סגור

דו"ח טכנולוגי
השעיית טראמפ מפייסבוק: המסר המהדהד של המועצה המפקחת

החלטת המועצה המפקחת להמשיך בהשעיית טראמפ מפייסבוק לוותה בביקורת חריפה על המדיניות העמומה שהרשת נוקטת בתחום. המועצה הכריחה את החברה לשים גבולות ברורים לפעולותיה, והבהירה שלא תהיה עלה התאנה שלה

כשניק קלג, סגן נשיא פייסבוק למדיניות עולמית ותקשורת, קידם בחברה את הרעיון להקים מועצה מפקחת היה לו טיעון חזק במיוחד: במקום שפייסבוק תיקח את האחריות על החלטות לגבי ניטור תכנים, גוף חיצוני חצי-משפטי של מומחים חיצוניים ישב על המדוכה, ישבור את הראש ויקבל את ההחלטה במקומנו. יהיו השלכות? מצוין, פייסבוק תוכל להגיד, זה לא אנחנו, זו המועצה. אנחנו רק עושים מה שהיא אומרת לנו.

אבל אתמול, בהחלטתה לגבי השעיית החשבון של טראמפ, הבהירה המועצה המפקחת שהתרגיל של הרשת החברתית לא יעבור בכזו קלות, והיה לה מסר חשוב לחברה: אנחנו לא אמצעי המילוט שלך מקבלת החלטות קשות, לא המגן מביקורת ציבורית. לא תזרקי עלינו את האחריות שלך.

3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ  על רקע לוגואים של טוויטר ו פייסבוק
דונלד טראמפ  על רקע לוגואים של טוויטר ו פייסבוק
דונלד טראמפ
(צילום: גטי אימג', איי פי, רויטרס)

בינואר, כשהחליטה פייסבוק להשעות את נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, לתקופה בלתי מוגבלת בעקבות תרומתו לניסיון ההפיכה בקפיטול, היא ביקשה מהמועצה לבחון את ההחלטה ולהחליט האם לאשרר את ההשעיה או לבטל אותה. בפייסבוק קיוו שכך יצליחו לחמוק מביקורת ציבורית ולהעביר את האחריות לנושא לגוף אחר.
ההחלטה של המועצה הבהירה שגם היא יודעת לשחק את המשחקים האלו. היא אמנם קבעה שהיא לא הופכת את ההחלטה של פייסבוק ולא מבטלת את ההשעיה, אך עם כוכבית משמעותית. משמעותית יותר מההחלטה עצמה. "לא היה זה ראוי שפייסבוק תכפה את העונש הלא מקובל של השעיה ללא הגבלת זמן", היא הבהירה. "המועצה דורשת שפייסבוק תבחן את הנושא על מנת לקבוע להצדיק תגובה הולמת שתואמת את הכללים שחלים על משתמשים אחרים בפלטפורמה. פייסבוק חייבת להשלים את הבחינה הזו בתוך שישה חודשים".
המועצה מגלגלת את הכדור בחזרה לפייסבוק
כלומר, המועצה מגלגלת את הכדור בחזרה לפייסבוק ומורה לה: תערכו דיון רציני, תחליטו האם ההשעייה תבוטל, תקצב בזמן או תישאר ללא הגבלת זמן, ותנמקו את ההחלטה.
פייסבוק החליטה להשעות את טראמפ בעקבות שני פוסטים שפרסם ביום ניסיון ההפיכה בגבעת הקפיטול, ב-6 בינואר, ובהם הוא משבח את הפורעים. "אנחנו אוהבים אתכם. אתם מאוד מיוחדים", נכתב באחד מהם. באחר הוא מכנה אותם "פטריוטים נהדרים" ומוסיף: "נזכור את היום הזה לנצח".
המועצה פסקה ששני הפוסטים מהווים הפרה בוטה של כללי הקהילה של פייסבוק, ושנרטיב הונאת הבחירות שקידם טראמפ יצר סביבה שבה סיכון רציני לאלימות. "בהתחשב בחומרת ההפרות והסיכון המתמשך לאלימות, פייסבוק צדקה כשהשעתה את החשבון של טראמפ. ואולם, זה לא היה ראוי שפייסבוק תכפה השעיה ללא הגבלת זמן. אסור לפייסבוק למנוע ממשתמש לפעול בפלטפורמה שלה לתקופה לא מוגדרת, בלי קריטריון למתי החשבון יוחזר", הודיעה.
לפיכך, קבעה המועצה שעל פייסבוק לבצע בחינה מחודשת של ההחלטה להשעות את טראמפ, ולפרסם את ממצאיה בתוך חצי שנה. העונש שתבחר פייסבוק צריך להיות מבוסס על חומרת העבירה והסיכון לנזק עתידי. הוא גם צריך להיות תואם לכללי פייסבוק לגבי הפרות חמורות, ולהיות ברור, הכרחי ומידתי.

3 צפייה בגלריה
מארק צוקרברג יו"ר ו מנכ"ל פייסבוק ראיון CNN
מארק צוקרברג יו"ר ו מנכ"ל פייסבוק ראיון CNN
מארק צוקרברג
(תמונה: CNN)

"ההחלטה של פייסבוק לכפות השעיה בלתי מוגבלת, שלא נתמכת בכללים שלה, ואז לבקש מהמועצה לאשר את ההחלטה היתה שגויה", אמרה הלה ת'ורניג-שמידט, יו"רית משותפת של המועצה המפקחת, במסיבת עיתונאים לאחר פרסום ההחלטה. "פייסבוק חמקה מהאחריות שלה, ואנחנו מתעקשים שהיא תחליט על עונש ברור. ההחלטה שלנו מבהירה למה פיקוח עצמאי חשוב. כל מי שמודאג מהכוח של פייסבוק, צריך לברך את הקביעה שלנו שלפיה פייסבוק לא יכולה להמציא חוקים כשזה מתאים לה".
"נקבע פעולה ברורה ומידתית"
מפייסבוק נמסר בתגובה: "אנחנו חושבים שההחלטה שלנו היתה נחוצה ונכונה, ואנחנו מרוצים מכך שהמועצה הבינה את הנסיבות חסרות התקדים והצדיקה את הצעדים יוצאי הדופן שנקטנו בהם. עם זאת, המועצה ביקרה את הטבע הפתוח של ההשעיה והתעקשה שנבחן את התגובה שלנו. כעת נשקול את החלטת המועצה ונקבע פעולה ברורה ומידתית".
החלטת המועצה, והמלצות המדיניות שנלוות אליה, ממשיכים את הקו שביססה המועצה בהחלטותיה הקודמות: פייסבוק חייבת לפעול בשקיפות ובאחידות בהתאם לכללים שהיא עצמה מגבשת. לכל אורך ההחלטה, וכן במסיבת עיתונאים שערכה המועצה, היא הדגישה את האלתור שאפיין את ההחלטה הזו של פייסבוק, שמאפיין גם החלטות אחרות של החברה, את העובדה שהתקבלה באופן מאולתר, ללא שקיפות מספקת, ואת הצורך שהכללים השונים יחולו באופן אחיד על כלל המשתמשים.
"זה לא המקרה היחיד שפייסבוק מאלתרת החלטות", אמר מייקל מקונול, יו"ר משותף של המועצה המפקחת. "קיבלנו עשרות אלפי פניות משתמשים, שלא ברור להם למה נחסמו ומה הכללים. המטרה שלנו היא לשנות את תרבות ניהול התוכן בפלטפורמה. כשפייסבוק יודעת שמישהו מביט מעבר לכתף שלהו דורש ושקיפות והוגנות, הרבה יותר סביר שנראה רפורמה פנימית. אני מקווה שזה יעזור לשנות את תרבות ניטור התוכן בפייסבוק, לא רק לטראמפ אלא גם למשתמשים מהשורה".

3 צפייה בגלריה
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר המכון הישראלי לדמוקרטיה
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר המכון הישראלי לדמוקרטיה
ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר

לדברי ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, החלטת המועצה היא כתב אישום חמור נגד פייסבוק, מצד הגוף שהיא עצמה הקימה. "מדובר בהחלטה חריפה מאוד משני היבטים", הסבירה. "הראשון, פייסבוק משנה כללים כלאחר יד, אינה שקופה לגבי יישום ההחלטות, וקובעת עונשים לא מידתיים של הרחקה מוחלטת ללא הצדקה. השני, הגוף קובע שלפייסבוק אחריות גדולה על עצם ההפצה של פייק ניוז וקונספירציות פוליטיות בפלטפורמה שלה. החלטת הגוף, שנועד לסייע בהדיפת ביקורת על פייסבוק, תהפוך לאחד הכלים המרכזיים בידי מי שירצו להשית עליה רגולציה בשנים הקרובות. יש כאן כתב אישום מאד חמור לא נגד ההחלטה הספציפית לגבי טראמפ, שגם לדעת הגוף המייעץ עבר כל גבול, אלא נגד האחריות הכוללת של פייסבוק בהרעלת השיח".
המועצה דורשת מפייסבוק לקחת אחריות לא רק על החסימה של טראמפ, אלא גם על החלק שעלה בהפצת קונספירציית זיוף הבחירות שהביא לאירוע ה-6 בינואר. המלצות המדיניות קוראות לפייסבוק גם לבצע בחינה מקיפה של התרומה שהיתה לה ליצירת נרטיב הונאת הבחירות ולהחרפת המתחים שהביאו לניסיון ההפיכה. הבעיה היא שפייסבוק לא אוהבת לקחת אחריות. בגלל זה היא הקימה את המועצה, שיהיה מישהו אחר שיקח אחריות בשבילה, שיקבל את ההחלטות הקשות שהיא לא רוצה לקבל.
המועצה הבהירה שהיא לא תחליף את שיקול הדעת של פייסבוק
המועצה זיהתה את התרגיל הזה, והבהירה לפייסבוק שהוא לא יעבוד. שהיא גוף מפקח, מייעץ, מסייע, לא גוף שיחליף את שיקול הדעת של פייסבוק. המועצה רואה את התפקיד שלה כלעצב מחדש את פייסבוק, לשנות את התרבות הארגונית שלה. היא לא גוף שמחליף את הליך קבלת ההחלטות, לא מקום המפלט והברירה האחרונה בנושאים שאף אחד לא רוצה להתעסק בהם, אלא הגורם שיגרום לפייסבוק להתבגר ולקבל אחריות על מה שהיא עושה. היא דורשת מפייסבוק לשאת באחריות לא רק להחלטה זו או אחרת, אלא גם לתפקיד הרחב יותר שלה.
החברה לא צריכה להיות מופתעת מהדרישה הזו. למן הרגע הראשון הבהירה המועצה שהמטרה שלה היא לא לשמש כבורר עליון שימשוך את האש מפייסבוק, אלא ליצור שינוי ממשי באופן שבו פייסבוק מנהלת תוכן, שינוי שעיקריו הם שקיפות, אחידות ואחריות. זה לא הגוף שפייסבוק רצתה, אבל זה הגוף שהיא קיבלה. וזה גם הגוף שמגיע לה.
המועצה הציבה לפייסבוק אתגר משמעותי. זה לא אתגר שפייסבוק חשבה שתאלץ להתמודד אתו כשהקימה אותה. היא רצתה שהמועצה תייצר לה שקט תעשייתי, לא תגרום לה בעיות חדשות, לא תציב בפניה מראה ותאלץ אותה להביט בה. השאלה עכשיו האם פייסבוק תענה לאתגר, או שתבחר להתעלם מהחלטות המועצה וכך תבהיר לכולם שהיא לא מעוניינת בפיקוח משמעותי עליה, לא מעוניינת להשתנות, אלא רק רצתה בגוף שיאפשר לה להסיט את האש ממנה. ואם תעשה זאת, המועצה המפקחת צריכה לפרק את עצמה מרצון, אחרת היא לעולם לא תהיה יותר מעלה תאנה של הרשת החברתית.

לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.