$
כלכלה ומדיניות

קרן המטבע תעניק סיוע חירום של 16.5 מיליארד דולר לאוקראינה

הבנק המרכזי במדינה ביקש לפני כשבוע סיוע ובקרן המטבע התחייבו היום להעביר את הכסף, בתנאי שהמדינה תבצע רפורמות כלכליות לצד קיצוץ תקציבי נרחב ושינוי בחוק הבנקים. הנשיא יושצ'נקו הודיע במקביל, כי יערוב לפקדונות הציבור עד לגובה של 17 אלף דולר

אולגה ויניאר 19:2126.10.08

קרן המטבע הבינלאומית תעניק סיוע חירום לאוקראינה, במסגרתו תועבר לה הלוואה מסובסדת של 16.5 מיליארד דולר, זאת בעקבות פנייה רשמית של הבנק המרכזי של אוקראינה לקרן לפני כשבוע, בה ביקש הבנק להעניק למדינה אשראי של 14 מיליארד דולר.

 

יו"ר קרן המטבע, דומיניק שטראוס-קהאן,

אישר היום (א') את העברת הסיוע, אך דרש ממשרד האוצר של אוקראינה שורה של התחייבויות, ביניהן עריכת רפורמות כלכליות, אשר יחזירו את האיזון הנכון למערכת הפיננסית המקומית. בקרן המטבע אף דורשים מאוקראינה קיצוץ תקציבי נרחב, שינוי בחוק הבנקים - אשר יבטיח יציבות לכל המערכת הבנקאית -ועוד מספר חוקים, אשר הפרלמנט המקומי יצטרך לאשר בימים הקרובים. רק לאחר מכן יראו באוקראינה את הכסף.

 

"תוכנית הסיוע נועדה להשיב את היציבות הכלכלית לאוקראינה, להוריד את תלותה של המדינה בגורמים כלכליים חיצוניים ולהפחית את קצב האינפלציה השנתי", אמר היום שטראוס-קהאן.

 

"הסיוע של קרן המטבע פותח פתח לחילוץ הכלכלה מהמשבר ולשיתוף פעולה הדוק עם גופים פיננסיים בינלאומיים, החזרת האמון של הציבור הרחב במערכת הבנקאית והמשך פעילות סדירה של המשק", נכתב בהודעה רשמית של משרד האוצר האוקראיני.

 

במקביל, הודיע נשיא המדינה, ויקטור יושצ'נקו, כי הוא פורס רשת בטחון לציבור ומבטח את הפקדונות בבנקים המקומיים עד גובה של 17 אלף דולר, זאת בשל ריבוי השמועות על קריסה של המערכת הבנקאית ופאניקה שאחזה בתושבים, שמיהרו למשוך את כספם מהחשבונות.

 

ערב הענקת הסיוע התגברו ההתרעות מפני קריסה טוטאלית של כלכלת אוקראינה. חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס הפחיתה את דירוג האשראי של אוקראינה מ- +B ל-B, בהורדת דירוג שנייה בתוך חצי שנה, שמשמעותה היא ייקור הריבית שתיגבה על הלוואות שייטלו הממשלה וגורמים מקומיים בחו"ל.

 

התחזית לגבי כלכלת אוקראינה נותרה שלילית, ועקב כך עשוייה S&P להוריד שוב את הדירוג בקרוב. בסקירתם אודות המערכת הפיננסית האוקראינית כותבים כלכלני החברה, כי הממשלה המקומית נאלצת להוציא כספים רבים על התמודדות עם משבר האשראי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x