סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

הנציבות האירופית נגד אפל: "מנצלת הדומיננטיות שלה באפסטור ופוגעת בתחרות"

הנציבות מסרה את הודעתה לאחר שספוטיפיי התלוננה ב-2019 כי מפתחי אפליקציות נאלצים לשלם עמלה של 30% על מכירותיהם, כאשר אלה מבוצעות באפסטור; לדבריה, "אפל מנצלת לרעה את עמדתה הדומיננטית בהפצת אפליקציות סטרימינג דרך האפסטור"


אפל מפירה את חוקי התחרות של האיחוד האירופי באופן בו היא מפיצה אפליקציות סטרימינג למוזיקה דרך האפסטור שלה, כך הודיעה היום הנציבות האירופית.


"מסרנו לאפל את המסקנה האשונית שלפיה היא פוגעת בתחרות ההוגנת בעסקי מוזיקת הסטרימינג בכך שהיא מנצלת לרעה את עמדתה הדומיננטית בהפצת אפליקציות סטרימינג דרך האפסטור שלה", הודיעה הנציבות.

1 צפייה בגלריה
מוזיקה ספוטיפיי Spotify
מוזיקה ספוטיפיי Spotify
ספוטיפיי. הגישה את התלונה
(צילום: שאטרסטוק)
הנציבות האירופית, שהיא הזרוע המבצעת של האיחוד, פתחה בחקירת ניגוד עניינים בנושא פעילות האפסטור של אפל בשנה שעברה, לאחר שפלטפורמת המוזיקה ספוטיפיי התלוננה ב-2019 לגבי הסכמי הרישוי של אפל, שגורמים לכך שמפתחי אפליקציות נאלצים לשלם עמלה של 30% על מכירותיהם, כאשר אלה מבוצעות באפסטור.
היום כאמור יצאה הנציבות נגד "השימוש הכפוי במנגנון התשלומים של אפל שמוטל על מפתחי אפליקציות שמפיצים את מרכולתם דרך חנות האפליקציות של אפל".
מפתחי אפליקציות אינם יכולים גם ליידע את משתמשיהם לגבי דרכים חלופיות לרכוש את אותן אפליקציות – נושא נוסף שהנציבות הודיעה שמדאיג אותה.
חברת ספרי שמע וספרים אלקטרוניים הגישה גם כן תלונה נגד אפל במרץ 2020 בעקבות חששות דומים, בעוד חברת אפיק גיימס – שכבר נמצאת בסכסוך משפטי עם אפל בארה"ב – הגישה תלונת ניגוד עניינים נגד החברה לנציבות האירופית מוקדם יותר השנה.
זו אינה החקירה הראשונה שהנציבות מנהלת נגד אפל. בספטמבר החליטה הנציבות לקחת את אפל ואת ממשלת אירלנד לבית המשפט העליון של האיחוד בעקבות מה שבריסל מכנה שיטות מיסוי לא הוגנות. ב-2016 פסק האיחוד שעל אפל לשלם 13 מיליארד יורו במסים שלא שולמו לממשלת אירלנד, לאחר שהאחרונה העניקה לחברה "הטבות מס לא מקובלות".