. אין כאן ניגודי אינטרסים", ציינה דוברת הבית הלבן שרה פיינברג.

 

עוד עולה מהמסמך, כי דייויד אקסלרוד, אסטרטג בכיר בקמפיין של אובמה המשמש עתה יועץ בכיר לנשיא, הרוויח 1.55 מיליון דולר במשכורת ובשותפות בחברות יחסי ציבור. במהלך חמש השנים הבאות הוא צפוי לקבל 3 מיליון דולר מחלקו בחברות הללו. עם לקוחותיו כיועץ נמנים איגודי עובדים, AT&T והאיגוד האמריקאי לצדק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x