שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

אלפי משקיעים בבריטניה נפלו קורבן להונאת ענק בתחום הנדל"ן

אלפי בריטים שוכנעו לרכוש דירות להשקעה במחיר הגבוה משוויין האמיתי, לעתים אף ב־100%. בנקים מקומיים, ובהם נורת'רן רוק, הפסידו לפי החשד מיליוני ליש"ט לאחר שאישרו הלוואות למשקיעים שנפלו קורבן להונאה

סוכנויות הידיעות 21:4121.12.08

הרשויות בבריטניה בודקות חשד שלפיו אלפי משקיעים תמימים נפלו קורבן להונאת ענק בתחום הנדל"ן — על כך דיווח היום "הסאנדיי טיימס" הלונדוני. על פי העיתון, החל באחרונה המשרד לחקר הונאות חמורות (SFO) לבדוק מקרים שבהם, על פי החשד, איבדו משקיעים את כספם בעקבות קריסת שוק הנדל"ן לאחר

ששילמו עבור נכסים שנרכשו להשקעה במחיר גבוה משמעותית משוויים בפועל. הרכישות התבצעו בשנות השגשוג של שוק הנדל"ן, בין 2004 ל־2007.

 

לדברי קציני משטרה בכירים, היקפה האמיתי של הפרשה מתחיל להתבהר רק עתה כתוצאה ממחנק האשראי והירידה החדה במחירי הדיור. גורם המקורב לחקירה ציין: "אפשר להניח שבכל עיר גדולה בבריטניה התרחשו לפחות שני מקרי הונאה דומים". לונדון, נוטינגהאם, מנצ'סטר, ליברפול, לידס וגלזגו הן חלק מהערים שבהם נמצאים נכסי נדל"ן שייתכן שהיו מעורבים בפרשה. עוד מציין העיתון כי ייתכן שכמה בנקים, בהם נורת'רן רוק, רויאל בנק אוף סקוטלנד וברדפורד אנד בינגלי הפסידו מיליוני ליש"ט לאחר שאישרו הלוואות למשקיעים שנפלו קורבן להונאה.

 

במרכז החקירה נמצאת חברת הנדל"ן Morris Properties שבסיסה בלידס. החברה התמחתה בבניית מעונות סטודנטים ובשיפוץ מבנים קיימים ומכירתם מחדש בצפון־מזרח אנגליה. בטרם פשטה את הרגל בקיץ שעבר, מכרה החברה יותר מאלף נכסים. עם המרומים נמנים, בין השאר, רופאים, אחיות ומורים.

 

על פי החשד שכנעה החברה מאות אנשים לרכוש ממנה נכסים בהבטחות "להנחות משמעותיות" עבור דירות אשר שוויין נופח באופן מלאכותי. בשבוע שעבר טענו עורכי דין של לקוחות החברה כי למייסדה, סיימון מוריס, היה חלק מרכזי במעשי התרמית, שבמסגרתם נמכרו חלק מהדירות במחיר הגבוה ב־100% מערכן. החקירה נפתחה בעקבות מידע שהעביר אחד מעובדי החברה לשעבר, שנקלע לחובות של 500 אלף ליש"ט בעקבות השקעה בנכסי נדל"ן של החברה.

 

מוריס, שהוא גם הבעלים של מוריס פרופרטיז, החל את הקריירה שלו במכירת מעילי עור אחרי שנשר מלימודיו באוניברסיטה. את עסקי הנדל"ן התחיל עם דירה אחת שרכש, שיפץ ומכר ברווח. ב־2007 הוערך הונו ב־69 מיליון ליש"ט, והוא אף התברג ברשימת הצעירים העשירים של "הסאנדיי טיימס".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x