שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

מי תמלא את החלל של AIG

בעקבות קריסת ענקית הביטוח והמעבר לניהול ממשלתי - כלכליסט בודק את מצבן של עשר חברות הביטוח הגדולות בעולם ואת מידת חשיפתן לנכסים מסוכנים. תמונת מצב של ענף לא בטוח

ענת ציפקין 07:0018.09.08

בעקבות רעידת האדמה שעוררה קריסתה של חברת הביטוח האמריקאית AIG הקפידו רוב חברות הביטוח, בייחוד במהלך השבוע האחרון, לשחרר הודעות בולטות לתקשורת בדבר היקפי חשיפתן לחברת הביטוח הגדולה בארצות הברית ולבנק ההשקעות שפשט את הרגל. ההודעות נועדו להרגיע את המשקיעים, שמתחילים לשאול מי תהיה הבאה בתור לקרוס. אחרי ש־AIG הענקית והחסינה נזקקה לחבל ההצלה של הממשל, המשקיעים חוששים ששום תסריט בלהות אינו בלתי אפשרי.

 

במובן מסוים כמה מחברות הביטוח המתחרות ב־AIG (דוגמת פרודנשל ו־AXA הפועלות בעיקר בתחום ביטוחי החיים) עשויות דווקא להרוויח מתחלואיה של ענקית הביטוח האמריקאית הקורסת. מבחינתן מדובר בשחקן משמעותי שיורד מזירת התחרות העסקית, אבל זה רק חלק מהתמונה. מלבד נזקי משבר הסאב־פריים, גם סופת ההוריקן אייק, שהיכתה בחופי ארצות הברית, עלולה להשפיע לרעה על רווחיהן של חברות הביטוח האמריקאיות. על פי הערכת חברת דירוג האשראי פיטץ', היקף התביעות שחברות הביטוח צפויות לספוג עומד על 6־18 מיליארד דולר - סכום שמגיע למקום השלישי בהיסטוריה האמריקאית ברשימת התביעות הגדולות בהיקפן שמגיעות לאחר סופות הוריקן.

 

וחברה אחת שלא נספרת במאזן העולמי, אך חייבת להיות מוזכרת: צ'יינה לייף אינשורנס הסינית היא היום גם חברת הביטוח הגדולה בעולם, לאחר התמוטטות והלאמת AIG. שווי השוק הנוכחי של החברה הסינית עומד על יותר מ־85 מיליארד דולר.

 

1. Allianz - גדולה באירופה אך חשופה לארה"ב

חברת הביטוח הגרמנית, שנוסדה בשנת 1890, היא היום חברת הביטוח הגדולה בעולם במונחי שווי שוק (44 מיליארד יורו), אחרי צ'יינה לייף אינשורנס הסינית. החברה, המעסיקה כ־200 אלף עובדים ברחבי העולם, סיימה את הרבעון השני השנה עם הכנסות של 22 מיליארד יורו ורווח נקי של 1.54 מיליארד יורו - ירידה של 27% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במהלך השבוע הודיעה אליאנץ כי היקף חשיפתה לבנק ההשקעות הקורס ליהמן ברדרס עומד על כ־400 מיליון יורו. בשבוע שעבר הודיעה החברה כי תמכור את חטיבת הבנקאות (דרזדנר בנק), המסבה לה הפסדים רבים, לקומרץ בנק הגרמני תמורת כ־9 מיליארד יורו. מתחילת השנה איבדה מניית אליאנץ 34%.

מטה אליאנז בגרמניה מטה אליאנז בגרמניה צילום: בלומברג

 

Zurich .2 - מומחית ביטוחי החיים במסע רכש

חברת הביטוח הגדולה בשוויץ נוסדה בשנת 1872 ומעסיקה כ־58 אלף עובדים. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ־37 מיליארד יורו. עיקר התמחותה בביטוח כללי, ביטוח חיים וביטוחי רכוש. אתמול הודיעה Zurich כי חשיפתה לליהמן ברדרס מסתכמת בכ־250 מיליון דולר. את הרבעון השני של 2008 סיימה ברווח נקי של 1.25 מיליארד דולר, הזהה לרווחיה בתקופה המקבילה אשתקד. במהלך שנת 2007 ביצעה Zurich תשע רכישות שונות. מניית החברה איבדה כ־16% מערכה מתחילת השנה.

 

AXA .3 - חשיפה לא מהותית לליהמן 

AXA הצרפתית היא חברת הביטוח השנייה בגודלה באירופה ובעלת שווי שוק של כ־42 מיליארד יורו. לפי הדיווחים שמסרה AXA, החברה מחזיקה 5% מהון המניות המונפק של ליהמן ברדרס, וחשיפתה לבנק ההשקעות מסתכמת בכ־300 מיליון יורו. בהודעה שפרסמה החברה השבוע היא הגדירה חשיפה זו כ"לא מהותית", כיוון שמדובר בסכום נמוך ביחס לשווי השוק של הענקית הצרפתית. את חצי השנה הראשונה של 2008 סיימה AXA עם ירידה של 32% ברווח הנקי, שהסתכם ב־2.16 מיליארד יורו. הירידה ברווח הנקי של החברה במחצית השנה מקורה, בין היתר, במחיקות של כ־1.5 מיליארד דולר על ירידות ערך של ניירות ערך ונכסים אחרים. מתחילת השנה איבדה מניית החברה 25%.

מטה AXA בצרפת מטה AXA בצרפת צילום: בלומברג

 

General.i4 - האמא של מגדל הישראלית

ג'נרלי האיטלקית היא חברת הביטוח השלישית בגודלה באירופה, ונסחרת בבורסת מילאנו לפי שווי שוק של כ־30 מיליארד יורו. אתמול דיווחה החברה כי אין לה כלל חשיפה למניות של ליהמן ברדרס, אך יש לה חשיפה קטנה יחסית של כ־110 מיליון יורו לאיגרות חוב שלו. הרווח הנקי של החברה ירד במחצית הראשונה של 2008 ב־ 18% ל־1.46 מיליארד יורו לעומת התקופה המקבילה אשתקד, הירידה הראשונה ברווחים זה חמש שנים. במהלך תקופה זו מחקה ג'נרלי כמיליארד יורו מערך נכסיה. ג'נרלי מחזיקה ב־70% מחברת הביטוח מגדל הישראלית. ה־Combined Ratio (אחוז התביעות וההוצאות של חברת הביטוח כאחוז מהפרמיות) של ג'נרלי הסתכם במחצית הראשונה של 2008 ב־94.5%, שיפור של כ־0.5%. מתחילת השנה איבדה מניית ג'נרלי 31% מערכה.

חברת הביטוח ג'נרלי חברת הביטוח ג'נרלי צילום: בלומברג

 

Metlife .5 - מהראשונים שהתריעו על המשבר

חברת ביטוח החיים הגדולה בארצות הברית נמצאת ככל הנראה בבוץ עמוק עקב משבר הסאב־פריים, שלא פסח על שום חברה גדולה במדינה. מטלייף הודיעה שלשום כי החשיפה שלה לליהמן ברדרס ו־AIG מסתכמת בכ־800 מיליון דולר במניות, באיגרות חוב או בנגזרים. מטלייף סיימה את הרבעון השני השנה ברווח נקי של 946 מיליון דולר, ירידה של 19% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, עקב ירידת ערך השקעותיה. בעקבות הירידה ברווחיה הודיעה מטלייף כי היא צופה שבמהלך השנה תבצע מחיקות נוספות הקשורות לשווי ניירות הערך הנמצאים ברשותה, והורידה את תחזיותיה לרווח הנקי למניה ל־5.9–5.7 דולרים לשנת 2008, זאת לעומת תחזיות האנליסטים העומדות על כ־6.15 דולרים למניה.

 

Prudential.6 - מחיקות של חצי מיליארד דולר

 פרודנשל היא חברת הביטוח השנייה בגודלה בארצות הברית. את הרבעון השני סיימה החברה ברווח נקי של 590 מיליון דולר, המשקפים ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אך עלייה משמעותית לעומת הרבעון הראשון של השנה, שאותו סיימה ברווח נקי של 69 מיליון דולר. הסיבה לירידה ברווח הנקי ברבעון הראשון היא בעיקרה מחיקות בהיקף של כחצי מיליארד דולר עקב ירידות ערך של נכסים הקשורים לשוק המשכנתאות. בתוך כך הודיעה פרודנשל כי תמשיך לעמוד בתחזית לרווח של 7.5–7.8 דולרים למניה לשנת 2008. סך הנכסים המנוהלים על ידי פרודנשל הוא כ־638 מיליארד דולר. פרודנשל ומטלייף הן המרוויחות הגדולות בארצות הברית מהלאמת ענקיות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מק, מכיוון שהלאמתן מקטינה את החשיפה של חברות הביטוח לשוק המשכנתאות.

 

Muenchener.7 - מבטחת המשנה הגדולה בעולם

מינכן־רה היא מבטחת המשנה הגדולה בעולם, בעלת שווי שוק של כ־20 מיליארד יורו. לחברה חשיפה של כחצי מיליארד דולר לליהמן ברדרס, המורכבים מהשקעות במניה ומנגזרים. יום לפני שממשלת ארצות הברית השתלטה על חברת הביטוח האמריקאית AIG הודיעה מינכן־רה כי בכוונתה לרכוש את חטיבת הביטוח התעשייתית של AIG וחטיבות נוספות של AIG הפעילות במערב ובמזרח אירופה, אך מובן שהדבר לא יצא אל הפועל. חברת דירוג האשראי מודי'ס הודיעה בחודש שעבר כי להערכתה אופק דירוג האשראי של מבטחות המשנה בעולם הוא חיובי, וביכולתן לספוג מיתון בארצות הברית או הרעה נוספת במחנק האשראי העולמי.

 

מינכן־רה עשויה להיות אחת המרוויחות הגדולות במגזר חברות הביטוח מהסערה בשווקים הפיננסיים. בהודעה שהוציאה החברה בתחילת החודש דווח כי העלייה בתביעות בעקבות נזקי טבע ומשבר האשראי עשויה לתרום לצמיחה בהכנסות החברה מפרמיות, שהיו במגמת ירידה בשנתיים וחצי האחרונות, עקב אילוצן של המבטחות הראשיות להגדיל את סכומי הפרמיה למבטחות המשנה כדי לבטח את עצמן. את הרבעון השני סיימה מינכן־רה בירידה של 47% ל־599 מיליון יורו, בעקבות מחיקות ערך של השקעות. בעקבות תוצאות הרבעון השני הודיע מנכ"ל החברה כי ייתכן ושוק המניות הקורס יאלץ אותה להוריד את תחזיות הרווח שלה לשנת 2008 בעקבות החשש ממחיקות נוספות.

 

Travelers.8 - גולדמן זאקס נתנו המלצת קנייה

חברת הביטוח טרוולרס מתמחה בביטוחי רכוש ונסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי שוק של 29 מיליארד דולר. היא נראית כאחת הבריאות ביותר מבין החברות הגדולות, וכעדות לכך הוציא אתמול בית ההשקעות גולדמן זאקס המלצת קנייה למניה של החברה. הסיבה היא הערכת בית ההשקעות כי "טרוולרס עשויה לקבל נתח לא קטן מלקוחות חברת הביטוח AIG". את הרבעון השני של 2008 סיימה החברה ברווח נקי של 942 מיליון דולר, לעומת 1.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. יחס ה־Combined Ratio (אחוז התביעות וההוצאות של חברת הביטוח כאחוז מהפרמיות) של החברה נמוך מאוד ועומד על כ־89%. מתחילת השנה איבדה מנייתה 5% בלבד.

 

Aflac.9 - שני שלישים מההכנסות באים מיפן

אפלק היא חברת הביטוח המשלים הגדולה בעולם. היא נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי שוק של 27 מיליארד דולר. החברה פעילה בשני שווקים עיקריים - ארצות הברית ויפן. תחומי פעילותה הם ביטוח רפואי משלים בתחום הסרטן, סיעוד והוצאות רפואיות אחרות. השוק הגדול ביותר של החברה הוא יפן, המהווה כשני שלישים מהכנסותיה. את הרבעון השני השנה סיימה החברה בירידה של 5% במכירות ביפן, ולפיכך הוציאה הודעה ש"ייתכן ולא תעמוד בתחזיות הכנסותיה לשנת 2008", אך הרווח הנקי שעליו דיווחה הסתכם ב־483 מיליון דולר, עלייה לעומת 415 מיליון דולר שעליהם דיווחה בתקופה המקבילה אשתקד. אפלק צופה כי העלייה בהכנסותיה בשנת 2008 תהיה מתונה (3%–7% ביפן ו־8%–12% בארצות הברית). הירידה במכירות ביפן מתחוללת על רקע משבר אמון קשה בין היפנים לחברות הביטוח, לאחר שהרגולטור היפני מצא ב־2006 כי חברות ביטוח רבות אינן משלמות תביעות שהגישו מבוטחיהן. מתחילת השנה איבדה מניית החברה 8%.

 

ALLSTATE .10 - הגדולה בתחום ביטוח הרכב

חברת הביטוח אול־סטייט היא הגדולה בארצות הברית בתחום ביטוח הרכב והבתים, ונסחרת לפי שווי שוק של כ־24 מיליארד דולר. החברה עלתה השבוע לכותרות עם קריסת חברת הביטוח AIG כיוון שהמנכ"ל הקודם שלה, אדוארד לידי, ימונה למנכ"ל החדש של AIG במקום המנכ"ל המודח. ברבעון השני השנה מחקה החברה 1.2 מיליארד דולר, בעיקר עקב ירידות ערך ניירות ערך שברשותה. הרווח הנקי של אול־סטייט נמחק כמעט לחלוטין - ירד ב־98% ל־25 מיליון דולר בלבד ברבעון. בהודעה שהוציאה החברה עם פרסום הדו"חות מסרה: "העלויות ששילמה למבוטחיה עקב סופות הטורנדו שפקדו ברבעון האחרון את ארצות הברית זינקו ב־61%, בין השאר מפני שברבעון האחרון התחוללו בארצות הברית 1,164 סופות טורנדו, שיא מאז שנת 1950". מתחילת השנה איבדה מניית החברה 14%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x