המזרח התיכון

ירדן: מכרז לשינוי מיקומו של נמל עקבה

לדברי מנהל האזור הכלכלי המיוחד של עקבה, העברת הנמל תאפשר הן לשדרג את יכולותיו של הנמל הירדני והן לפנות שטח על חוף הים שינוצל למטרות מסחר, תיירות ודיור

דורון פסקין 14:2130.06.08
"החברה לפיתוח עקבה" פרסמה מכרז המיועד לחברות פרטיות המעוניינות בבנייתו, בהפעלתו ובהעברתו של נמל עקבה החדש באזור התעשייה הדרומי. תקופת החוזה - 30 שנה.

 

חוסני אבו ע'אידה, מנהל האזור הכלכלי המיוחד של עקבה הצהיר עם פרסום המכרז, כי שינוי מיקומו של נמל עקבה לאזור התעשייה הדרומי, עומד במוקד תכנית הפיתוח של האזור הכלכלי של עקבה. לדבריו, העברת הנמל תאפשר הן לשדרג את יכולותיו של הנמל הירדני והן לפנות שטח על חוף הים שינוצל למטרות מסחר, תיירות ודיור.

עקבה ירדן עקבה ירדן צילום: ג'ו קוט

 

פרוייקט זה של שינוי מיקום הנמל ושדרוגו מהווה מרכיב נוסף בתכנית הפיתוח השאפתנית של ירדן להפוך את עיר הנמל הדרומית למרכז לוגיסטי אזורי מוביל. הנמל החדש יכלול שלושה מסופים - מסוף מטען כללי ושירות גלנוע (RO-RO), מסוף לגרעינים ומסוף למעבורות.

 

לפי התכניות, המטען הכללי יוכל לטפל בכ-1.3 מיליון טון מטען, 300 אלף מכוניות ו-70 אלף ראשי בקר. מטען הגרעינים יוכל בשלב ראשון לטפל בכ-2.3 מיליון טון בשנה עם אפשרות הרחבה ל-3 מיליון טון בשנה. מסוף המעבורות החדש בנמל עקבה יוכל לטפל בכ-1.6 מיליון נוסעים בשנה.

 

מעבר לפיתוח הנמל נמצאת עקבה בתנופת פיתוח אדירה. הרשויות בירדן גיבשו תכנית אב שכוללת בין השאר הקמת אוניברסיטה, בתי מלון, פרוייקטי פאר בתחום הנדל"ן וכדומה.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x