סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

בלעדי לכלכליסט
מנהל ההסדר: "יש עוד הצעה לרכישת אקספון"

עו”ד עמית לדרמן עדכן בביהמ”ש כי מתגבשת קבוצה נוספת לקנות את מרתון 018 אקספון. החברה סיכמה לפני שבועיים עם ווידלי מובייל לרכישתה ב־330 מיליון שקל

עו"ד עמית לדרמן, בתוקף תפקידו כמנהל ההסדר של חברת מרתון 018 אקספון המצויה בעיכוב הליכים, הגיש אתמול דו"ח ראשוני שבו עדכן את בית המשפט כי פנה אליו גורם שהודיע שהוא מגבש קבוצה שמתעניינת ברכישת פעילות חברת הסלולר, יחד עם פעילות החברה־האם אקספון 018, שכן לדעתו לא ניתן להפריד בין הפעילויות. כך נודע לכלכליסט. "אותו גורם ביקש להיפגש עם מנהל ההסדר אשר נענה לבקשתו", נכתב בדו”ח. היום צפוי בית המשפט המחוזי מרכז לקיים דיון בעניין החברה.
לפי הדיווח של החברה לבית המשפט, הכנסות מותג הסלולר של אקספון, we4G, בשנה שעברה עמדו על כ־115 מיליון שקל, עלייה של כ־21% לעומת 95.2 מיליון שקל בשנת 2019. לטענת החברה, צמיחתה נפגעה בעקבות משבר הקורונה, שגרע מהכנסותיה עשרות מיליוני שקלים. ההפסד של we4G בשנת 2019 עמד על כ־43.5 מיליון שקל. היקף החובות שלה עומד על כ־320 מיליון שקל. לפני שבועיים דיווחה החברה לבית המשפט כי חתמה על הסכם עם משפחת רייכמן הקנדית לרכישת פעילותה תמורת 330 מיליון שקל, באמצעות חברת ווידלי מובייל.
אלא שכעת נראה שהמרוץ נפתח מחדש. בדו"ח, שהוגש על ידי מנהל ההסדר באמצעות עוה"ד עידן מילר ופארס ג'בילי ממשרד עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות', הזהיר עו"ד לדרמן כי "החברה הינה חברה קמעונאית, שפעילותה נשענת על ציבור לקוחותיה ואמונם בהספקת השירות ואיכותו. התמשכותו והתארכותו של ההליך המשפטי בוודאי לא ייטיבו עם החברה. הדברים מקבלים משנה תוקף, בשים לב לעובדה שעל פי תוכנית ההפעלה, קיים פער שוטף בין הכנסות החברה להוצאותיה, בהיקף של 3 מיליון שקל בחודש.
1 צפייה בגלריה
השקת מותג הסלולרי אקספון חזי בצלאל המנכ"ל
השקת מותג הסלולרי אקספון חזי בצלאל המנכ"ל
חזי בצלאל
(צילום: דנה קופל)
פער זה ממומן בחודש הקרוב על ידי בנק מזרחי, שניאות לאפשר לחברה לצרוך אשראי ולהגדיל את ניצול האשראי במסגרת הקיימת ובתנאים מסוימים אף מעבר לכך. אולם, מדובר בפתרון קצר טווח שיש לעשות בו שימוש כדי להגיע להסדר כולל שיאפשר שיקום פעילות החברה לטווח הארוך. אי־השגת הסדר בטווח הקרוב, כלומר בחודש הקרוב או לכל היותר חודשיים – תוביל בהכרח את החברה להליכים לפי חוק חדלות פירעון". משמעות הדברים הם כי להערכת מנהל ההסדר, אם לא יושג הסדר בקרוב, החברה עלולה להיכנס להליכים של עיכוב הליכים (דומה להקפאת הליכים) שבמסגרתם ימונה לה נאמן שייטול את סמכות הניהול של החברה.
באשר לסכסוך הכספי בין אקספון לסלקום, שאיתה היא חולקת רשת סלולרית, מציין מנהל ההסדר בדו"ח: “היות שהחברה מצויה בחדלות פירעון וממילא חלק מהסכמיה מופרים, אזי הסוגיה החשובה והמשמעותית העומדת על הפרק הינה מציאת הנתיב הנכון לשימור פעילות החברה כעסק חי ומקסום ערכה לטובת כלל הצדדים המעורבים, ולאו דווקא חתירה להכרעה סופית בשאלה מי צודק (החברה או סלקום) בטענות ההדדיות שעלו בין החברה וסלקום. הווה אומר, בסיום הדיון המחלוקות שנמצאות על הפרק אנו עלולים למצוא עצמנו עם הכרעות שיפוטיות שאין על מי ליישמן מפני שהחברה לא תשרוד, או לכל הפחות פעילותה תיפגע מאוד".
חברת מרתון 018 אקספון הוקמה ב־2014 והיא מעניקה שירותי סלולר תחת המותג We4G. מדובר בחברה־בת של חברת אקספון 018 והיא בעלת 350 אלף לקוחות מנויים ומעסיקה כ־110 עובדים. במסגרת הבקשה שהגישה החברה באמצעות עו"ד שלום גולדבלט לבית משפט ציינה כי היא נחשבת לשחקן משמעותי בתחום התקשורת במדינת ישראל, ואז חשפה את ההצעה לרכישתה על ידי ווידלי מובייל.