$
כלכלה ומדיניות

הצבעה היסטורית: הסנאט אישר את תוכנית החילוץ של הממשל

הסנאט אישר זה עתה את תוכנית החילוץ של הממשל בסך של 700 מיליארד דולר. מדובר בגרסה שנייה של התוכנית הכוללת הגדלת ביטוח הפקדונות והפחתת מסים. ביום שני דחה בית הנבחרים את התוכנית

סוכנויות הידיעות 04:2402.10.08

 ההתערבות הממשלתית הגדולה בארה"ב מאז השפל הגדול: הסנאט אישר הלילה את תוכנית החילוץ של הממשל בסך של 700 מיליארד דולר. התוכנית תאפשר לממשל לרכוש מידי הבנקים נכסים פיננסים בעייתיים הקשורים לשוק המשכנתאות, כמו איגרות חוב המגובות משכנתאות. פעולה זו תקל על הבנקים, ותקטין את הלחץ על המערכת הפיננסית. בנוסף, התוכנית אמורה לסייע לשוק האשראי, ולעזור למשק האמריקאי להמריץ את הכלכלה.

 

הגרסה שנייה של התוכנית הכוללת הגדלת ביטוח הפקדונות והפחתת מסים. על פי הערכות שנשמעו בארה"ב, מדובר בעלות נוספת של כ-110 מיליארד דולר. התוכנית אמורה להגיע כעת לאישור של בית הנבחרים, לאחר שביום שני דחה את הגירסה הקודמת שלה. מנהיג הרוב בסנאט הרי ריד אמר כי הוא מצפה שבית הנבחרים יאשר את התוכנית. נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש אמר כי הוא מברך את הסנאט על המאמצים שהושקעו להעברת התוכנית היום. 

 

חברי הסנאט האמריקני אישרו את התוכנית להצלת המשק בארצות הברית ברוב של 74 תומכים, מהם 40 דמוקרטים 33 רפובליקנים ומועמד עצמאי אחד, מול 24 מתנגדים. 

 

הקונגרס וממשל בוש ניסו בשעות אחר הצהריים שעון ארה"ב לגבש הסכם אשר יהיה מקובל על הרפובליקנים שהתנגדו לתוכנית הקודמת. בין השינויים שעליהם דנו ושהוכנסו לתוכנית, הגדלת ביטוח הפקדונות על ידי הרשות לביטוח פקדונות בארה"ב (FDIC) לרמה של 250 אלף דולר מ-100 אלף דולר כיום. בנוסף דובר על הפחתת מסים שאמורים לחסוך ליחידים וחברות קרוב ל-150 מיליארד דולר בעשר השנים הקרובות. שינויים נוספים היו תמיכה באנרגיות מתחדשות, והשעיית תקן חשבונאי ("שווי הוגן") המשערך נכסים פיננסים לפי ערכם בשוק.

 

שני הנושאים עליהם דנו אתמול אמורים היו לרכך את ההתנגדות שהייתה לתוכנית הקודמת שהציעו בן ברננקי העומד בראשות ה"פד" והנרי פולסון שר האוצר האמריקאי, שנתמכה גם על ידי ממשל בוש. רחשי הלב של הציבור באו לידי ביטוי בכישלון הקונגרס לאשר את התוכנית ביום שני, למרות האזהרות של נשיא ארה"ב שלדחייתה יהיו השלכות הרסניות על הכלכלה. התוכנית הקודמת לסיוע בהיקף של 700 מיליארד דולר לתעשייה הפיננסית נתפסה כמי שעוזרת רק לוול סטריט על חשבון האמריקאי המומצע במיין סטריט. 

 

במהלך הדיון אמר מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה, כי על הממשל האמריקני לעשות הכל כדי לסייע לאזרחים הנפגעים מהמשבר הפיננסי. הוא הוסיף, כי ארה"ב צריכה להשקיע בתוכניות אנרגיה חלופיות, שלא ייאלצו אותה לשלוח מאות אלפי חיילים לעיראק ואפגניסטן.

 

אופטימיות שהפעם זה יעבור

 

הנשיא בוש, שר אוצר פולסון, יו"ר sec כריס קוקס ויו"ר הפד בן ברננקי הנשיא בוש, שר אוצר פולסון, יו"ר sec כריס קוקס ויו"ר הפד בן ברננקי צילום: MCT
הערכות בארה"ב במהלך שעות המסחר היו כי תוכנית החילוץ תאושר. "אני חושב שהסנאט סבור שיש לו כבר את הקולות, ואני חושב שהתוכנית קרוב לוודאי תאושר", אמר מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, סטני הוייר. וויפ רוי בלאנט הרפובליקאי הסכים עמו כי הסיכויים גדולים להעברת התוכנית הוסיף כי הוא מעודד באופן מיוחד מהסימנים לכך שהחוק הפך אטרקטיבי יותר לציבור הבוחרים.

 

דובר הבנק הלבן אמר לפני ההצבעה כי "הבוקר אנו רואים ראיות גדלות והולכות לכך כי משבר האשראי השפיע באופן קשה על בתי עסק קטנים ועל מועצות מקומיות ברחבי המדינה, כך שיש חשיבות ראשונה במעלה לכך שהחוק יאושר על מנת לצמצם את ממדי הנזק לכלכלה שלנו".

 

עם זאת, אחת הבעיות היא שהגדלת ביטוח הפקדונות עלולה לחייב את קרן הפקדונות לדרוש עמלות גדולות יותר על מנת לממן את התוכנית. המימון יצטרך להגיע מתעשיית הבנקאות. אפשרות אחרת תהיה לבטל באופן זמני את הפרמיות אשר הבנקים משלמים לקרן ולהעביר את אחריות כיסוי ההפסדים לקרן ביטוח הפקדונות.

 

כיום, נמצאת קרן ביטוח הפקדונות בשפל הסטורי. לרשותה יש כ-45 מיליארד דולר המבטחים קרוב ל-4.5 טריליון דולר בפקדונות (דולר על כל 100 דולר המופקדים בבנקים). אחד החששות בקרב גורמי ממשל הוא כי יהיה זה בלתי אפשרי מבחינה פוליטית להפחית את תקרת הביטוח לאחר שהמשבר יחלוף.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x