$
כלכלה ומדיניות

שטיגליץ בדאבוס: "התוכנית של אובמה שורפת כספי ציבור"

חתן פרס נובל לכלכלה טוען שברוב היוזמות של נשיא ארצות הברית אין כל היגיון כלכלי

אולגה ויניאר 17:1101.02.09

התוכנית הכלכלית של נשיא ארצות הברית ברק אובמה והמהלך המתוכנן של העברת נכסים רעילים מהבנקים המסחריים ל"בנקים רעים" הם בבחינת שריפת כספי הציבור - כך מעריך חתן פרס נובל לכלכלה ג'וזף שטיגליץ, שהתראיין לרשת הטלוויזיה פראנס 24. לעיתונאים שראיינו אותו בכנס הכלכלי בדאבוס הסביר

שטיגליץ כי במרבית היוזמות של אובמה אין כל היגיון כלכלי.

 

"רכישת הנכסים הרעילים לפי שווי השוק שלהם תגרום בסופו של דבר לפשיטת רגל של המוסדות הפיננסיים", הוא טוען. לדבריו, הבנקים יישארו עם יכולת נמוכה להרוויח, שכן היקפי אשראי ירדו בשיעור חד, ולצד הכנסות נמוכות ההוצאות יישארו מאוד גבוהות.

 

במקום זאת מציע שטיגליץ לטפל בשורש הבעיה, שהוא לדעתו מצבו העגום של שוק הנדל"ן האמריקאי. אלא שבתוכניתו הכלכלית של אובמה, בדיוק כמו בתוכנית של הממשל הקודם ("תוכנית פולסון") שטיגליץ אינו מוצא מהלך נרחב של סיוע למשקי הבית שאינם עומדים בתשלומי המשכנתאות ומאבדים את נכסיהם בקצב הולך וגובר.

 

"700 מיליארד דולר שאישר הקונגרס ירדו לטמיון - הם לא המריצו את הכלכלה ולא התניעו את שוק האשראי", מתח שטיגליץ ביקורת גם על תוכנית פולסון וביצועיו של ממשל ג'ורג' בוש. "בינתיים החוב של ארה"ב תפח מ־5.7 טריליון דולר בתחילת הקדנציה של בוש ליותר מ־10 טריליון בסופה", הדגיש הכלכלן.

 

לדבריו תוכניתו של אובמה לא תצליח לחלץ את המשק מהמשבר. "זו תוכנית שלא פותחה באופן מספק", הוא אומר. "כשליש מכספי התוכנית (275 מיליארד דולר) יועברו להקלות מס, אבל אנחנו יודעים מה יקרה הלאה. האמריקאים לא ירוצו לבזבז את הסכום שתעניק להם הממשלה והכלכלה לא תרוויח".

 

שטיגליץ מזכיר כי ברבעון הרביעי של 2008 הכלכלה האמריקאית התכווצה ב־3.8% וטוען כי זה כלל לא הפתיע אותו. "היינו עדים לבועת צריכה, וכאשר היא התפוצצה הכלכלה התחילה להתכווץ", הוא מסביר. לדבריו, אנו עדים להשלכות חמורות של בועות המתפתחות בכלכלה. לאורך שנים הציבור האמריקאי כמעט לא חסך, וברור כי המצב אינו יכול להישאר כמות שהוא. עתה הציבור יצטרך לחסוך יותר - ולכן קשה יהיה לגרום לו לצרוך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x