$
כלכלה ומדיניות

אובמה: אי אישור תוכנית החילוץ יהיה "מעשה בלתי נסלח ובלתי אחראי"

הסנאט ידון היום באישור חבילת סיוע כלכלי בהיקף 937 מיליארד דולר. "בגדול, זו תוכנית בהיקף הנכון. יידרשו חודשים - אפילו שנים - עד שהמשק שלנו יתאושש מחדש, אך כל יום שוושינגטון נמנעת מלנקוט בצעד כלשהו, התאוששות המשק מתעכבת"

סוכנויות הידיעות 20:1106.02.09

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר היום (ו') לאחר פרסום נתוני התעסוקה הקודרים במשק, כי אי אישור תוכנית החילוץ שלו בסנאט יהיה "מעשה בלתי נסלח ובלתי אחראי".

 

"בגדול, זו תוכנית בהיקף הנכון. יידרשו חודשים - אפילו שנים - עד שהמשק שלנו יתאושש מחדש, אך כל יום שוושינגטון נמנעת

מלנקוט בצעד כלשהו, התאוששות המשק מתעכבת".

 

הסנאט ינסה שוב להעביר היום חבילת סיוע כלכלי בהיקף 937 מיליארד דולר, אף שהסנטורים המתונים מנסים להגיע לעסקה לצמצום ההוצאה, שיש הטוענים כי היא גדולה מדי.

 

18 דמוקרטים ורפובליקנים עבדו אתמול (ה') עד שעה מאוחרת כדי לקצץ כ-107 מיליארד דולר מהתוכנית, שהנשיא ברק אובמה רוצה לחתום עליה עד ה-16 בפברואר, כדי לסייע בהיפוך המגמה הכלכלית במדינה.

 

מנהיג הרוב בסנט, הארי רייד, אמר כי הוא "אופטימי זהיר" לגבי האפשרות לסיום עד היום, אך הזהיר כי אם התהליך יעוכב, הוא יגיש בקשה להצבעה ביום ראשון על התוכנית. נתוני האבטלה שיפורסמו היום, וחוזים ירידה של חצי מיליון משרות נוספות במגזר הפרטי, עשויים לזרז את הסנטורים.

 

הרפובליקנים מבקרים את התוכנית, בטענה שהיא אינה תורמת מספיק ליצירת משרות ולעידוד הכלכלה, השרויה במיתון מאז דצמבר 2007. הדמוקרטים הצליחו להדוף עד כה את רוב ניסיונות הרפובליקנים לשנות את החבילה, כך שתכלול הורדות מיסים ותוריד את ההוצאה.

 

לדמוקרטים רוב של 58 מושבים בסנט, והם זקוקים ל-50 קולות כדי לעקוף מכשולים רפובליקניים אפשרים, ועל כן זקוקים לתמיכה של שני רפובליקנים.

 

החבילה במקור הייתה בהיקף 775 מיליארד דולר, ש-40% מתוכם נועדו לקיצוצי מיסים, אך מאז נוספו לה תמריצים לחיזוק תעשיית הרכב ולשוק הדיור ולהגדלת מימון מחקרים רפואיים.

 

אובמה הגביר את הלחץ על הקונגרס להשלים את החקיקה בנוגע לחבילת התמריצים, וניסה לגייס תמיכה משתי המפלגות כדי להראות שביכולתו לסיים את ההתקוטטות המפלגתית שעיכבה את רוב חקיקה בשנים האחרונות.

בשבוע שעבר בית הנבחרים העביר גרסה של 819 מיליארד דולר של תוכנית התמריצים ללא קול רפובליקני אחד.

 

אובמה ניסה באופן אישי לגייס קולות רפובליקנים, אך הוא סירב להתגמש ולהוסיף קיצוצי מיסים נרחבים.

 

"אי אפשר לאמץ את הנוסחה הכושלת האומרת שרק קיצוצי מיסים יפתרו כל בעיה העומדת בפנינו", אמר אובמה לדמוקרטים אתמול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x