$
תעשייה ופיננסים

ענקית הבירה אנהויזר-בוש קיבלה את הצעת הרכש של InBev הבלגית

העסקה, שנתונה עדיין לאישור בעלי המניות והרשויות, תיצור את מבשלת הבירה הגדולה בעולם ואת חברת המוצרים לצרכן הרביעית בגודלה בעולם

סוכנויות הידיעות 13:2614.07.08

ענקית הבירה האמריקאית אנהויזר-בוש הסירה את התנגדותה והסכימה להירכש על ידי InBev הבלגית תמורת כ-52 מיליארד דולר, או 70 דולר למניה. על כך נמסר הבוקר (ב') משתי החברות. המחיר גבוה ב-5 דולר למניה מהמחיר שבו הציעה InBev לרכוש את אנהויזר ביוני.

 

העסקה, שנתונה עדיין לאישור

בעלי המניות והרשויות, תיצור את מבשלת הבירה הגדולה בעולם ואת חברת המוצרים לצרכן הרביעית בגודלה בעולם. מהחברות נמסר כי החברה המשותפת תיקרא אנהויזר-בוש InBev. מכירותיה השנתיות יסתכמו בכ-36.4 מיליארד דולר, וכ-40% מהן יגיעו מארצות הברית. החברה הממוזגת תהיה אחראית על ייצור כרבע מסך הבירה בעולם.  

 

InBev, יצרנית הבירות סטלה ארטואה ובקס, היא יצרנית הבירה השנייה בגודלה בעולם, אחרי SAB מילר. אנהויזר-בוש, יצרנית באדווייזר, היא יצרנית הבירה הגדולה ביותר בארה"ב, עם 48% מהשוק המקומי.

 

מנכ"ל InBev קרלוס בריטו יעמוד בראש החברה החדשה. אנהויזר תקבל שני מושבים במועצת המנהלים שלה. בריטו אמר בשידור באינטרנט שהחברה תהפוך את המותג באדווייזר של אנהויזר למותג גלובלי, ותשלוט על כמחצית משוק הבירה האמריקאי. "זה קשור להשלמה, לא לחפיפה", אמר בריטו.

 

עצרת מחאה בסט לואיס

לא ברור כמה זמן יידרש להשיג אישור מהרשויות, אך העסקה מעוררת כבר הדים פוליטיים, מאחר והיא מעבירה את השליטה בחברה האמריקאית הגדולה לידיים זרות. כמה פוליטיקאים ממיזורי, שבה ממוקמים משרדיה הראשיים של אנהויזר, הביעו חששות לגבי המיזוג, ובייחוד לגבי השפעתו על כ-6,000 איש שמעסיקה החברה בסט לואיס.

 

בנוסף, הוקמו שני אתרי אינטרנט שמתנגדים למיזוג, SaveBudweiser.com ו-SaveAB.com. הראשון טוען כי אסף 60 אלף חתימות ממתנגדים, והשני אירח לאחרונה עצרת נגד המיזוג בסט לואיס, שבה השתתפו כמה מאות אנשים.

 

InBev מסרה, כי משרדיה הראשיים בצפון אמריקה יהיו בסט לואיס, וכי היא מתכוונת להמשיך ולהפעיל את כל 12 המבשלות של אנהויזר באזור.

 

החברה הבלגית הודיעה על כוונתה לרכוש את אנהויזר ב-11 ביוני. מועצת המנהלים של אנהויזר-בוש דחתה את המיזוג, וטענה כי המחיר הראשון, שעמד על 65 דולר למניה, הוא נמוך מדי.

 

הדחייה עוררה בשבועות האחרונים התכתשות בין שתי החברות, במהלכה הגישה InBev בקשה להדחת 13 חברי מועצת המנהלים של אנהויזר, ואנהויזר בתגובה הגישה תביעה נגד InBev בה האשימה אותה בניסיון להונות את בעלי המניות שלה. בתביעה צויין בין השאר כי InBev לא חשפה את פעילותה בקובה. בסוף השבוע דווח כי InBev העלתה את הצעת הרכש שלה.

 

אנהויזר-בוש היא אחד השמות האיקונים ביותר באמריקה התאגידית. היא הוקמה ב-1860 על ידי אברהארד אנהויזר, ונקראת על שמו ועל שם החתן שלו אדולפוס בוש, שהצטרף לחברה ב-1864. החברה שרדה את תקופת היובש באמצעות מכירת מוצרים כמו גלידה ובירה שחורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x