$
ספורט ופוליטיקה

כסף מהאמירויות לכדורגל הישראלי? רק על בסיס שיקול עסקי

בשבועות האחרונים מתפרסמות על בסיס כמעט יומי ידיעות המבשרות לחובבי הכדורגל בארץ על זרם של מיליוני דולרים הצפוי להגיע מאיחוד האמירויות, ועל רקע זה חשוב להבהיר: מי שמצפה שהאמירויות "יתרמו" כסף לכדורגל הישראלי רק כדי לקדם את הסכם השלום, טועה

דורון פסקין 16:4829.10.20

בשבועות האחרונים מתפרסמות על בסיס כמעט יומי ידיעות המבשרות לחובבי הכדורגל בארץ על זרם של מיליוני דולרים הצפוי להגיע מאיחוד האמירויות, הן בצורת רכישה והן בצורת מתן חסות. עד כה הוזכרו בהקשר זה מכבי חיפה, בית"ר ירושלים והפועל תל אביב, וגם מכיוונה של ההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגות נשמעו קולות דומים בעקבות חתימת הסכם שיתוף פעולה עם המקבילה באבו דאבי.

 

מהצד האמירתי אין התייחסות כזו לנושאים הללו והביטוי היחיד עד כה לשיתוף פעולה בתחום הכדורגל הוא החתמתו של דיא סבע, קשרה של נבחרת ישראל, בקבוצת הפאר אל נסר מדובאי.

 

משחק בליגת העל (ארכיון) משחק בליגת העל (ארכיון) צילום: ראובן שוורץ

 

אז מה מקור האופטימיות של המעורבים בענף הכדורגל הישראלי שכסף מהאמירויות אכן יגיע? במהלך שני העשורים האחרונים הפכה האמירויות לאחת המשקיעות ונותנות החסות הגדולות ביותר בכדורגל האירופי. הדוגמה הבולטת ביותר היא ההשקעה האדירה של משפחת א-נהיאן השולטת באבו דאבי, במועדון הכדורגל האנגלי מנצ'סטר סיטי, שהפך בזכות הפטרודולרים לאחד המועדונים העשירים בעולם.

 

מעבר להשקעה הישירה, איחוד האמירויות הפכה לנותנת החסות המובילה למועדונים באירופה, וזאת באמצעות שתי חברות התעופה שלה – איתיחאד מאבו דאבי ואמירייטס מדובאי. לפי נתונים שפורסמו בעבר שתי חברות אלה העניקו חסויות בשווי מאות מיליוני יורו למועדונים שונים באירופה.

 

סאלם אחמד באעבייד, יועץ בכיר בגוף תקשורתי באבו דאבי סאלם אחמד באעבייד, יועץ בכיר בגוף תקשורתי באבו דאבי

הכסף לחסויות מחברות התעופה של האמירויות הנתמכות על ידי הממשלות של כל אחת מהאמירויות ניתן על פי ארבעה קריטריונים מרכזיים: 1) ענף הספורט או מקבל החסות צריך לשקף את איכותה של מדינת האמירויות; 2) מקבל החסות נמצא באחד מיעדי הטיסה של החברות; 3) מקבל החסות זוכה לכיסוי טלוויזיוני באמצעות הסכמי שידור; 4) סוג מסוים של תשואה על השקעת הכספים.

 

הקריטריונים הללו יכולים לעודד את המועדונים הגדולים בתל אביב מבחינת חסויות, אבל מי שמצפה כי האמירויות "יתרמו" כסף לכדורגל הישראלי רק בכדי לקדם את הסכם השלום, טועה: מדובר בשיקול עסקי לכל דבר.

 

סאלם אחמד באעבייד, שבעבר היה שותף בסוכנות לייצוג כדורגלנים והיום משמש כיועץ בכיר בגוף תקשורתי באבו דאבי וכן יזם אירועים בתחום הספורט, נשמע די אופטימי בשיחה עם כלכליסט. "לא אופתע אם ייחתם הסכם חסות עם מועדון ישראלי גדול בתל אביב, ואם זה יקרה מדובר בסכום של לפחות מיליון דולר לעונה", הוא מעריך. לדבריו, כרגע משיחות המסדרון באבו דאבי עולה שחברת איתיחאד קרובה יותר להחלטה מאשר אמירייטס.

 

לפי באעבייד, החסות עם מועדון כדורגל ישראלי תהיה חלק מתוכנית השקעה ומהלך שיווקי כולל של חברת התעופה לקידום תל אביב כיעד טיסה חדש, וכן קידום אבו דאבי כיעד טיסה בקרב הציבור הישראלי.

 

באשר לרכישת מועדון ישראלי על ידי קבוצה עסקית מהאמירויות באעבייד פחות אופטימי, לפחות בשלב הזה. "לדעתי זה עוד מוקדם לכך, משתי סיבות: המצב הכלכלי של החברות באמירויות שמושפע ממשבר קורונה, והעובדה שעבור החברות מהאמירויות מדובר בשוק חדש ולא מוכר, שצריך להילמד בצורה יסודית לפני החלטה על השקעה של מיליוני דולרים".

 

בטווח הארוך יותר, באעבייד לא שולל רכישת מועדון ישראלי על ידי משקיעים מהאמירויות. הכדורגל הפך לכלי בידי קבוצות עסקיות מהאמירויות כדי להיכנס לשווקים חדשים, גם כאלה הנחשבים פחות נוצצים. כך במהלך 2018, קבוצת נדל"ן מדובאי בשם "סאנבאן" רכשה כ-70% מהשליטה על מועדון הכדורגל של ואלטה ממלטה, כחלק ממהלך ההתרחבות שלה. "כל משקיע מהאמירויות שישים כסף בכדורגל הישראלי יעשה את זה מתוך כוונה לפתח את עסקיו בשוק חדש. מי שייכנס לכדורגל הישראלי הן חברות הפועלות במגוון תחומים שמאמינות שהכדורגל יסייע להן ליצור את הקשרים הנכונים ולפתוח דלתות בתחומים שיותר מעניינים אותן כמו טכנולוגיה, נדל"ן ותיירות. הכדורגל אף פעם לא יהיה ההשקעה העיקרית עבור החברות המובילות מהאמירויות", הסביר באעבייד.

 

הקבוצות הישראליות מעוניינות בעיקר בכסף, אבל אולי כדאי גם להקשיב לקולות מאבו דאבי. לפי באעבייד, הכדורגל יכול לשמש כלי נהדר לקידום היחסים וקירוב הלבבות בין שני העמים לא רק בתחום הספורט, אלא בתחומי תרבות נוספים.

 

לטענתו בשבועות האחרונים כבר החלו מחלקות התיירות באמירויות השונות לחשוב על אירוח קבוצות מישראל כחלק מהקמפיין לעידוד התיירות, אם כי ההכנות נפגעות בשל משבר קורונה. כמו כן, לפי באעבייד הוא כבר קיבל בקשות משחקנים באמירויות וכן משחקנים מוסלמים מחוצה לה, המעוניינים להצטרף למועדונים ישראלים.

x