סגור

סמסונג חושפת מסכים מתגלגלים, טאבלט מתקפל ומצלמת סלפי מתחת למסך

המסכים שנחשפו בכנס Display Week אמנם אינם מוצרים מוגמרים ואין הבטחה שיגיעו אי פעם לשוק, אך הם מצביעים על הכיוונים שאליהם מכוונים הן בסמסונג והן בתעשייה

סמסונג שומרת על פרופיל גבוה בתחום המסכים. החברה, שנחשבת לאחת מיצרניות המסכים הגדולות בעולם, חשפה במהלך כנס Display Week השבוע מספר קונספטים חדשים. המסכים שנחשפו אמנם אינם מוצרים מוגמרים ואין הבטחה שיגיעו אי פעם לשוק, אך הם מצביעים על הכיוונים שאליהם מכוונים הן בסמסונג והן בתעשייה. אמנם לא תמצאו כאן פטנטים ייחודיים שלא ראינו, אך בדרך כלל כשהחברה חושפת חידושים כאלה יש סיכוי גבוה שנראה אותם בעתיד במוצר אמיתי. כך היה למשל עם סמארטפוני Fold המתקפלים, שבתחילה הוצגו כאב-טיפוס.
המסך הראשון והמעניין מכולם הוא כמובן המסך המתגלגל. סמסונג הציגה יישום שלו בתוך מכשיר היברידי בין סמארטפון לטאבלט. המסך נראה מתגלגל מתוך הציר האנכי שמשמש גם לאחיזה. LG, המתחרה הגדולה, כבר הציגה מכשיר כזה ב-CES, והיא כבר משווקת (אם כי במחיר אסטרונומי של עשרות אלפי דולרים) טלוויזיה כזו.
4 צפייה בגלריה
מסך מתגלגל סמסונג
מסך מתגלגל סמסונג
מסך מתגלגל
(Samsung Display)
אבל בעוד LG יצאה מעסקי הסמארטפונים, סמסונג דווקא חוותה הצלחה (יחסית) רבה עם מכשירי הפולד שלה. כעת צריך לראות להיכן החברה תרצה לקחת את הרעיון ואם היא חושבת שיש לו היתכנות כמוצר לקהל הרחב.
המסך השני שהוצג ומעורר לא מעט עניין הוא הרחבה של קונספט המסך המתקפל. סמסונג הוסיפה למסך הפולד צלע שלישית, כך שהמכשיר מתקפל למעשה לשלוש בצורת האות Z. גם כאן סמסונג לא הראשונה להציג קונספט כזה. TCL הסינית - עוד ענקית ייצור מסכים - חשפה מסך כזה כבר במרץ שעבר, אך היא לא הפכה אותו למכשיר אמיתי שניתן לרכוש ברחבי העולם.
4 צפייה בגלריה
מסך מתקפל פולד סמסונג
מסך מתקפל פולד סמסונג
מסך מתקפל
(Samsung Display)
סמסונג מכנה את הקונספט S-display, כנראה כדי לא לערבב אותו עם מכשירי ה-Z שלה. לא ברור לאן סמסונג מתכננת לקחת את הקונספט, אך בעוד הפולד מציע גודל מסך של כ-7.2 אינץ' כשהוא פתוח, מסך נוסף יכול להגדיל את שטח המסך אפילו ל-10 אינץ' ויותר. מדובר בנדל''ן תצוגה יקר מפז במכשיר נייד.
בהמשך לכך המסך השלישי שנחשף הוא למעשה טאבלט מתקפל שמציע מסך בן 17 אינץ'. במילים אחרות, הוא גדול כמו טאבלט רגיל מקופל וכמו מסך מחשב בגודל (כמעט) מלא כשהוא פתוח. לצעירים שבינינו אפשר להזכיר שמסכי מחשב בני 17 אינץ' נחשבו לפני 20 שנה כמסכים מקצועיים לגרפיקאים.
4 צפייה בגלריה
טאבלט מתקפל סאמסונג
טאבלט מתקפל סאמסונג
טאבלט מתקפל
(Samsung Display)
מבנה המכשיר מזכיר מאוד את התצורה של הסרפס Neo, הסמארטפון כפול המסכים של מיקרוסופט. עם זאת לקונספט הזה יש שתי מגבלות עיקריות: ראשית, הוא זקוק להתקן תמיכה כדי שניתן יהיה להעמיד אותו כשהוא פתוח לגמרי; שנית, הוא דורש מקלדת ועכבר חיצוניים כדי שניתן יהיה להפעיל אותו כמחשב.
לסיום, סמסונג הראתה לראשונה אב-טיפוס עובד של מצלמה מתחת למסך. לא מדובר ברעיון חדש, החברה חשפה שהיא עובדת על רעיון כזה כבר זמן מה. אך הפעם היא הראתה כיצד הוא עובד מתחת למסך של מחשב. זה רעיון מעולה שכן יצרנים רבים נאבקים כדי להקטין את השוליים של מסכי המחשבים הניידים ולדחוס יותר שטח תצוגה בגוף קטן יותר.
4 צפייה בגלריה
מצלמה מתחת למסך של סמסונג
מצלמה מתחת למסך של סמסונג
מצלמה מתחת למסך
(Samsung Display)
אחת הבעיות היתה המיקום של המצלמה, שחייב שוליים עליונים כדי להציג אותה. זה גרם למספר ניסויים משעשעים אצל יצרנים גדולים כמו Dell, שניסו להרכיב את המצלמה בתחתית המסך, מה שגרר לא מעט שיחות זום עם הנחיריים של הדובר. השינוי שמאפשר את הטכנולוגיה הוא שטח מספיק שקוף כדי שעדשת המצלמה תצליח ל"ראות" מבעד לשטח התצוגה העליון של המסך.
הרעיונות שהציגה סמסונג לא מיועדים רק למוצריה, אלא גם ליצרנים חיצוניים, בין השאר אפל שרוכשת מהחברה לא מעט מסכים לאייפונים היוקרתיים. בין הדיווחים שעלו בהקשר לאייפון 13 היו אימוץ של מצלמה מתחת למסך ואולי אפילו גרסה עם מסך מתקפל. כעת ברור מי אמור לספק את הטכנולוגיות האלה אם אפל אכן תאמץ את הרעיונות האלה. מנגד, יש גם דיווחים מאוד אמינים על כך שסמסונג תחשוף את המצלמה לראשונה במכשיר הפולד 3 בעל המסך המתקפל שהיא כנראה תציג בקיץ הקרוב.