סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

אחרי חסימת חשבון הווטסאפ - איילה בן גביר תובעת את פייסבוק

"החסימה עולה לכדי פגיעה אנושה בחופש הביטוי", טוענת אשתו של ח"כ איתמר בן גביר, בדרישה להחזיר לפעילות את חשבונה בשירות המסרים המיידיים ולשלם לה פיצויים בסך חצי מיליון שקל. חשבון הווטסאפ של בן גביר נחסם במהלך מבצע שומר החומות כשברשתות הופצו מסרי הסתה ואלימות נגד ערבים, אך פייסבוק - הבעלים של השירות - מעולם לא הסבירה את הסיבות לכך

אחרי החסימה מגיעה התביעה: איילה בן גביר תובעת את פייסבוק (הבעלים של ווטסאפ) בדרישה להחזיר לפעילות את חשבונה באפליקציית המסרים המידיים, ולשלם לה פיצויים בסך חצי מיליון שקל.
"חסימת חשבון התובעת עולה לכדי פגיעה אנושה בחופש הביטוי", טוענת בן גביר בכתב התביעה. "תפישה לפיה תאגידים רב לאומיים אינם חייבים בכיבוד זכויות אדם, ומותר להם לעשות עם המשתמשים ככל העולה על רוחם, הינה גישה אנכרוניסטית, ותביא לקיצם של זכויות היסוד. שכן בימינו ענקי המידע שולטים על חיינו, על פרנסתנו, על חופש הביטוי, על יכולת התקשורת שלנו, יותר מהשלטון עצמו".
1 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר עורך דין
איתמר בן גביר עורך דין
איתמר בן גביר
(צילום: יואב דודקביץ)
לפני כשבועיים חסמה פייסבוק את חשבון הווטסאפ של בן גביר, רעייתו של איתמר בן גביר, כיום חבר כנסת ומי שהתראיין ב-1995 כשהוא אוחז בסמל מרכבו של ראש הממשלה אז יצחק רבין, ואיים שכמו שהגיעו לסמל אפשר להגיע גם לרבין. הוא גם תלה בגאווה בסלון ביתו את תמונות של המחבל ברוך גולדשטיין ותיאור אותו כ"גיבור שלי". בן גביר גם הורשע ב-2007 בהסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור, לאחר שנשא שלט שבו כתוב "לגרש את האויב הערבי", והחזיק מנשר שבו נכתב "הרב כהנא צדק, הח"כים הערבים הם גיס חמישי". כן חסמה פייסבוק את חשבונות הווטסאפ של כ-30 פעילי ימין קיצוני נוספים.
החסימות בוצעו אחרי שבמהלך מבצע שומר חומות נפוצו ברשתות החברתיות ואפליקציות המסרים המידיים מסרי שנאה, הסתה ואלימות נגד אזרחים ערבים. אך פייסבוק מעולם לא הסבירה את הסיבות לחסימה ומסרה רק: "אנחנו חוסמים חשבונות בהתאם למדיניות שלנו למנוע נזק ובהתאם לחוק הרלוונטי".
עתה תובעת בן גביר את החברה ומבקשת מבית המשפט המחוזי בירושלים להורות לה להשיב את החשבון שלה לפעילות, להסביר למה נחסם החשבון, לחייב אותה לחסום את החשבון בעתיד רק בכפוף לשימוע ולשלם לה פיצויים בסך חצי מיליון שקל בתוספת הוצאות.
"תביעה זו הינה תולדה של כוחניות בלתי מתקבלת על הדעת של הנתבעות, אשר הפכו שזורות באופן מוחלט בחיי הציבור, עת החליטו מבלי כל התראה מוקדמת לחסום את חשבון הווטסאפ של התובעת, אשר מהווה עבורה אמצעי תקשורת עיקרי ואף יחידי. כל זאת, בשל סלידת הנתבעות מדעותיה הפוליטיות של בעלה של התובעת", נכתב בכתב התביעה, שהגישו עוה"ד גיא אופיר ורועי בן דוד.
לפי התביעה, ווטסאפ מספקת שירות חיוני וציבורי, שמכפיף אותה למשטר זכויות האדם ולכללי המשפט הציבורי. "כמו כן, הנתבעות הינן מונופולין רב עוצמה, וגם על שום כך, חובתן לפעול בתום לב מוגבר. בנוסף, הינן בגדר 'שומר בשכר', וככאלו, הן חבות בחובת נאמנות כלפי המשתמשים, לרבות התובעת", נכתב. "החסימה אינה אלא נסיון להשתיק את התובעת, ונסיון עקיף להטיל מורא ולחץ פסול על בעלה של התובעת... לא מתקבל על הדעת כי הנתבעות, אשר נתפסות כמונופולין... ישללו מהתובעת את חופש הביטוי שלה, בדרך של חסימתה מגישה לשירות תקשורת המוני וחיוני".
תגובת פייסבוק לא התקבלה.