סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

יוביסופט טוענת ל"שינויים רבים" בחברה בעקבות פרשת ההטרדות

איב גילמו פרסם מכתב המתאר בין היתר שיחות עם למעלה מ-14,000 עובדים, שיתוף פעולה עם גוף חיצוני עצמאי להגשת תלונות וצעדים נוספים. עם זאת, הפרסום מגיע על רגע תחקיר של עיתון צרפתי לפיו עובדים רבים מרגישים שלמרות הצעדים הפומביים, האווירה בחברה לא השתנתה

נשיא ענקית הגיימינג יוביסופט, איב גילמו, התייחס השבוע לפרשת ההטרדות המיניות המרובות שנחשפו בדרגים הבכירים של החברה (ובמקביל במספר חברות אחרות בענף) בקיץ שעבר – לראשונה באופן פומבי מאז שהבטיח "שינויים מרובים" בחברה לפני קרוב לשנה. החברה, האחראית בין היתר על סדרות ענק כמו Assassin’s Creed ו-Far Cry, פיטרה או דרשה את עזיבתם של מספר בכירים, בהם סגן נשיא החברה מקסים בלאנד, סמנכ"ל הקריאייטיב טומי סרז' הסקו, המנהל הבכיר טומי פרנסואה ואשראף איסמעיל, שהוביל בשנים האחרונות את הפיתוח של הלהיט האחרון של החברה, Assassin’s Creed Valhalla – ופוטר מהחברה רק מספר שבועות לפני שיצא לשוק.
עם זאת, ולצד הצהרות נוספות של גילמוט על אודות תוכניות שונות שנפתחו בחברה על מנת לשפר את החוויה האישית של העובדים והעובדות – לא רק בכל הנוגע להטרדות מיניות אלא גם בהקשר רחב יותר של סביבת העבודה ביוביסופט, שעובדים רבים תיארו כ"רעילה". "לאחר ההאשמות בהתנהלות לא נאותה, הקמנו מספר ערוצים שדרכם חברי צוות יכולים להתלונן באופן אנונימי, וכל הדיווחים מתקבלים ומטופלים על ידי גוף חיצוני עצמאי על מנת להבטיח אובייקטיביות", כתב גילמו. כמו כן, הוא ציין שלמעלה מ-14,000 עובדים השתתפו בשיחות וענו על שאלונים אנונימיים על החוויות שלהם במקום העבודה, וכ-2000 משתתפים בקבוצות מיקוד ומפגשים מיוחדים, וכי יוביסופט ניסחה קוד התנהלות חדש למקום העבודה.
עם זאת, ההתייחסות של גילמו מגיעה על רקע כתבה בעיתון הצרפתי לה טלגרם, שחשפה בשבוע שעבר שלפי מספר מקורות ביוביסופט, תרבות העבודה בחברה לא השתנתה באופן משמעותי מאז הקיץ שעבר. פרסום הכתבה הוביל גם לעליית ההאשטאג #HoldUbisoftAccountable וקריאות להחרים את החברה. לפי לה טלגרם, איגוד מקצועי של עובדי תעשיית הגיימינג בצרפת, Solidaires Informatique Jeu Video, אף הוביל עובדים לפתוח בהליכים משפטיים בעקבות מקרי ההטרדה, שצפויים להתחיל בחודש הבא.
המכתב של גילמו לא התייחס ישירות לכתבה, להאשטאג או לאפשרות של הסתבכות משפטית של עובדיו הבכירים או של החברה כולה, אף כי בהחלט ניתן להניח שהתזמון אינו מקיר. בשבוע שעבר, מספר ימים לפני דבריו של גילמוט, יוביסופט אף שלחה מכתב תגובה בנושא למספר אתרי חדשות גיימינג בינלאומיים, שם הדגישו את המחויבות שלהם לשינויים פנימיים יסודיים בחברה.
1 צפייה בגלריה
טומי פרנסואה Tommy Francois בכיר לשעבר ביוביסופט Ubisoft
טומי פרנסואה Tommy Francois בכיר לשעבר ביוביסופט Ubisoft
אולץ להתפטר. טומי פרנסואה, לשעבר מנהל בכיר ביוביסופט
(צילום מסך: Youtube)
ההאשמות שעלו בשנה שעברה כנגד בכירי יוביסופט היו, כאמור, חמורות. סרז' הסקו הואשם בהתעללות רגשית, הטרדות מיניות ומספר רב של התנהגויות בלתי הולמות, כגון מקרה אחד בו הוא חנק עמיתה למשרד בזמן מסיבת חברה. אשראף איסמעיל הואשם בכך שניצל את מעמדו הבכיר בתעשייה על מנת לנהל מספר רב של מערכות יחסים עם נשים צעירות, בעודו מתחזה לגרוש או רווק, אף שהיה נשוי. לפי הדיווחים דאז, חלק מהקושי להתלונן על הגורמים הבעייתיים בחברה הייתה העובדה שיוביסופט, חרף גודלה, עדיין מתנהלת כמו עסק משפחתי; הבכירים היו חברים קרובים של גילמו, וסגן הנשיא בלאנד היה נשוי לסמנכ"לית כוח האדם בחברה – כלומר, הגורם בחברה שאמור לטפל בהטרדות. כמו כן, דווח אז שכבר מספר שנים בטרם התפרסמו ההאשמות, טומי פרנסואה כבר הועבר בעקבות התנהגותו מהסטודיו המרכזי של החברה בפריז לזה במונטריאול – מה שמעיד על כך שגילמו ובכירים נוספים ידעו טוב מאוד מה מתרחש בחברה. עם הפרסום, תחקיר של אתר הגיימינג קוטאקו הביא ציטוטים מעובדים של יוביסופט שהפגינו ספקנות רבה ביחס לנכונות של החברה להשתנות. "אני כל כך ציני לגביהם בשלב הזה, שלא משנה מה הם יעשו, אני ארגיש שזה מס שפתיים", צוטט אחד מהם דאז. התחקיר של לה טלגרם מראה כי גם שנה לאחר מכן, הוא לא היחיד שחושב כך.