סגור

אקזיט האגטק: מייסדי פרוספרה יקבלו כ-120 מיליון דולר

החברה הישראלית שפיתחה מערכת בינה מלאכותית לחקלאות נמכרה לואלמונט האמריקאית ב־300 מיליון דולר. קרן בסמר תרשום החזר של כ־60 מיליון דולר על השקעה של מיליוני דולרים בודדים

בשנים האחרונות סיפקה תעשיית האגטק (טכנולוגיות לתעשיית החקלאות) הבטחות רבות, אך מעט מאוד הצלחות גדולות. אחת מהחברות שסומנה כהבטחה בולטת בתעשיה זו בישראל היא חברה פרוספרה. אתמול סיפקה פרוספרה את האקזיט המשמעותי הראשון בתחום כאשר נמכרה לחברת ואלמונט האמריקאית בכ־300 מיליון דולר.
3 צפייה בגלריה
דניאל קופל חברת פרוספרה
דניאל קופל חברת פרוספרה
דניאל קופל, מנכ"ל פרוספרה
(צילום: Prospera technologies)

החברה הישראלית שגייסה עד כה 26 מיליון דולר בלבד צפויה ליצור החזרים נאים מאוד למשקיעי החברה, מייסדיה ועובדיה. לכלכליסט נודע שהמרוויחה הגדולה ביותר היא קרן בסמר, שהיתה המשקיעה המשמעותית הראשונה של החברה שמחזיקה כ־20% בחברה ותרשום החזר של כ־60 מיליון דולר על השקעה של מיליוני דולרים בודדים.
יזמי החברה דניאל קופל המכהן כמנכ"ל, רביב יצחקי ושמעון שפיז מחזיקים בכ־35% ממניות החברה צפויים לקבל כ־100־120 מיליון דולר, קרן ההשקעות MoreVC וקוואלקום ונצ'רס, קרן ההשקעות של חברת קוואלקום, מחזיקות כל אחת ב־10% מהחברה וצפויות לקבל כ־30 מיליון דולר. שאר המניות מוחזקות בידי 90 עובדי החברה ומשקיעים פרטיים.

פרוספרה שנוסדה ב־2014 פיתחה מערכות בינה מלאכותית לעולם החקלאות והתמחתה בתחילת דרכה בעיקר בעולם ההשקייה. שיתוף הפעולה בין פרוספרה לוואלומנט החל כבר ב־2019. מטרת החיבור בין החברות היתה להפוך לחברת ה־AI הגדולה ביותר בתעשיית החקלאות בעולם, אשר מספקת פתרונות הוליסטיים ואוטונומיים פורצי דרך לניהול תהליכי גידול בצורה אופטימלית, בין היתר על ידי צמצום עלויות הגידול, הגדלת היבול, וחיסכון בזמן עבור המגדלים. במסגרת הפתרונות שפיתחו נוטרו שטחים של מיליוני אייקרים בשדות פתוחים, וב־2020 כבר הוכפל מספר המגדלים שאימצו את השירות. ואלמורט ממוקמת באוממה נברסקה בארצות הברית ונסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של כ־5 מיליארד דולר.
לדברי קופל לאחר המיזוג פרוספרה תהיה לחטיבה עצמאית בואלמונט. "בעקבות הרכישה נגדיל משמעותית את הצוות בתל אביב ובארה"ב וכבר כעת ממזגים אלינו פתרונות טכנולוגיים של ואלמונט ומגדילים את גודל החברה בצורה משמעותית.. אני נשאר בחברה וכל ההנהלה נשארת ואנחנו מאוד נצמח", אמר קופל בשיחה עם כלכליסט.
3 צפייה בגלריה
עובדי חברת פרוספרה
עובדי חברת פרוספרה
עובדי פרוספרה
(צילום: Prospera technologies)
אדם פישר, שותף בקרן בסמר, המשקיעה הגדולה בפרוספרה, אמר: "זו הצלחה גדולה לבעלי המניות של פרוספרה וגם גאווה ישראלית".