$
עסקי ספורט

בדרך לגמר: "רוחו של סטיב נאש" עוברת מדור לדור ב-NBA

סטיב נאש, אחד מהרכזים הגדולים בכל הזמנים, מעולם לא הגיע לגמר ה-NBA אבל השפעתו על הליגה וסגנון המשחק השולט בה מאוד ברורה. אחד מתלמידיו המצטיינים, גוראן דראגיץ' הגיע השנה לגמר ה-NBA. והוא הגיע עם תלמידים משלו

אוריאל דסקל 10:4430.09.20

גוראן דראגיץ' נולד בלובליאנה, סלובניה, וגדל ככדורסלן במועדון קטן בשם איליריה. שם גם פגש את ראשו נסטרוביץ', שחקן NBA סלובני לשעבר, שהיה מגיע למועדון הקטן כדי לעבוד על המשחק שלו בקייצים.

 

דראגיץ' בן העשרה היה לוקח עבורו את הריבאונדים ומוסר לו כדורים בתרגילי הזריקות. אך הנער אף פעם לא הרשים את הכוכב.

 

האגדה מספרת שנסטרוביץ' צחק כשאמרו לו שדראגיץ' הוא השחקן המצטיין בקבוצות הילדים והנערים של איליריה. "הייתי רזה, קטן, לא קלעתי טוב, יותר מסרתי מאשר קלעתי. הקליעה שלי היתה מכוערת", הסביר דראגיץ' ל-ESPN.

 

גוראן דראגיץ'. בדרך הקשה למעלה גוראן דראגיץ'. בדרך הקשה למעלה צילום: רויטרס

אבל לדראגיץ' כן היו יכולות יוצאות דופן שראשו לא הבחין בהם. מהירות, למשל. "לא עבדתי על המשחק שלי בגלל שהייתי מהיר כל כך שכל מה שעשיתי זה להיכנס לצבע ולמסור", הסביר דראגיץ'.

 

דראגיץ', הילד הצנום והמהיר מלובליאנה, עבד והשתפר ובגיל 22 הגיע ל-NBA אחרי שורה של הצלחות בנבחרת הסלובנית ובאירופה. הוא נבחר בדראפט על ידי סן אטוניו ספרס במקום ה-45 אך לקח עד זמן עד שהועבר לפיניקס ושם התחיל את הקריירה שלו בארה"ב.

 

זה לא היה קל.

 

שאקיל אוניל היה הסנטר של הסאנס באותו הזמן והיה מפורסם בעינויים שהעביר רוקים. דראגיץ', למשל, סחב עבור שאקיל קלידים שבורים לכל מקום, ספג עלבונות אחרים והתקשה מאוד לעמוד בקצב ובאתלטיות של ה-NBA.

 

"התקשתי" הודה בראיון. "הייתי לבד, חשבתי לחזור לאירופה. בכיתי בחדר שלי כשדיברתי בטלפון עם המשפחה. לא קיבלתי הזדמנויות. זה לא היה בשבילי."

 

למזלו של דראגיץ' ושל מיאמי היט העונה שני אנשים היו שם בפיניקס כדי לסייע לו. עוזר המאמן איגור קוקושקוב הסרבי וסטיב נאש.

 

נאש, אחד מגדולי הרכזים בהיסטוריה של המשחק, גם היה קטן, נמוך וזר (הוא קנדי) ב-NBA. אך הוא היה השחקן המוביל של פיניקס והליגה ודראגיץ' ניסה ללמוד כל דבר שהוא יכול ממנו.

סטיב נאש כשחקן בפיניקס. מענטש ידוע ואהוב סטיב נאש כשחקן בפיניקס. מענטש ידוע ואהוב צילום: איי אף פי

נאש, מענטש ידוע ואהוב, שיתף פעולה עם הסלובני הצעיר. אלו שלוש העצות הכי חשובות שהעניק לו כפי שדראגיץ' סיפר לאתר 12up בשנת 2016.

 

1. "נאש תמיד היה שם עבורי כשהתקשתי", נזכר דראגיץ'. "במיוחד כשהגעתי מאירופה. זה קשוח. תרבות שונה, סגנון כדורסל שונה. אתה צריך להיות סבלני והוא תמיד היה שם עבורי".

 

נאש - מנהיג רגשי וחברתי בפיניקס - הותיר רושם רב על דראגיץ', שכיום הוא המנהיג הרגשי והחברתי במיאמי היט. במשחקים ניתן לראות אותו מדבר, מחבק וצוחק עם חבריו לקבוצה יותר מכל שחקן אחר בהיט. הוא שם עבורם, מפרגן ותומך. הוא אחד מהמנטורים של לוקה דונצ'יץ' והוא גם לקח את טיילר הירו, הרוקי האדיר של ההיט, תחת כנפיו. נאש הוא סוג של "סבא רוחני" להירו. משהו שאמור להדאיג את היריבים של מיאמי בשנים הקרובות.

 

2. דראגיץ' הוא אחד מהרכזים הטובים ביותר בהתקפת הפיק אנד רול - כמו מורו ורבו נאש. "נאש לימד אותי הרבה מאוד על סיטואציות של פיק אנד רול", הסביר דראגיץ'. "במיוחד איך להיכנס לצבע ולמצוא שחקנים פנויים". באם אדאביו, שותפו המרכזי של דראגיץ' בפיק אנד רול, יכול להודות על כך לנאש.

 

3. "העצה הכי טובה שנאש נתן לי", אמר דראגיץ'. "היא 'תמיד תהיה מוכן'. שנה ראשונה שלי לא שיחקתי והייתי מבואס ולא עצמי. רציתי לחזור לאירופה ונאש אמר לי 'ג'י, תהיה מוכן בגלל שאתה תקבל הזדמנות, יהיה לך יתרון אם אתה מוכן'... ובשבוע שאחרי זה קרה! מאמן חדש, אלווין ג'נטרי, הגיע והוא נתן לי הזדמנויות. הייתי מוכן לזה גופנית ונפשית בגלל שהקשבתי לסטיב".

 

פאט ריילי. נשיא מיאמי היט פאט ריילי. נשיא מיאמי היט צילום: אם סי טי

לפני מספר שבועות, רגע לפני פתיחת הפלייאוף, בראיון לאתר של מיאמי היט, דראגיץ' אמר למראיין: "אמרתי לגארדים הצעירים, אולי אתם לא משחקים עכשיו אבל תסמכו עליי, אנחנו נצטרך אתכם למתישהו, למשהו. אפילו למהלך אחד. תהיו מוכנים. עבורי זה מה שסטיב נאש עשה כשאני הגעתי לליגה".

 

והירו בהחלט היה מוכן כשהיה צריך אותו - כולל הופעה היסטורית נגד בוסטון בגמר המזרח.

 

נאש אף פעם לא הגיע לגמר ה-NBA אבל השפעתו על הליגה וסגנון המשחק השולט בה מאוד ברורה. כמו כן, אחד מתלמידיו המצטיינים, "דארגון", הגיע לגמר ה-NBA. והוא מגיע עם תלמידים משלו.

 

 

x