$
ספורט ישראלי

גם אם קבוצות ליגת העל יחזרו להתאמן, הספורט הישראלי ימשיך לגסוס מקורונה

מלבד העובדה שבקבוצות הליגה בכדורגל לא עשו את כל מה שצריך היה לעשות כדי לנהל את החיים לצד הקורונה בביטחון מספק לשחקנים, הן גם לא עשו דבר כדי לעזור לספורטאים ישראלים לחזור לפעילות

אוריאל דסקל 13:3106.10.20

אייל סגל, הבעלים של מכבי נתניה, תקף היום (ג') בחריפות את ממשלת ישראל. "באוקטובר 2020, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהשביתה את הספורט", כתב. "כי בישראל 2020, לא נדרש שכל ישר או תבונה או הבנה או סתם להיות צודק, על מנת לשכנע באמיתות דרכך. כי בישראל 2020, אתה צריך להיות האחרון שנכנס אל הראש ואתה צריך להיות מבאי ביתו או לחילופין, מבאי ביתם של מקורביו, או חלק מקבוצת לחץ שמסכנת את המשך שלטונו.

 

"כי בישראל 2020, או שאתה מתלהם ויוצר כותרות ואביר מסדר הרייטינג, או שאתה לא נחשב. כי בישראל 2020, איש לא חושב מעבר לפינה ולכן איש לא התייחס לתוכנית המגירה במקרה של מגיפה ולא היתה תוכנית סדורה ליציאה מהסגר הראשון ואין תוכנית לצאת מהסגר הנוכחי.

 

מכבי ת"א חוגגת מול יציעים ריקים. מה עם קצת סולידריות? מכבי ת"א חוגגת מול יציעים ריקים. מה עם קצת סולידריות? צילום: עוז מועלם

 

"כי בישראל 2020, החליטו לסגור את הספורט המקצועני, בלי להבין את ההשלכות העתידיות, בלי להכין תוכנית סדורה לחזרתו, והכל כשברקע במקומות אחרים עובדים ונפגשים ופועלים בתנאים מחמירים פחות או לא מחמירים בכלל, בניגוד לפעילות הספורטיבית, שמתנהלת במרחבים אינסופיים באוויר הפתוח ולא הביאה עד היום אחד מפעיליה או סובביה למיטת בית חולים או לחיבור למכונת הנשמה".

 

ההתקפה של סגל היא חלק ממאמץ של מנהלת הליגה בכדורגל להחזיר את האימונים והמשחקים לישראל - המדינה עם הכי הרבה הדבקות קורונה בעולם. המאמץ התגבר בעקבות ההחלטה של קבוצות הכדורסל בישראל לרשום את קבוצות הליגה לליגה הבלקנית ואת קבוצות הליגה הלאומית לטורניר בינלאומי ל-3 על 3. אלו צעדים שנועדו להפוך את כל הכדורסלנים ל"בינלאומיים" וכך לאפשר להם להתאמן - לפי מתווה הממשלה, שמעוניינת שהספורט ימשיך לייצג את ישראל - אך לא מוכנה לעשות דבר כדי לאפשר לספורטאים מקצוענים וחובבנים להתאמן.

 

אבל, ללא קשר למדיניות הלא ברורה של הממשלה והמשטרה בכל הנוגע לקורונה - כולל אישור קיום אירועים בחסידויות, כל עוד הם לא מצלמים את עצמם - נציגי המנהלת והספורט הישראלי המקצועני דואגים אך ורק לעצמם, ולכן לא באמת יכולים לסחוף אף אחד במאבק כולל.

 

מלבד העובדה שבקבוצות הליגה בכדורגל לא עשו את כל מה שצריך היה לעשות כדי לנהל את החיים לצד הקורונה בביטחון מספק לשחקנים (עשרות מהם נדבקו והדביקו אחרים בגלל שלא שמרו על הנחיות), השחקנים והקבוצות לא סייעו לליגת הנמוכות לחזור לפעילות, לא סייעו לקבוצות הנוער לחזור לפעילות ואפילו 3,500 מאמני כדורגל בישראל צריכים להוציא מכתב לשר הספורט חילי טרופר בו הם מזכירים לו ש"הכדורגל הישראלי לא מסתכם בליגת העל והליגה הלאומית, הרוב המוחלט בנוי ממחלקות נוער וליגות נמוכות - ללא תשתיות אלו אין זכות קיום לכדורגל!". באיגוד המאמנים מוסיפים: "לא נראה בשום התדיינות עם מנהלת הליגות ו/או ההתאחדות לכדורגל איזכור על הפיצוי למאמני הכדורגל".

 

סביר להניח שיאשרו לקבוצות המקצועיות לחזור לאימונים - אם לא בקרוב מאוד, אז בקרוב. המדינה צריכה את הכסף מהטוטו. אבל שיהיה ברור, זה לא אומר שהספורט חוזר לישראל. ספורט הנשים יישאר כבוי, הילדים לא יכולים לעשות חוגים, רוב הספורטאים החובבנים מוגבלים והספורט הישראלי ימשיך לגסוס מקורונה.

 

הדבר הסולידרי שספורטאים ישראליים בינלאומיים היו צריכים לעשות הוא להכריז שהם לא הולכים להתחרות בחו"ל ולייצג את ישראל עד שלא יאשרו אימונים לכל הספורטאים הישראלים. ברגע שתהיה אפשרות אמיתית שנבחרת ישראל לא תגיע למשחק מול סקוטלנד במוקדמות היורו, יהיה גם אישור של אימונים לכל הספורטאים. הרי אף אחד בממשלה של בינימין נתניהו - שאיכפת לו יותר מנראות מאשר תוכן וניהול - לא רוצה את המבוכה הזו.

 

אבל בשביל זה, כאמור, הספורטאים הישראלים "הבינלאומיים" היו להראות סולידריות ואומץ. ואיך הם יראו זאת אם אין להם ולו גרם אחד של סולידריות ואומץ בגופם?

x