$
כלכלה ומדיניות

הסנאט אישר את תוכנית החילוץ הכלכלית של הנשיא אובמה

60 סנאטורים הצביעו בעד התוכנית מול 38 שהתנגדו; התוכנית - בסך 787 מיליארד דולר - אושרה אתמול בערב על ידי בית הנבחרים

ענת ציפקין 08:3114.02.09

תוכנית התמריצים הכלכלית בהיקף של 787 מיליארד דולר עושה את דרכה לשולחנו של הנשיא ברק אובמה, לאחר שעברה את אישור הסנאט הלילה (ש'), ברוב של 60 קולות נגד 38. אתמול בערב אישר בית הנבחרים את התוכנית ברוב של 246 נגד 183. הנשיא צפוי לאשר את התוכנית עד יום שני, אז תקבל מעמד

של חוק.

 

למעשה, תוכנית זו עשויה להיות הניצחון החקיקתי הראשון של אובמה בתפקידו כנשיא ארצות הברית . מתווה התוכנית כולל השקעות פדרליות בהיקף של כחצי טריליון דולר. להערכת הדמוקרטים, צפויה התוכנית לייצר או לשמר כ-3.5 מיליון מקומות עבודה. הסעיף השנוי ביותר במחלוקת בתוכנית, הוא קיצוץ מס בהיקף של 400 דולר ליחידים ו-800 דולר לזוגות. הרפובליקאים טענו שמדובר בהיקף הוצאות גבוה מדי עבור ממשלת ארצות הברית .

 

יש לציין שעל מנת להעביר את התוכנית בסנאט, היה צורך ב-60 קולות. שלושה רפובליקאים שהצביעו לטובת התוכנית היו בסיכומו של דבר ארלן ספקטר מפנסילבניה, וסוזאן קולינס ואולימפיה סניו, ממדינת מיין. הסנטור הדמוקרטי אדוארד קנדי, הנאבק בסרטן, לא הגיע להצבעה.

 

התוכנית מציעה בעיקרה הטבות למחוסרי עבודה, פרוייקטים בתחום התשתיות והאנרגיה המתחדשת, בניית כבישים וגשרים, חלוקת תלושי מזון ועוד. התוכנית מטילה מגבלות חמורות על תנאים נלווים והטבות של מנהלים בכירים בכל החברות שמקבלות סיוע במסגרת תוכנית ה-TARF של משרד האוצר האמריקאי, כולל הגבלות על בונוסים לסוגיהם. אלה יוטלו על מנהלים בכירים, ו-20 המנהלים הבכירים שמתחתיהם בכל חברה שתקבל יותר מחצי מיליארד דולר במסגרת תוכנית הסיוע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x