סגור

קוק העיד במשפט אפיק גיימס: הסרת פורטנייט - "לא קשורה לכסף"

מנכ"ל אפל העיד במשפט סביב הסרת המשחק פורטנייט מאפל סטור; כשנשאל מדוע החברה לא יכולה לתת למשתמשים להוריד משחקים ותוכן יותר בזול, ענה כי "יש להם ברירה היום בין אנדרואיד לאייפון. אך לאייפון יש סטנדרטים מסוימים בכל הנוגע לאבטחה, לבטיחות ולפרטיות"

בהופעתו הראשונה אי פעם בבית המשפט כמנכ"ל אפל, ניסה טים קוק להגן על החברה שלו מהאשמות לפיהן היא מנצלת לרעה את כוח השוק שלה. מנכ"ל יצרנית אייפון עלה על דוכן העדים כדי לסכם את עמדתה של החברה במשפט ניגוד העניינים שלה מול אפיק גיימס.


משימתה של אפל היא "לייצר את המוצרים הטובים ביותר בעולם שבאמת מעשירים את חיי האנשים", כך אמר אתמול (ו') קוק כאשר תושאל על ידי עורך הדין של אפל, וציין עשרות מיליארדי דולרים שהחברה משקיעה במחקר, בשיפור הפרטיות ובאבטחה. "יש לנו עניין יוצא מגדר הרגיל במשתמש".

2 צפייה בגלריה
סצנה מתוך פורטנייט
סצנה מתוך פורטנייט
סצנה מתוך פורטנייט

במרכז התביעה עומד פורטנייט, משחק הווידאו הפופולרי שנוצר על ידי אפיק והורד מאפ סטור של אפל בקיץ שעבר, לאחר שעקף את חוקיה של ענקית הטכנולוגיה עם שימוש במערכת תשלומים משלו. אפל מקבלת 30% מרבות מהרכישות שמבוצעות באפ סטור שלה, ולא מאפשרת מערכות תשלום אלטרנטיביות. הסרת פורטנייט הביאה את אפיק להגיש תביעה נגד אפל בטענה לשליטה מונופוליסטית, ושהיא מאלצת יוצרי משחקים להשתמש אך ורק במערכת העמלות שלה. אפל טוענת מצדה שלמשתמשים יש חלופות, והיא משתמשת בעמלות כדי לשפר ולאבטח טוב יותר את מכשיריה.

2 צפייה בגלריה
מנכ”ל אפל טים קוק 27.4.21
מנכ”ל אפל טים קוק 27.4.21
מנכ”ל אפל, טים קוק
(צילום: בלומברג)

לפי CNN, קוק נאלץ להגן על טיעוני אפל מול השופטת איבון גונזלס רוג'רס, שאמורה לפרסם את פסק הדין בשבועות הקרובים. רוג'רס שאלה את קוק, שלעדותו אתמול קדמו עדויות של כמה מנהלים בכירים באפל, מדוע החברה לא יכולה לתת למשתמשים להוריד משחקים ותוכן יותר בזול. על כך ענה: "אני חושב שיש להם ברירה היום, יש להם בחירה בין דגמים שונים של אנדרואיד ואייפון. אך לאייפון יש סטנדרטים מסוימים בכל הנוגע לאבטחה, לבטיחות ולפרטיות".
הוא גם הגן על החוק של אפל לפיו לא מועבר למשתמשים מידע כאשר המוצר שהם רוצים זמין בפלטפורמה אחרת בפחות כסף. כשנשאל על הסרת פורטנייט מאפ סטור ועל הגדרתו את פעולות יוצרי המשחק כ"זדוניות", השיב קוק שהמשחק יוכל לחזור למכשירי אפל אם ימלא אחר תנאי השימוש של החברה. הוא טען שאפל פועלת לפי טובת המשתמשים ולא לפי שיקולים פיננסיים, כשנשאל על העמלות שגזרה חברתו ממכירות פורטנייט בפלטפורמה שלה, אשר הגיעו ליותר מ-100 מיליון דולר. לדבריו, "המשתמש לכוד בין שתי חברות, אין לזה שום קשר לכסף".
לפי דיווח ב-CNBC, קוק נדרש לסוגיית התחרותיות עמה מתמודדת אפל, והוא אמר כי מדובר בשוק תחרותי בצורה "פראית" בכל הנוגע לסמארטפונים בארצות הברית, שם לדבריו הנתח של האייפון עומד על "הרף הגבוה של 30%" בלבד. בעולם מדובר בנתח של 15%.
רוג'רס אמרה כי ראתה סקר לפיו 39% מהמפתחים של אפל לא מרוצים מאפל סטור, ולדבריה "לא נראה לי שאתם חשים לחץ תחרותי במידה כזאת שתשנה את האופן בו אתם מתייחסים לדאגות של המפתחים". קוק חלק על כך ואמר שאפל מתאמצת קשות עבור המפתחים.
לעדותו של קוק משמעות רחבה בהרבה מהמשפט המתנהל מול אפיק גיימס, ויהיו לה השלכות בנוגע ללחץ המופעל עליה מצד רגולטורים במדינות שונות. חברות כמו ספוטיפיי ומאטץ' גרופ, הבעלים של טינדר, טוענות כי אפל סטור היא גורם הפוגע בתחרות, ורשויות רגולציה במספר מדינות כמו ארצות הברית ובריטניה פתחו בחקירות נגד אפל.