סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

מהודו ועד בכלל: עוד הפרה של חוקי ההגבלים העסקיים על ידי גוגל

רשות ההגבלים העסקיים ההודית קבעה כי ענקית החיפוש ניצלה לרעה את הדומיננטיות של אנדרואיד במדינה תוך שימוש ב"שריר הפיננסי העצום" שלה כדי לפגוע במתחרים; הדברים מצטרפים לקביעות דומות בארצות הברית ובאירופה

גוגל ניצלה לרעה את הדומיננטיות של מערכת ההפעלה שלה אנדרואיד בהודו, והשתמשה ב"שריר הפיננסי העצום" שלה כדי לפגוע בצורה לא חוקית במתחרים, כך פסקה רשות ההגבלים העסקיים במדינה. זאת בדו"ח המסכם חקירה בת שנתיים בנושא, שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס.


לפי חטיבת החקירות של רשות ההגבלים העסקיים של הודו, גוגל "הפחיתה את היכולת והתמריצים של יצרני מכשירים לפתח ולמכור מכשירים עם מערכת הפעלה אלטרנטיבית לאנדרואיד".

1 צפייה בגלריה
גוגל אפליקציה
גוגל אפליקציה
(צילום: גטי)

מגוגל נמסר בתגובה כי היא מצפה לעבוד ביחד עם רשות ההגבלים כדי "להוכיח כיצד אנדרואיד גרם ליותר תחרות וחדשנות, ולא לפחות". לפי אדם המעורה בנושא, הדו"ח עוד לא הועבר לעיונה של החברה.
מרשות ההגבלים ההודית לא הגיבו לדיווח. בכירים ברשות יעברו על הדו"ח ויעניקו לגוגל הזדמנות נוספת להגן על עצמה לפני שיפורסם צו סופי בנושא, שעשוי לכלול קנסות ועונשים, כך לפי מקורב נוסף.
בכל מקרה גוגל תוכל לערער בבתי המשפט בהודו על הדו"ח הסופי.
גוגל עומדת במרכזן של מספר חקירות של רשות ההגבלים בהודו, הקשורות גם לאפליקציית התשלומים ולשוק הטלוויזיות החכמות. החברה נחקרת גם באירופה ובארצות הברית ובמדינות נוספות, ובאיחוד האירופי אף נקנסה עד כה במיליארדי דולרים בשל שורת הפרות בתחום ההגבלים העסקיים. כך למשל מוקדם יותר השבוע הטילה רשות ההגבלים בדרום קוריאה קנס של 180 מיליון דולר על גוגל בשל חסימת גרסאות מותאמות אישית של אנדרואיד.