סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

גיימיריסט
Monster Hunter Stories 2: משחק תפקידים כמעט לכולם

המשחק החדש בסדרת המשחקים היפנית מנסה להפוך את הסדרה לנגישה וקלילה יותר, עם עלילה מעניינת וקרבות מסוג שונה לחלוטין. האם הוא מצליח לעמוד במשימה?

סדרת משחקי Monster Hunter הוותיקה, שהמשחק הראשון בה יצא ב-2004 לקונסולת הפלייסטיישן 2, היא אחת מסדרות המשחקים הפופולריות ביפן, אבל במערב היא זכתה בהצלחה מוגבלת למדי, לפחות לאורך רוב התקופה הזו. בשנה האחרונה, נדמה שהסדרה עשתה סוף סוף את הפריצה הענקית שלה גם במערב, כשבסוף 2020 יצא סרט קולנוע המבוסס עליה (אמנם בתקופה שבה רוב בתי הקולנוע היו סגורים בעקבות הקורונה). המשחק האחרון בסדרה יצא מוקדם יותר השנה לסוויץ', והמשחק הנוכחי, Monster Hunter Stories 2 יוצא ממש עכשיו. מעולם לא הוצף השוק בכמות גדולה כל כך של מוצרי המותג, ונראה שהקהל סוף סוף הבין את פוטנציאל ההתמכרות הגדול.

אני והמפלצת

סדרת משחקי Monster Hunter מתמקדת בקרבות מול מפלצות ויצורי ענק, אותם צריך לצוד בעזרת מגוון גדול של נשקים מסוגים שונים. המשחקים בדרך כלל מתמקדים בלופ משחקיות שכולל יציאה לרבות נגד מפלצת או חבורת מפלצות, איסוף החלקים והרכיבים שהמשחק מספק לשחקן אחרי שהוא מצליח לנצח בקרב, ייצור נשקים חזקים יותר מאותם רכיבים, יציאה לקרב נגד מפלצת חזקה יותר, וחוזר חלילה. המשחקים הראשיים בסדרה ידועים בתוך משחקים לגיימרים שאוהבים אתגרים מורכבים למדי. הם משחקים טכניים מאוד, שדורשים מאות שעות של תרגול והיכרות מעמיקה עם מכניקת הקרבות המורכבת.זו גם הסיבה העיקרית בגללה הסדרה המשיכה להיחשב סדרה נישתית יחסית, שרק שחקנים משוגעים באמת אוהבים לשחק בה.

ב-2007 הגיע Monster Hunter Stories הראשון, ונתן לסדרה טוויסט שונה לחלוטין. לא רק שהפעם היה מדובר במשחק שמרגיש הרבה יותר כמו JRPG (משחק תפקידים יפני) קלאסי, שמזכיר לא מעט את סדרת פוקימון האהובה, עם איסוף גדול יותר של מפלצות, הוא גם התרכז הרבה יותר בסיפור העלילה ופנה לקהל מעט צעיר יותר, כדי לנסות למשוך דור חדש של שחקנים לסדרת המשחקים הזו.
Monster Hunter Stories 2 ממשיך בדיוק מהמקום שהמשחק הקודם בסדרת הצד הזו עצר, מבחינת מכניקות וסוג המשחקיות. הוא משחק תפקידים יפני כמעט קלאסי, עם קרבות בתורות, דגש גדול על העלילה והדמויות, והרגשה כללית של משחק שנוטה לעבר קהל צעיר יותר. למרבה המזל, עלילת המשחק מנותקת לחלוטין משאר המשחקים בסדרה, ואפשר לשחק בו מבלי להכיר אותה. עם זאת, מי שכן שיחק במשחק הקודם, ובעיקר במשחקים של הסדרה הראשית, כנראה ישאב יותר הנאה מהמשתמש הממוצע, עם מפלצות וכמה מכניקות משחק שהם סוג של הומאג' למשחקים האלה.

קרבות פשוטים אך ממכרים

המשחק מתרכז בנכד של הלוחם האגדי רד, לוחם דגול שהשתייך אל שבט הריידרס, שנהג לגייס לשורותיו מפלצות שיילחמו עבורו. נקודת המוצא של המשחק היא העלמות המפלצות מהעולם, והשחקן נשלח כמובן לגלות את הסיבה לכך. כמו הרבה משחקים בז'אנר, העלילה מתחילה בכפר מקומי, אבל מקיפה בהמשך את העולם כולו, והופכת גרנדיוזית יותר.
העלילה, כמו גם הגרפיקה, שונה במעט מעלילות המשחקים הראשיים בסדרה, והיא צבעונית הרבה יותר, ורצינית קצת פחות. הצעדים האלה נועדו ככל הנראה כדי לפנות לקהלים צעירים יותר, אבל בז'אנר משחקי התפקידים היפניים, משחקים רבים גם ככה משחקים על הקו הזה בין רצינות לילדותיות.
הקרבות במשחק מזכירים לא מעט משחקי תפקידים יפנים שכל חובב של הז'אנר יכיר, אבל עם כמה טוויסטים מקוריים, כמו שילוב של מפלצות בנבחרת הלוחמים והיכולת לרכוב על חלק מהן במהלך הקרבות, לשלב איתן כוחות וליצור התקפות משותפות חזקות.
במרכז מערכת הקרב מערכת המורכבת מ-3 סוגי התקפה - התקפת כוח, התקפה מהירה והתקפה טכנית, המשותפת גם לשחקנים וגם לאויביהם. המערכת פועלת בשיטה פשוטה יחסית שמזכירה את "אבן נייר ומספריים": התקפת כוח חזקה נגד התקפה מהירה, התקפה מהירה חזקה נגד התקפה טכנית והתקפה טכנית חזקה נגד התקפה חזקה. ע"י למידה של ההתקפות האלה, ושל דפוסי ההתקפה של האויבים, קל לנצח בקרבות, לפחות בשעות המשחק הראשונות, כאשר עוד ועוד מכניקות מתווספות עם הזמן, והופכות את הקרבות למעניינים הרבה יותר. חיזוק נוסף לקרבות מספקת מערכת תפיסת, גידול ושילוב המפלצות, שהורחבה מאוד מאז המשחק האחרון וכוללת המון אפשרויות.
הגרפיקה של המשחק לא תניב כנראה קריאות התפעלות מהשחקנים, אבל העיצוב המקורי של המפלצות, יחד עם העיצוב הצבעוני והמגוון גורם למשחק להראות טוב, והמפלצות הן הרי ליבת הסדרה הזו. המגוון העצום של המפלצות מעוצב כולו להפליא, עם כמה רעיונות מקוריים במיוחד, והדרכים להילחם בהן שונות ומגוונות מאוד, עם המון סוגי נשקים שונים, שלכל אחד מהם אופציות התקפה שונות שכיף ללמוד ולהכיר. המוזיקה, אגב, מצוינת וגרנדיוזית כמו בשאר משחקי הסדרה.

השורה התחתונה

אם חיפשתם עוד משחק מורכב, רציני וקצת כבד לפעמים, כמו סדרת Monster Hunter הראשית, כדאי לפנות אל Rise, המשחק האחרון והמעולה בה. אם תמיד הרגשתם שמדובר בסדרת משחקים מורכבת ומתישה מדי, או אם אתם חובבים של משחקי JRPG באופן כללי, Monster Hunter Stories 2 הוא עוד משחק מצוין לסוויץ', שיאפשר לכם לשקוע בו לעשרות שעות של קרבות, סיפור מעניין יחסית (אם כי לא מקורי במיוחד) והמון מפלצות מיוחדות.