סגור
גג עמוד לכלכליסט טק דסקטופ

אחרי 25 שנה, מיקרוסופט מוציאה לגמלאות את אינטרנט אקספלורר

מנהל תוכנית מיקרוסופט Edge הודיע כי ענקית התוכנה לא תעניק עוד תמיכה בגרסאות מסוימות של ווינדוס 10 החל ביוני הבא. מאז הושק באמצע שנות התשעים עם ווינדוס 95, זכה הדפדפן לביקורת חמורה ללא הרף, אבל Edge הוא למעשה הסיבה העיקרית לחיסול אקספלורר

מיקרוסופט תפסיק סופית מיוני 2022 את התמיכה בדפדפן אינטנרט אקספלורר, כך הודיע מנהל תוכנית מיקרוסופט Edge, שון לינדרסיי. אולם למרות ההצהרה הדרמטית, לינדרסיי הסתייג ואמר שמדובר בגרסאות מסוימות של ווינדוס 10.
אפשר להבין את הזהירות שנוקטים בחברה. אקספלורר, למרות היותו פיסת תוכנה עתיקה שכבר נחשבת מיושנת לפי כל סטנדרט טכנולוגי עדכני, עדיין משמש חברות וארגונים כדי להתחבר למערכות מיושנות שאינן ניתנות להחלפה בקלות ועדיין משמשות באופן שוטף.
עם זאת, הגרסאות הצרכניות של ווינדוס 10, אלה שאנחנו מוצאים על המחשבים שנמכרים לכל העולם, לא יתמכו יותר בדפדפן.
לא ברור עדיין מה זה אומר בפועל, אך לכל הפחות מדובר בהפסקה של שילוב הדפדפן במערכות של ווינדוס 10, וככל הנראה גם תופסק האפשרות להריץ את האפליקציה שכן היא לא תתמוך בתקני אבטחה. מיקרוסופט פרסמה דף שו''ת שמנסה לעשות סדר בדברים.
2 צפייה בגלריה
לוגו אינטרנט אקספלורר
לוגו אינטרנט אקספלורר
דפדפן אינטנרט אקספלורר
Edge הוא "מחסל" האקספלורר
דפדפן אינטרנט אקספלורר הוא אחת מהאפליקציות המושמצות בהיסטוריה. מאז הושק באמצע שנות התשעים עם ווינדוס 95, זכה הדפדפן לביקורת חמורה ללא הרף. הטענות העיקריות נגדו היו אטיות השדרוגים, התמיכה הקלוקלת שלו בתקני תצוגה באינטרנט וחורי האבטחה העצומים, שהיוו אתגר לכל מנהל אבטחת סייבר בחברות שעשו בו שימוש. הגרסה האחרונה שלו, 11, המשיכה לשמש במשך מספר שנים לאחר שהפסיקו לעדכן אותה, עד שמיקרוסופט הציגה מצב IE (אינטרנט אקספלורר) בדפדפן Edge לפני כשלוש שנים. Edge הוא למעשה הסיבה העיקרית לחיסול אקספלורר.
הדפדפן המובנה של ווינדוס 10 החל כפרויקט עצמאי בתחילת העשור, הושק ב-2015 ועבר מאז שינויי ממשק רבים. אשתקד מיקרוסופט הטילה פצצה לאחר שהסבה את מנוע ההפעלה שלו לכרומיום, אותו מנוע שנמצא בבסיסו של דפדפן כרום מבית האויבת המושבעת - גוגל. במילים אחרות, הדפדפן הראשי של ווינדוס הוא למעשה גרסה מרוככת של כרום ללא אמצעי המעקב של גוגל. הוא גם מהיר מאוד ותומך בכל התוספים של כרום.
מצב IE של Edge ימשיך לקבל תמיכה מצד רדמונד לפחות עד 2029, מתוך הכרה שישנם יותר מדי לקוחות של מיקרוסופט שעדיין עושים שימוש בפקדי ActiveX ישנים, ומפעילים אתרים שעובדים בצורה תקינה רק תחת אינטרנט אקספלורר (ממשלת ישראל).
2 צפייה בגלריה
דפדפן מיקרוסופט Edge
דפדפן מיקרוסופט Edge
דפדפן מיקרוסופט Edge
(צילום: שאטרסטוק)
בכל מקרה אין זה מפתיע שמיקרוסופט מחסלת את התמיכה בדפדפן. הוא יצר לה בעיקר צרות - מקנס המיליארדים של האיחוד האירופי על שילובו המובנה בווינדוס ודחיקת רגלי המתחרים (נטסקייפ, פיירפוקס, אופרה) וכלה בתמיכה הקלוקלת שלו בתקני תצוגת אתרים, שדרשו שינויי קוד כדי לשמור אותו רלוונטי.
החברה ניסתה כבר לחסל אותו מספר פעמים, למעשה כבר מאז שיורשו Edge הופיע לראשונה. עם זאת, ואף שמותג אקספלורר חוסל כבר אז, הדפדפן עצמו המשיך לשמש כ"פתרון מותאם", מונח מכובס ל- "אנחנו-לא-יודעים-איך-להיפטר-מהעלוקה-הזו-שמסרבת-למות-ושלקוחות-מסרבים-לזנוח". המשך השימוש בו הוא בעוכריה של הרשת מכיוון שהוא מהווה חולשת אבטחה בלא מעט מערכות מחשבים ארגוניות. מה שבטוח זה שמיקרוסופט כנראה תמשיך לנסות למצוא פתרונות שיהרגו סופית את אקספלורר.