סגור
חיפוש

שיבושים באתרי חדשות ברחבי העולם ובאמזון

אתרי העיתונים "פייננשל טיימס", "הניו יורק טיימס", "הגרדיאן" ובלומברג קרסו; לפי דיווח ב-BBC, מקור התקלה כנראה ב-Fastly, חברה אמריקאית שמפעילה רשת הפצת תוכן מסוג CDN - שחשובה לתשתית הגלישה של הרשת העולמית. לפי הודעה באחד האתרים, הבעיה זוהתה ותוקנה

אתרים גדולים ברחבי העולם סובלים בשעה האחרונה מתקלות חמורות וחלקם אינם עולים בכלל. בין האתרים שסובלים מתקלות - אתרי העיתונים "פייננשל טיימס", "הניו יורק טיימס", "הגרדיאן" ובלומברג, ובישראל - גם אתרי "הארץ" ודה מרקר. בנוסף, נרשמה תקלה גם באתר של ענקית המסחר האלקטרוני אמזון וברדיט.
באתר https://status.fastly.com/ ניתן למצוא הודעה על כך שהבעיה זוהתה ותוקנה, אך לפעמים חולפות כמה שעות עד שהרשת חוזרת לפעול בצורה רגילה לאחר תקלה מקיפה כגון זו.

לפי דיווחים, גם אתר הממשלה הבריטי קרס. בחלק מהאתרים שקרסו מופיעה הודעת "503 Service Unavailable", באחרים נכתב: Connection Failure. עוד שירותים שנפגעו בתוצאה מהתקלה כוללים את ספוטיפיי, גיטהאב, סטאק אוברפלו, פייפאל, קוורה, HBO מקס, CNN, Vimeo ושופיפיי .
רשת BBC מדווחת כי מקור התקלה ככל הנראה ב-Fastly, חברה אמריקאית, שמפעילה רשת הפצת תוכן - CDN, המהווה חלק חשוב בתשתית הגלישה של הרשת העולמית.

2 צפייה בגלריה
צילום מסך בלומברג
צילום מסך בלומברג
אתר בלומברג

רשתות הפצת תוכן (CDN) כמו זו של פאסטלי, כאמור, הן בעלות חשיבות רבה לתשתית הגלישה של הרשת העולמית. חברות אלה מפעילות שרתים ברחבי העולם שמחזיקים בהעתקים של התוכן המוצג באתרים ובאפליקציות ומקלות את הגישה אליו. במילים אחרות, מדובר בסוג של שרת פרוקסי שמקצר את הדרך לאתרים עבור גולשים בהתאם למיקום הגיאוגרפי שלהם.
גלישה לאתר שאינו יושב על תשתית כזו עשויה להפוך מהר מאוד לחוויה מתסכלת של איטיות והצטברות של מידע שלא מתעדכן בזמן אמת. במקום להמתין כמה עשרות מילי-שניות לטעינת האתר, ללא CDN תצוגת התוכן יכולה להתעכב באופן ניכר - בדיוק כפי מה שקרה כעת.

2 צפייה בגלריה
תומר לוי ואסף יגאל Tomer Levy Assaf Yigal Logz.IO
תומר לוי ואסף יגאל Tomer Levy Assaf Yigal Logz.IO
תומר לוי, מנכ"ל Logz.io
(Credit: Fabiana Kocubey)

תומר לוי, מנכ"ל Logz.io, על התקלה העולמית באינטרנט: "אנו עדים לקריסה גלובלית של אתרים בינלאומיים מובילים, בהם אמזון, ספוטיפיי , CNN ועוד". בעולם האינטרנט קיימים 5-4 שחקנים מרכזיים, וכאשר אחד מהם מפסיק לעבוד, במקרה זה מערכת ה-CDN, יש לכך השפעה כלל-עולמית שגוררת הפסקת עבודתם של עשרות אלפי ארגונים.
"ההשפעה עשויה להיות בעלת ממדים אדירים, כאשר מדובר במערכות בריאות שלמות, מערכות תחבורה, מסחר אלקטרוני ועוד. רשת האינטרנט אמנם מאוד מבוזרת וחזקה, אך יש לה כמה נקודות כשל מרכזיות, אחת מהן היא מערכת ה-CDN, אשר תפקידה להנגיש את תוכן האתרים".