סגור

מיקרוסופט עתרה לאחר שהפסידה במכרז לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל

במכרז זכו אמזון באמצעות AWS וגוגל ישראל. מיקרוסופט מבקשת מביהמ"ש להאריך את מועד העיון במכרז. בשבוע שעבר עתרה גם ענקית המחשוב האמריקאית אורקל בנושא

חברת מיקרוסופט עתרה היום (ב') לבית המשפט המחוזי בירושלים (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים) נגד מדינת ישראל ומשרד האוצר, גוגל ואורקל בעניין "מכרז נימבוס" - מכרז לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל. מיקרוסופט מבקשת לדחות את המועד האחרון שבו תוכל להגיש עתירה מנהלית נגד המכרז. במכרז נימבוס זכו אמזון באמצעות חברת AWS וגוגל ישראל.


על פי העתירה, ב-28 בפברואר השנה הודיעה ועדת המכרזים למיקרוסופט שהצעתה במכרז נפסלה. בעקבות כך פנתה החברה למדינה בבקשה לגילוי מלא של כל מסמכי המכרז כדי שתוכל לבחון הגשת עתירה מסודרת.
לדברי מיקרוסופט, באמצעות פירמת עורכי הדין מיתר, עקב חופשת הפסח וכמות החומר היא צריכה זמן רב לעבור על החומרים. בנוסף ביקשה מיקרוסופט אישור לעיין במסמכים של חלק מהחברות הזוכות וגם בטופס שהגישה אורקל.
באחד הנספחים שצורפו לעתירה צוין כי מיקרוסופט ביקשה לעכב את המשך התהליך עם המועמדים לזכיה - AWS וגוגל.
בתגובה קבעה ממשלת ישראל תהליך שבמסגרתו היא תמשיך את הפעילות מול המועמדים לזכיה עד שייסיימו את כל התהליך ולאחר מכן בתוך 60 יום יוכלו כל החברות שלא זכו במכרז לשטוח את טענותיהם כלפי הוועדה.
על פי המסמכים שהוגשו, התהליך הסופי של הגשת המסמכים לווה במספר רב של תקלות טכניות אשר מנעו הגשה מסודרת של המסמכים על ידי חלק מהחברות כולל אמזון ומיקרוסופט עצמה.

1 צפייה בגלריה
ג'ף בזוס מייסד ומנכ"ל אמזון הכי עשיר בעולם
ג'ף בזוס מייסד ומנכ"ל אמזון הכי עשיר בעולם
ג'ף בזוס, מייסד ומנכ"ל אמזון
(צילום: איי אף פי)

בשבוע שעבר עתרה גם ענקית המחשוב האמריקאית אורקל לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להאריך את מועד העיון במרכז נימבוס שבו הפסידה.
גורמים בשוק שאיתם שוחח כלכליסט על המכרז טוענים שחלקים רבים במכרז יצרו בעיות משפטיות קשות אשר יגרמו לעתירות נוספות. הבקשות של שתי החברות הן היריה הראשונה של שתיהן ועל פי הערכות צפויה גם IBM אשר היא גם היתה בשלבים שונים של המכרז לעתור.
הצטברות של עתירות מנהליות בנושא מעידות גם שהיציאה לדרך של פעילות הענן הציבורי של מדינת ישראל עדיין רחוקה מאוד. אם יתגלו בעתירות העתידיות פגמים אמיתיים בתהליך ייתכן והוצאתו לפועל של המכרז תיקח חודשים ארוכים.
תחילת הפרויקט החלה ב-2019
השלבים הראשונים של מכרז נימבוס יצאו לדרך כבר ב-2019 .על פי האתר של החשב הכללי באוצר, "פרויקט נימבוס" נועד לתת התייחסות מקיפה ומעמיקה לאספקת שירותי ענן עבור ממשלת ישראל. הפרויקט צפוי לכלול מספר רבדים אשר ייתנו מענה הן ליצירת הערוץ לאספקת שירותי הענן בפועל והן לגיבוש מדיניות ממשלתית בנושא, הגירה לענן ומודרניזציה של שירותים וביצוע בקרה ואופטימיזציה על הפעילות בענן.
הרובד הראשון של המכרז הוא המרכזי ביניהם והוא יצא לדרך בינואר 2020 והוא מיועד לאספקת שירותי ענן על גבי פלטפורמה ציבורית ומטרתו היא ליצור ערוץ למשרדי הממשלה לרכישת שירותי ענן על גבי פלטפורמה ציבורית פומבית, שתוכל לשמש לקוחות נוספים בארץ ובחו"ל. בנוסף, קביעת תנאים להקמתו של אזור ציבורי, אשר יוקם על ידי הזוכה בשטח הטריטוריאלי של ישראל, אשר יעמוד בדרישות אבטחה, עמידות ורציפות תפעולית התואמות את צורכי ממשלת ישראל.